Ono o čemu se već duže govori, počinje da se ostvaruje. Američka svezna država Montana postala je prva koja zabranila popularnu aplikaciju TikTok.
Guverner Montane Greg Džianforte potpisao je zakon kojim se zabranjuje rad TikTok-a u državi od 1. januara 2024. Montana će učiniti nezakonitim da Guglove i Eplove prodavnice aplikacija nude TikTok aplikaciju unutar njenih granica.
Procenjuje se da TikTok ima više od 150 miliona korisnika u SAD, ali sve veći broj američkih zakonodavaca i državnih zvaničnika poziva na zabranu aplikacije zbog potencijalnog uticaja kineske vlade na tu platformu.
Džianforte, inače republikanac, rekao je da će nacrt zakona unaprediti „naš zajednički prioritet da zaštitimo stanovnike Montana od nadzora Komunističke partije Kine“.
Odgovor TikToka
TikTok, u vlasništvu kineske tehnološke kompanije BajtDens (BiteDance), naveo je u saopštenju da zakon „krši prava građana Montane iz prvog amandmana tako što nezakonito zabranjuje TikTok“, dodajući da će oni „braniti prava svojih korisnika unutar i izvan Montane“.
Kompanija je ranije demantovala da je ikada delila podatke sa kineskom vladom i rekla da to neće učiniti ako bude zatraženo.
U martu je kongresni komitet pitao izvršnog direktora TikToka Šou Zi Čeva o tome da li kineska vlada može pristupiti korisničkim podacima ili uticati na ono što Amerikanci vide u aplikaciji.
Da li se krši Prvi amandman
Zabrana će se verovatno suočiti sa brojnim pravnim izazovima na osnovu toga što krši prava korisnika na slobodu govora iz Prvog amandmana.
Pokušaj tadašnjeg predsednika Donalda Trampa da zabrani nova preuzimanja TikToka i ViČeta putem naloga Sekretarijata za trgovinu 2020. blokirali su viši sudovi i nikada nije stupio na snagu.
Kako je u kolumni “Navigator” napisao Zoran Stanojević, namera da se ova aplikacija stavi pod kontrolu (a ima li bolje i pravednije kontrole od američke) protegla se na dve, po svemu, različite administracije.
Bajdenova je otišla nekoliko koraka dalje uspevši da aplikaciju zabrani na svim službenim telefonima američke administracije i korača dalje, ubrzano. Tokom ispitivanja u Kongresu Šou Zi Ču, generalni menadžer kompanije Bajtdens (ByteDance), vlasnika aplikacije, rekao je rekao da oni nisu “agent” kineske države.
Što bi trebalo da znači da ni kineska vlada ni Komunistička partija ne upravljaju TikTokom i nemaju uvid u podatke korisnika.
Na direktno pitanje da li je TikTok aplikacija koja se koristi za špijuniranje, Šou Zi Ču je dao relativno neodređen odgovor rekavši da “špijuniranje nije najbolja reč da se njihov rad objasni”.
Među saveznicima TikToka su zagovornici slobode govora, uključujući nekoliko demokratskih članova Kongresa, među kojima je članica Kongresa Aleksandriju Okasio-Kortez i grupe za Prvi amandman kao što je Američka unija za građanske slobode.
B.G./Glas Amerike
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com