img
Loader
Beograd, 24°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Parada 2025.

Vučićeva kafanska ideja: „Najveća“ vojna parada u istoriji

28. април 2025, 08:17 Davor Lukač
Foto: Draško Gagović
Vojna parada 09.05.1985.
Copied

Nekadašnja JNA je na paradi 9. maja 1985. izvela 6.690 pripadnika, dok je Vojska Srbije na paradi u oktobru 2014. imala 4.500 učesnika. Sa sadašnjim brojčanim stanjem, na paradi ovog 15. maja bilo bi ih još manje

Kako jedno stranačko saopštenje može da izazove neartikulisani bes ministra odbrane i “kočijaški rečnik”, neprimeren čak i zastavnicima prve klase pred penzijom, kojima više niko ne može ništa, pokazala je Uprava za odnose sa javnošću  saopštenjem u kome se vređa predsednik pokreta Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš, nekadašnji načelnik Generalštaba, zato što je ta partija posumnjala u najavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će 15. septembra u Beogradu biti održana “najveća vojna parada u istoriji Zapadnog Balkana” (i najskuplja, naravno, to je sam priznao) i okarakterisala to novom u nizu Vučićevih obmana.

Tenkovi od pre 40 godina

SRCE je ukazalo da Vojska Srbije nema kapacitet da izvede paradu poput nekadašnje JNA, koja je 1985. godine imala više od 300.000 pripadnika, a na poslednju paradu napravljenu 9. maja te godine izvela je njih 6.690. Na toj paradi bila su borbena sredstva koja će se pokazati i sad, 40 godina kasnije, poput tenkova M-84, helikoptera „Gazela“, aviona „Orao“ i „Super galeb G-4“, oklopnih transportera i kamiona, i sa njima će se Vučić hvaliti.

Foto: Tanjug
9. maj 1975.

Prema zvaničnim dokumentima, na paradi 1975. godine bilo je rekordnih 11.500 učesnika, 760 artiljerijskih oruđa, 113 borbenih i 506 neborbenih vozila, a kolona, koju je sačinjavalo 11 ešelona, bila je duga 10,2 kilometra.

SRCE je zapitalo kako će uspeti da nadmaši, sa sadašnjim brojčanim stanjem Vojske Srbije tu istorijsku činjenicu. I ko će onda brinuti o bezbednosti zemlje, pošto pripreme za paradu traju najmanje 20 dana, gde će biti smešteni učesnici, gde će se hraniti, kako će biti dopremljen „rekordan“ broj tenkova, gde će naći posade za njih?

Foto: Milovan Milenković
.Parada 2014.

Na paradi „Korak pobednika“ u oktobru 2014. godine jedva se, uz velike napore, uspeo „skrpiti“ zvanično saopšten broj od 4.500 učesnika, zajedno sa pripadnicima MUP, a Vojska je tada imala više pripadnika nego danas.

Šta govori Gašić, a šta činjenice

Bratislav Gašić je u reagovanju, koje je očigledno zabolelo vojni vrh i njihovog “vrhovnog komandanta” konstatovao da iz saopštenje Ponoševe stranke “govori zloba i očaj zbog činjenice da je Vojska Srbije uspešno i definitivno sahranila tekovine njegovog vremena” i da će “građani Srbije, ali i ceo svet moći da vide paradu jedne snažne, organizovane, modernizovane i ubojite vojne sile” i da će toga dana “svaki patriota, svaki savestan i dobronameran građanin biti ponosan i srećan pred prizorom svoje vojske”.

Foto: Draško Gagović
Vojna parada 09.05.1985.

.A šta govore činjenice, na primer o paradi iz 1985. godine, objavljene u elaboratu “Parada-85” Generalštaba JNA, koji se čuva u Vojnom arhivu? Precizno se kaže da je tu učestvovalo 7.870 ljudi, od toga 6.690 u paradnom stroju (defileu), 590 u rezervi i 670 na opsluživanju.

Učesnici te parade za “Vreme” svedoče da je tad najviše stradao stari Obrenovački drum, jer su ga 20 dana uništavali tenkovi tokom priprema za defile, a stradali su i tabani i noge učesnika, jer su po čitav dan vežbali strojevi korak.

