„Prosečnog Vračarca nije teško prepoznati. On je bezrezervno uveren da živi u najlepšem delu grada. Oni koji se sa tim ne slažu ne žive na Vračaru, a želeli bi, te otud frustracija. U toj, pomalo blaziranoj samodovoljnosti, stanovnik Vračara će ponekad izgubiti kompas, zaboravivši da je to samo jedna opština i da ti ne treba ausvajs da bi mrdnuo negde“, pisala je svojevremeno Ana Marija Rosi u „Vremenu“.
Vračar je najmanja beogradska opština, ali je u populističkoj naprednjačkoj retorici postala simbol svega nesrpskog i antidržavnog: tu žive oni koji su protiv svoje države jer su protiv Aleksandra Vučića, koji ne gledaju Pink, koji su prozreli sve naprednjačke prevare i obmane, sve u svemu oni koje treba zgaziti i staviti na njihovo mesto u ovom sistemu vlasti. U projekciji naprednjačkog filma na Vračaru žive bogati koji ne shvataju muke poštenih siromašnih Srba, pri čemu se naravno ne misli na Gorana Vesića i ostale novovračarce iz Srpske napredne stranke koji su se tu masovno doselili.
Otuda i ono Vučićevo sramno baljezganje neposredno nakon masovnog ubistva učenika u „Ribnikaru“ 3. maja prošle godine o tamo nekoj privilegovanoj deci privilegovanih roditelja, to je prvo što mu je palo na pamet. Zato što se Vračar tretira kao neprijateljska teritorija, SNS-vrhuška se nije usudila da primiriše „Ribnikaru“ u danima posle tragedije, da položi cvet i oda počast ubijenoj deci.
U navijačko-huliganskom načinu razmišljanja predsednika države pobeda njegove naprednjačko-radikalske liste na Vračaru uvek znači pobedu na gostujućem terenu, potpuno ubijanje u pojam protivnika, ultimativni dokaz da mu ne mogu ništa, a on njima može sve. Zato se posebna pažnja u naprednjačkim centrima za muljanje na svakim izborima poklanja Vračaru.
A i zato što je kvadratni metar na ovoj opštini skup, pa valja rušiti stare vračarske zgrade koje jesu ili bi trebalo da budu pod zaštitom, da bi se pravila nesrazmerno glomazna zdanja koja donose basnoslovnu zaradu, a da se pritom u opštini Vračar slučajno ne nađe lokalna vlast koja bi mogla da pravi probleme. Zamislite samo da nekom novovračarcu ili SNS-investitoru treba neka dozvola iz Opštine i da nema ko da mu to sredi po partijskoj liniji.
Pprekrajanje izbornih rezultata
Uslovi jesu bili kakvi su bili, ali bez obzira na to, opozicija je na lokalnim izborima 2. juna potučena do nogu, makar što se broja opština i gradova tiče u kojima je lista sa imenom Aleksandra Vučića osvojila vlast. Izuzetak je, ako se izuzmu opštine u kojima većinski žive nacionalne manjine, samo beogradska opština Stari grad gde SNS sa svim satelitima, po svemu sudeći, neće moći da formira vlast.
Izuzetak su i opštine Novi Beograd i grad Niš, gde opozicija tvrdi da je osvojila većinu, a vlast im to osporava.
Tu spada i Vračar.
Koalicija „Biramo Beograd“ je saopštila da je na jučerašnjoj sednici Opštinske izborne komisije na Vračaru došlo je do „grubog prekrajanja izborne volje građana tako što su pod izgovorom navodno tehničkih ispravki na četiri biračka mesta naknadno prepravljeni zapisnici bez ikakvog osnova“.
U saopštenju koalicije se navodi da je takvim prekrajanjem izmenjen količnik, te da lista „Biramo Vračar” umesto prvobitnih 28, sada ima 27 mandata, da je lista „Vračar Vračarcima – društvo za ulepšavanje Vračara” dobila treći mandat, a manjinska lista Grka (otkud Grci na Vračaru!?) je ostala sa jednim odborničkim mestom, preneo je N1.
