Na problem palijativnog zbrinjavanja u Srbiji ukazuje se već godinama. Nakon što su kovid bolnice otpustile i poslednje pacijente, predlagalo se da oni postanu palijativni centri.
Kakva će na kraju biti sudbina bolnica u Batajnic i Krušvecu, za sada se ne zna, ali u prostoru bivše kovid bolnice na Mišeluku u Novom Sadu počinje palijativno zbrinjavanje bolesnika.
Kako se navodi u saopštenju Pokrajinske vlade, u okviru palijativnog zbrinjavanja pacijenata adekvatno će se pružati medicinska usluga najranjivijim kategorijama bolesnika, odnosno pacijentima obolelim od neizlečivih bolesti, dok će se istovremeno pružati neophodna podrška njihovim porodicama, a sve u skladu sa najnovijim svetskim standardima.
U tu svrhu je obezbeđeno 50 kreveta za bolesnike, uz obezbeđene dodatne kapacitete za aktivno uključivanje članova porodice u proces lečenja prema preporukama najsavremenijih vodiča za palijativno zbrinjavanje.
U rad će, najavljuju, biti pušten i odsek za mentalno zdravlje.
„Odsek za mentalno zdravlje u zajednici obezbediće viši nivo kvaliteta zaštite mentalnog zdravlja sa kojim se savremena svetska populacija suočava, kroz pružanje usluga i promociju iz domena mentalnog zdravlja i prevenciju mentalnih poremećaja. Na ovaj način će se pružati usluge pacijentima koji zbog svog zdravstvenog stanja zahtevaju psihološku dijagnostiku, opservaciju, grupnu i individualnu psihoterapiju, radnu terapiju, kao i psihosocijalnu podršku u vidu intervencija u kriznim situacijama“, dodaje se.
Iz Kliničkog centra Vojvodine navode da će zdravstvenu delatnost pružati već postojeći kadar KCV-a, a da će ove službe sa radom početi u četvrtak, 10. avgusta.
Inače, nekadašnja Kovid bolnica na Mišeluku ima 600 ležaja i, kako je najavljeno, služiće za potrebe različitih službi, klinika i instituta.
U junu je u objektu već počeo sa radom centar za dijalizu, sa 33 ležaja.
B.G./021.rs
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com