Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Poznati vehabista je odbio da se preda i prilikom hapšenja pucao na policiju, zbog čega su ga pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice likvidirali, potvrdio ministar Ivica Dačić
Vehabija Senad Ramović Becan ubijen je u okršaju sa policijom na teritoriji Novog Pazara.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić kazao je da je vehabija Senad Ramović prilikom hapšenja pucao na policiju, a da su ga nakon toga pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice ubili u selu Hotkovo blizu Novog Pazara.
Dačić je na televiziji Prva rekao da je Ramović bio u bekstvu nakon što se desio teroristički napad ispred ambasade Izraela u Beogradu i da se u jednom momentu krio na Kosovu i Metohiji.
Ministar je otkrio da se Ramović skrivao u rodnom selu u kući svog zeta – kriminalca iz Novog Pazara koji se nalazi na izdržavanju zatvorske kazne u Nišu.
„Ramović je lociran u selu Hotkovo, a tačnu lokaciju na kojoj se nalazi dali su oni koji su mu pomagali u skrivanju. Pružio je otpor i ispalio hice na policiju, nakon čega su ga pripadnici Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ) likvidirali“, rekao je Dačić za Televiziju Prva.
On je istakao da je Ramović i prilikom ranijih pretresa pružao otpor policiji, ukazujući da je odigrao ključnu ulogu u radikalizovanju konvertita Miloša Žujovića, kao i Lazara B. iz Sombora, koji je uhapšen zbog pripremanja terorističkih napada.
On je naveo da je sinoćnja akcija u okolini Novog Pazara izvedena u saradnji MUP-a, Bezbednosno-informativcne agencije i tužilaštva i podsetio da je Ramović ranije bio osuđen zbog terorizma.
Kako je ranije utvrđeno, Ramović je bio stanodavac džihadiste Miloš Žujovića, koji je 29. juna samostrelom teško ranio policajca Miloša Jevremovića.
Ramović je ranije zbog terorizma bio osuđen na 13,5 godina zatvora, a jednom prilikom je ispričao da je pripremao teroristički napad u Beogradu.
Ramović je uhapšen 2007. nakon oružanog obračuna sa policajcima u selu Trnava kod Novog Pazara.
Tada je uhapšeno još 14 Ramovićevih saradnika.
Teretili su se za planiranje ubistva tadašnjeg muftije Muamera Zukorlića, kao i za pripremu terorističkih napada u Beogradu i Novom Pazaru.
Ko su vehabije i gde deluju u Srbiji?
Radikalni islamski pokret – vehabije deluje u BiH, Srbiji, Crnoj Gori i nekoliko evropskih gradova. Najopasnijim se smatraju vehabije iz Gornje Maoče kod Brčkog. U Srbiji najčešće izazivaju manje incidente u džamijama.
Kako je „Vreme“ pisalo, vahabizam ili vehabizam je verski pokret odnosno fundamentalistički pravac islama koji je utemeljen u 18. veku.
Njegov duhovni izvornik je Muhamed Abdul Vahab, muslimanski teolog sa područja današnje Saudijske Arabije koji je zagovarao „čišćenje“ islamskog učenja od svih „nečistoća“ ili inovacija.
Vehabizam nastoji da zadrži muslimane na izvornoj interpretaciji islama bez daljnjih naučnih, teorijskih i sličnih posredovanja u interpretaciji. Samim tim vehabizam je interpretativni tok koji nema svoju literaturu, koji nema svoje mišljenje i duhovni tok, i koji zagovara krajnje redukovanje čoveka kao pojedinca i muslimana kao zajednice.
U modernom vremenu vehabizam je najrasprostranjeniji u nemodernizovanim delovima Azije i u manjoj meri u Evropi.
Smatra se da su pojedini poklonici vehabizma sa svojim vehabijskim ideološkim uverenjima podržali terorističke napade u SAD-u i Evropi, uključujući i Balkan.
Pripadnici tog pokreta takođe su specifični po tome lošem odnosu prema ženama, koje moraju da budu skroz pokrivene i ne smeju da napuste domaćinstvo bez supružnika ili muškog člana porodice.
Novinar Momir Turudić kaže za Vreme da pripadnici tog pokreta u Srbiji najčešće žive na području Sandžaka, odnosno u Novom Pazaru, Tutinu i Sjenici.
Vahabijskih zajednica ima, kako tvrdi, i na krajnjem jugu Srbije.
„Saudijska Arabija je finansirala izgradnju džamije u Preševu, što može, ali i ne mora da ukazuje na postojanje vehabijske zajednice u tom gradu. Uticaj Saudijske Arabije na Balkance bio je presudan za širenje tog pokreta na našim teritorijama 90-ih godina”, objašnjava Turudić.
Vehabije u BiH
Na prostoru bivše SFRJ, vehabije su najviše delovali u BiH.
Najpoznatiji incident desio se u Sarajevu 2011. godine kada se vehabija Mevlid Jašarević iz Novog Pazara pojavio se na Marindvoru, u centru Sarajeva i pucao na američku ambasadu.
Protiv vehabija je tamošnja policija 2009. godine izvela akciju „Svetlost“, kada su združene snage različitih agencija upale u vehabijska uporišta u srednjoj Bosni, Mioču i još neke lokacije.
Priveli su izvestan broj lica, zaplenili određeni dokazni materijal, ali iz toga nije ispalo ništa. Pre svega, vehabije su imali vremena da se razbeže (to tamo nije teško) i da se povuku na teritorije Distrikta Brčko i Republike Srpske dok se stvar ne smiri.
Slično se desilo i na dan incidenta na Marindvoru: umesto da odmah upadnu u poznata vehabijska uporišta, čekali su jutro – dok se ne dogovore i ne razmene potrebne papire. Nije ni čudo što ništa nisu našli.
Nije jasno ni zašto nisu tražili od tuzlanske policije da ona interveniše tamo, kad je to njima sasvim blizu. Inače, to je prvi put u dve godine da vlast uopšte pokuša da uđe u Mioču i druga vehabijska uporišta.
Za to vreme vehabijske vođe tamo imaju svoju državu u državi, gde ni poštari ni električari ne smeju da uđu. Štaviše, drže seminare na kojima uporno ponavljaju stvari koje bez sumnje spadaju u širenje verske, nacionalne i druge mržnje, ali niko nije reagovao.
Izvor: RTS
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve