
Nakon incidenata u Skupštini Grada
Privedeni Vladan Slavković i Ivan Matović u Kraljevu
Nakon incidenata u Skupštini grada Kraljeva, privedeni su Vladan Slavković, odbornik Lokalnog fronta, i Ivan Matović iz Udruženja starosedelaca
Korupcija je glavni problem Srbije, smatra 22 odsto građana, dok su niska primanja ili siromaštvo najveći problem za 10 odsto građana, pokazalo je istraživanje čije je rezultate predstavila organizacija Transparentnost Srbija
Istraživanje navodi i procenu da je borba sa korupcijom pogoršana u mnogim oblastima, prenosi FoNet.
Da je korupcija rasprostranjena u velikoj meri smatra 70 odsto ispitanika.
Programski direktor Tranparentnosti Nemanja Nenadić je izjavio da je na pitanje građanima šta čine da bi se korupcija smanjila, 24 odsto odgovorilo da je glasalo za kandidate za koje su smatrali da će se boriti protiv korupcije.
„Odgovor 41 odsto učesnika istraživanja je da bi glasali za stranku za koju im se čini da će se boriti protiv korupcije”, rekao je Nenadić.
On je izjavio da polovina građana smatra da se korupcija povećala, dok 35 odsto misli da je ostala na istom nivou.
Građani ne vide poteze Vlade kao delotvorne
Posle korupcije, koja je prvi put identifikovana kao glavni problem, 12 odsto građana smatra da su osnovni problem kriminal i bezbednost, a po 10 odsto da su to situacija na Kosovu, niska primanja i siromaštvo.
Kao najveći problem devet odsto ispitanika prepoznaje zdravstvo, a po osam odsto ulične proteste i loš obrazovni sistem. Nezaposleost je najveći problem za sedam odsto učesnika istraživanja.
Ocena 34 odsto građana je da Vlada Srbije uopšte nije delotvorna u suzbijanju korupcije, dok je 2021. godine taj stav imalo 23 odsto ispitanika.
Nenadić je ukazao da je došlo do promene među onima koji misle da vlast nije delotvorna, uz porast najgorih ocena.
Očekivanje 38 odsto građana je da će se korupcija smanjivati, dok 20 misli da će biti veća.
Više od polovine građana misli da tužilaštvo nije nezavisno
Povodom stava 71 odsto učesnika da tužilaštvo ne goni one koji imaju političku moć ili političku zaštitu, član Upravnog odbora Transparentnosti Zlatko Minić je rekao da u Srbiji i dalje nema istraga o stotinama slučajeva korupcionaških afera.
„Mišljenje 56 odsto građana je da tužilaštvo nema samostaalnost u radu. Kad pitamo građane da li su davali mito nekoj instituciji, od 44 odsto koji su bili u kontaktu sa institucijama, niko nije dao mito”, naveo je Minić.
On je izjavio da je povodom davanja novca ili poklona građanima da bi podržali neku partiju ili političkog kandidata, 39 odsto upoznato sa takvim slučajem, a 21 ima lično iskustvo.
Na tvrdnju u upitniku „Uzdržao sam se od učešća u korupciji, iako mi je to bilo na štetu”, 41 odsto učesnika je odgovorilo potvrdno.
„S obzirom da se Srbija nalazi u društveno-političkoj krizi, organizacija Transparentnost ponovo predlaže značajne izmene propisa, da bi se izmenilo okruženje za izbore. Imamo jedan od aktuelnih zahteva, da se objavi dokumentacija o konkretnom ugovoru države, a mi smo se založili da se objave svi ugovori koji se tiču trošenja novca iz budžeta”, izjavio je Nenadić.
Navodi da tri četvrtine građana misli da nema mesta poverljivosti ugovora, čak i ako strani partner u poslu to zahteva. Istraživanje na nacionalnom reprezentativnom uzorku Srbije bez Kosova je sprovedno 13. i 24. marta.
Izvor: FoNet
Nakon incidenata u Skupštini grada Kraljeva, privedeni su Vladan Slavković, odbornik Lokalnog fronta, i Ivan Matović iz Udruženja starosedelaca
Viši sud u Beogradu osudio je Ivana Stanišića na osam meseci uslovne kazne zbog nasilničkog ponašanja na javnom skupu ispred Fakulteta dramskih umetnosti, održanom u znak sećanja na žrtve nesreće na železničkoj stanici u Novom Sadu. Presuda je doneta na osnovu sporazuma o priznanju krivice.
Profesorka sociologije Jovine gimnazije u Novom Sadu Marija Vasić koja je posle dva meseca pritvora stupila u štrajk glađu i žeđu prebačena je u zatvorsku bolnicu. Njen suprug i njena kuma za „Vreme“ govore o Mariji, svojim brigama i kroz šta sve prolaze
Vlasnik kompanije „Eagle Hills“, investitora Beograda na vodi, izjavio je da je pravio greške pri izgradnji tog projekta. „Državi (Srbiji) uplaćujemo 200.000 evra dnevno, smešne su ocene da plaćamo šest miliona evra godišnje“, rekao je Mohamed Alabar
Pripadnici obezbeđenja Skupštine grada Kraljeva brutalno su nasrnuli na opozicione odbornike, što je po svemu sudeći prvi takav slučaj razračunavanja sa neistomišljenicima režima
Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva
Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve