U subotu se navršava 21 godina od ubistva dopisnika Večernjih Novosti iz Jagodine Milana Pantića. Istraga nadležnih organa jedva da je i krenula, a nije stigla nikuda. Komisija za istraživanje ubistava novinara predala je prošle godine Višem javnom tužilaštvu u Jagodini sve navode do kojih je došla, ali se ništa nije promenilo. Iz Udruženja novinara Srbije (UNS) kažu da je ovo ubistvo “simbol” i da mora biti rešeno.
Komisija ima saznanja da je Pantića likvidirala organizovana kriminalna grupa, što po definiciji znači da je u pitanju sprega kriminala i tadašnje vlasti, te su zato zahtevali da istragu preuzme Tužilaštvo za organizovani kriminal, koje to, međutim, odbija.
Milan Pantić ubijen je 11. juna 2001. godine u hodniku zgrade u kojoj je živeo sa porodicom, na svega nekoliko metara od svog stana. Ubica ga je usmrtio sa nekoliko udaraca po glavi. Na fotografiji sa mesta nesreće ostala je zabeležena vekna hleba.
Prema mišljenju mnogih, između ostalog i predsednika Komisije Verana Matića, likvidacija novinara povezana je sa pričom o privatizaciji i prodaji cementare “Novi Popovac” u Paraćinu Švajcarcima, na kojoj je Pantić neko vreme radio.
Međutim, neposredno nakon ubistva, preko mesta zločina prešao je veliki broj ljudi iz zgrade, koji su čak oprali i tragove krvi, što je sve rezultiralo time da ne postoje materijalni dokazi. Postoji foto-robot počinioca nastao neposredno nakon likvidacije koji se poklapa s jednim od osumnjičenih, što je Komisija ustupila Tužilaštvu u Jagodini. Prem saopštenju, ta ista osoba je “pala” i na poligrafu.
Pisao je Pantić i o korupciji i zloupotrebama određenih strukturama iz jagodinske policije, tamošnje pivare, agro-industrisjkog kombinata i konfekcije Resava. Tako su prilikom akcije “Sablja” uhapšeni bivši načelnik SUP-a Jagodina i bivši direktor jagodinske pivare, koja je sponzorisala Arkanov FK “Obilić”. Obojica su bila i ranije sumnjiva, a i nakon hapšenja su okarakterisani kao “povezani” sa sučajem Pantić.
U saopštenju UNS-a podsećaju da je Tužilaštvo 2004. godine pokrenulo istragu protiv tadašnjeg direktora popovačke cementare Darka Križana, nekadašnjeg predsednika Upravnog odbora cementare i šefa kabineta pokojnog premijera Zorana Đinđića Nemanje Kolesara i savetnika za privredu i bezbednost Zorana Đinđića Zorana Janjuševića, u vezi sa prodajom ove fabrike.
Međutim i dalje ništa. Epiloga ni na vidiku.
F.M./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com