„Ovakvom naknadnom preraspodelom odnos snaga je potpuno promenjen, te sada Srpska napredna stranka sa svojim fantomskim listama ima falsifikovanu većinu od 32 mandata, u odnosu na 31 mandat opozicije“, stoji u saopštenju.
Dodaju se da je sasvim jasno da je sinoć na Vračaru bio „pokušaju da se na najgrublji način naknadno prekroji izborna volja građana i falsifikuju zapisnici kao što je već pokušano na Novom Beogradu i u Nišu, iako su birači na ovim opštinama i Nišlije, uprkos svim opstrukcijama, jasno poručili da žele promene i glasali većinski za opozicione liste“.
Poručili su i da će se njihov pravni tim boriti da sačuva izbornu volju građana i da neće dozvoliti otimanje nijednog grada i opštine.
Kako je prekrojen rezultat
„Lista ‘Biramo Vračar’ imala je najveći broj glasova, a onda je juče, naknadno, Opštinska izborna komisija promenila zapisnik na četiri biračka mesta, pa na osnovu toga SNS sa jednim mandatom više zajedno sa fantomskim izbornim listama ima većinu da formira opštinsku vlast“, kaže za „Vreme“ kopredsednica vračarskog odbora Zeleno-levog fronta Bojana Matić, te da je „nedopustivo“ da se zapisnici naknadno prekrajaju.
Ona objašnjava kako je prepravljena izborna volja građana na Vračaru:
Na biračkom mestu br. 56 u školi Svetozar Markovoić je 14 nevažećih glasačkih listića pretvoreno u 10. Ta 4 glasa dodeljena su „Društvu za ulepšavanje Vračara.
Na biračkom mesto br. 43 Siniša Nikolajević od 15 nevažećih lčistića je ostalo 11, a 4 glasa su pripala, pogodite kome, „Društvu za ulepšavanje Vračara“.
Tako je „Biramo Vračar“ ostao bez jednog mandata, „Društvo za ulepšavanje Vračara“, dobilo jedan mandat više, a Srpska napredna stranka rezultat koji joj je potreban da formira opštinsku vlast.
Scenario koji se ponavlja
Konstatuje da se ovakav scenario stalno ponavlja na Vračaru, da opozicija uprkos svim mogućim zloupotrebama vlasti odnosi pobedu koja joj se onda raznim postizbornim mahinacijama oduzima.
Bojana Matić podseća i da je na decembarskim izborima za opoziciju glasalo 50 odsto građana, a za SNS samo 27 odsto. Zato su „preventivno“ oborili listu Save Manojlovića „I ja sam Beograd“, jer su znali da inače svim mahinacijama uprkos ne bi mogli da namaknu većinu.
Mobilni timovi „Biramo Vračar“ su na dan izbora 2. juna u restoranu „Rasplet“, nekadašnjem „Zapletu“, na delu uhvatili SNS aktiviste sa pripremljenim lažnim biračkim listama što je zabeležila i međunarodna posmatračka misija ODIHR.
I šta sada?
„Nastavićemo našu institucionalnu i vaninstitucionalnu borbu. ZLF će imati prvi put 10 odbornica i odbornika u Skupštini opštine Vračar, a naša koalicija 27, te ćemo moći da povećamo transparetnost u radu opštine“, kaže Bojana Matić za „Vreme“ i ne isključuje ni proteste.
Duh pobune se, međutim, u vračarskim kafićima za sada baš i ne oseća. Ni na Novom Beogradu. Ni u Nišu. Ako se građani mire sa tim da im vlast kao da su nemušti oduzima pravo izbora – onda ništa.
Jer SNS politiku upravo tako shvata: sve je dozvoljno, pa neka jači, uporniji i beskrupulozniji pobedi. A na Vračaru računaju na to da „razmaženi“ Vračarci nisu spremni za ulični fajt, da se revolt ograničava na verbalno negodovanje. Tako ovaj deo Beograda godinama unazad nosi oreol opozicione opštine, a da na njoj zapravo vlada Srpska napredna stranka, tj. Aleksandar Vučić koji ne propušta priliku da sa najvećim prezirom govori o Vračarcima.