Na paradi 1970. godine bila su 8.363 učesnika, pripadnika JNA, Teritorijalne odbrane i Milicije, sa 557 borbenih vozila, 60 aviona i 18 helikoptera. O 60 aviona i 557 borbenih vozila Vučić i Gašić mogu da sanjaju, iz prostog razloga što Vojska Srbije nema 60 aviona, a za borbena vozila, koja postoje, jednostavno nema posada, i oni su toga svesni.

Deficit tenkista

Sam Vučić je u gostovanju na TV Informer pre neko veče, po ko zna koji put priznao da vojsci nedostaju tenkisti. Vojska Srbije ima 250 tenkova M-84 i T-72, ali nema ko da sedne u njih. Popunjenost posada u četiri tenkovska bataljona (po svaki u jednoj brigadi Kopnene vojske, od 53 komada) više je nego smešna, a vojni vrh i Ministarstvo bezuspešno pokušavaju to da prikriju. Rezervisti koji su sa njima mogli da se popune odavno su “otpisani”, a pošto je ukinuto služenje vojnog roka, mladih snaga nema.

Ili primer iz 1954 godine, na Prvomajskoj paradi bilo je 8.000 vojnika, a nadletala su je 82 borbena aviona. Deceniju kasnije, 1964, na paradi je bilo 6.500 vojnika, 24 borbena aviona i 12 helikoptera.

Primera radi, JNA je 1991. godine bila na najvećem minimumu od nastajanja, imala je samo 25.101 oficira, 19.165 podoficira i 189.555 vojnika na služenju vojnog roka, plus prateće službe, civilna lica i slično. I oni su imali tu “kritičnu masu” za paradu, mogli su da biraju. Ako se ima u vidu da je broj operativnih pripadnika Vojske Srbije (oni koji su vojnici, a ne prateće administrativne službe, civilna lica i zaposleni u Ministarstvu odbrane) danas manji od broja podoficira nekad, logično je pitanje kako će to biti “najveća parada u istoriji”.

Koliko košta parada

Izvor “Vremena” koji je bio u organizaciji parade 2014. godine kaže da je tadašnji (a i sadašnji) ministar Gašić izjavio da je parada u čast Vladimira Putina koštala 50 miliona dinara, a da je stvarna cifra 10 puta veća – više od 500 miliona.

Foto: Milovan Milenković
Parada 2014.

Ono što je bila korist, to je da su tenkovi i kamioni ofarbani, da ih korozija više ne nagriza, a taj izvor navodi i jednu smešnu, a istovremeno i žalosnu činjenicu – da su brodovi Rečne ratne flotile (koji su bili prikazivani i na paradi 1985.) farbani samo sa jedne strane, one s kojom će ići prema bini sa važnim gostima.

To je bilo jedno u nizu Vučićevih “Potemkinovih sela”, a biće ih još do 15. septembra.

Drugi izvor “Vremena” podseća i da je Vučić pre neku godinu planirao da održi paradu na batajničkom aerodromu, ali da se tad našlo razumnih ljudi iz Vojske koji su ga upozorili da će kolone tenkova, kojima je oduševljen “preorati” pistu gore nego što su je uništile NATO bombe, pa je od toga odustao i odlučio se za “prikaz”.

Tito kao idol

U filmu “Sutjeska”, koji je u nedelju ujutro prikazan na jednoj od televizija, ima scena kad Ričard Barton, koji glumi Tita, naređuje načelnici vojne bolnice kako da pripremi ranjenike, da ih okupaju, promene i operu zavoje i da ih stave upola manje. Ona se protivi, kaže kako je to protiv medicinskih pravila, jer ranjenici mogu da stradaju, otvoriće im se rane, a Tito naređuje, valjda on najbolje zna. Mora da se Vučić u mladosti inspirisao Titom, pa je, uz preuzimanje uloge “vrhovnog komandanta”, umislio da sve najbolje zna. Dovoljno se setiti kako je u vreme korone lekarima anesteziolozima u Novom Pazaru objašnjavao šta su respiratori i čemu služe.

Tako će verovatno i sad oficirima objašnjavati šta je parada i davati im uputstva kako da je organizuju!

 

 

Tagovi:

Vojna parada Vojska Srbije Vučić
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Evropska demokratska partija

17.јул 2025. B. B.

Evropske demokrate: Gaženje studenata automobilom je legalno u Srbiji?

Najava Aleksandra Vučića da će pomilovati devojku koja je automobilom udarila studentkinju je „opasna poruka da se nasilje nad mirnim demonstrantima nagrađuje“, saopštila je Evropska demokratska partija

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure