
Studentski protesti
Tur de Strazbur: Studenti na biciklima ušli u EU
Studenti-biciklisti prešli granicu Evropske unije, bez problema sa mađarskim graničarima
Korupcija je glavni problem Srbije, smatra 22 odsto građana, dok su niska primanja ili siromaštvo najveći problem za 10 odsto građana, pokazalo je istraživanje čije je rezultate predstavila organizacija Transparentnost Srbija
Istraživanje navodi i procenu da je borba sa korupcijom pogoršana u mnogim oblastima, prenosi FoNet.
Da je korupcija rasprostranjena u velikoj meri smatra 70 odsto ispitanika.
Programski direktor Tranparentnosti Nemanja Nenadić je izjavio da je na pitanje građanima šta čine da bi se korupcija smanjila, 24 odsto odgovorilo da je glasalo za kandidate za koje su smatrali da će se boriti protiv korupcije.
„Odgovor 41 odsto učesnika istraživanja je da bi glasali za stranku za koju im se čini da će se boriti protiv korupcije”, rekao je Nenadić.
On je izjavio da polovina građana smatra da se korupcija povećala, dok 35 odsto misli da je ostala na istom nivou.
Građani ne vide poteze Vlade kao delotvorne
Posle korupcije, koja je prvi put identifikovana kao glavni problem, 12 odsto građana smatra da su osnovni problem kriminal i bezbednost, a po 10 odsto da su to situacija na Kosovu, niska primanja i siromaštvo.
Kao najveći problem devet odsto ispitanika prepoznaje zdravstvo, a po osam odsto ulične proteste i loš obrazovni sistem. Nezaposleost je najveći problem za sedam odsto učesnika istraživanja.
Ocena 34 odsto građana je da Vlada Srbije uopšte nije delotvorna u suzbijanju korupcije, dok je 2021. godine taj stav imalo 23 odsto ispitanika.
Nenadić je ukazao da je došlo do promene među onima koji misle da vlast nije delotvorna, uz porast najgorih ocena.
Očekivanje 38 odsto građana je da će se korupcija smanjivati, dok 20 misli da će biti veća.
Više od polovine građana misli da tužilaštvo nije nezavisno
Povodom stava 71 odsto učesnika da tužilaštvo ne goni one koji imaju političku moć ili političku zaštitu, član Upravnog odbora Transparentnosti Zlatko Minić je rekao da u Srbiji i dalje nema istraga o stotinama slučajeva korupcionaških afera.
„Mišljenje 56 odsto građana je da tužilaštvo nema samostaalnost u radu. Kad pitamo građane da li su davali mito nekoj instituciji, od 44 odsto koji su bili u kontaktu sa institucijama, niko nije dao mito”, naveo je Minić.
On je izjavio da je povodom davanja novca ili poklona građanima da bi podržali neku partiju ili političkog kandidata, 39 odsto upoznato sa takvim slučajem, a 21 ima lično iskustvo.
Na tvrdnju u upitniku „Uzdržao sam se od učešća u korupciji, iako mi je to bilo na štetu”, 41 odsto učesnika je odgovorilo potvrdno.
„S obzirom da se Srbija nalazi u društveno-političkoj krizi, organizacija Transparentnost ponovo predlaže značajne izmene propisa, da bi se izmenilo okruženje za izbore. Imamo jedan od aktuelnih zahteva, da se objavi dokumentacija o konkretnom ugovoru države, a mi smo se založili da se objave svi ugovori koji se tiču trošenja novca iz budžeta”, izjavio je Nenadić.
Navodi da tri četvrtine građana misli da nema mesta poverljivosti ugovora, čak i ako strani partner u poslu to zahteva. Istraživanje na nacionalnom reprezentativnom uzorku Srbije bez Kosova je sprovedno 13. i 24. marta.
Izvor: FoNet
Studenti-biciklisti prešli granicu Evropske unije, bez problema sa mađarskim graničarima
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić od srca je čestitao Dan studenata hrabrim „ćacima“ koji se odupiru „gomili“, dobrim mladim ljudima koji „žele da uče“. Čestitku je uputio i „blokaderima“
Nemačka i Austrija pokreću mere zabrane ulaska za lidere Republike Srpske, može se zaključiti iz saopštenja Ambasade Nemačke u BiH
Svet je u četvrtak prodrmala vest da je američki predsednik Donald Tramp uveo nove carine na uvoz robe u SAD. To je pogodilo i pingvine na ostrvima Herd i Mekdonald
Na dan istorijskog protesta, 15. marta, tačno u 19.11 nešto je nagnalo ljude u beg u Ulici kralja Milana. Od tada se nižu teorije, a konačnog dokaza nema. Pred vama je obimni dosije „Vremena“ o tom događaju, koji će biti redovno dopunjavan
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve