Tragedija u Novom Sadu
Petnaesta žrtva nesreće u Novom Sadu
Iz KBC Vojvodine je javljeno da je preminula devojka, jedna od troje teško povređenih u nesreći kad je pala nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu
Nastavnica fizičkog Divna Vukić svedočila je o tragičnom događaju iz maja prošle godine, kada su se čuli pucnji u školi. Opisala je kako su učenici prvo mislili da su petarde, ali su ubrzo shvatili da je situacija daleko ozbiljnija, dok su nastavnici pokušavali da ih zaštite
U Višem sudu u Beogradu ispitivanjem svedoka nastavljen je parnični postupak u slučaju „Ribnikar“, koji je pokrenula porodica Dukić protiv dečaka, koji je prošle godine počinio masovno ubistvo, njegovih roditelja, škole „Vladislav Ribnikar“ i Republike Srbije.
Svedočila je Divna Vukić, nastavnica fizičkog, koja je držala čas u danu kada se zločin dogodio. Pričala je nastavnica da je tog 3. maja prošle godine ušla u školu i pozdravila dve učenice koje su bile dežurne, preneo je N1.
„Prišla mi je jedna od njih i zagrlila, bila je vesela. Rekla mi je ‘vidite kako sam lepa, još sam i dežurna’, a tog dana su imali slikanje u školi i zato su bili sređeni“, navela je svedokinja.
Rekla je da dečaka K.K. nije poznavala, niti da je predavala njegovom razredu, a da je poznavala ubijenu devojčicu Adrianu Dukić, čiji su roditelji pokrenuli ovaj postupak.
„Imala sam čas sa odeljenjem 7/4 napolju, pošto su bili takvi vremenski uslovi. Kada su se deca vratila u svlačionicu čuli su se pucnji, ja sam prvo pomislila da neko baca petarde u hodniku. Dve devojčice su u to vreme bile u toaletu. Decu sam odvela i zaključala u fiskulturnoj sali“, pričala je svedokinja.
Kazala je nastavnica koja je svedočila da je deci iz tog razreda rekla da isključe ton na telefonu i da se jave roditeljima, a ona je izašla da proveri o čemu se radi.
„Pritrčala mi je jedna devojčica i rekla ‘nastavnice ovo nisu petarde, ovo je ozbiljno, videla sam obezbeđenje kako pada’. U školi je bio apsolutni muk dok je trajalo pucanje“.
Kroz suze je ispričala da je videla tri ubijene devojčice i radnika obezbeđenja kako leži na podu blizu ulaznih vrata, razrednu 7/2 kako se drži za glavu i domara kako urla. Potom je, kako je svedočila nastavnica, videla naoružanu osobu koja joj je rekla „lezite dole“, a ona je pomislila da je u školi više terorista. Na kraju je rekla da je pozvala direktorku škole da je obavesti da se u sali nalaze deca.
Svedočio je i Mirko Repac, kolega ubijenog radnika obezbeđenja Dragana Vlahovića.
Oni su zajedno radili u privatnoj firmi koja obezbeđuje objekte. Naveo je Repac u sudnici da obezbeđenje u školi nikada nije bilo naoružano i da su brinuli da nepoznata lica ne ulaze u školu.
Ko je sve bio na vratima učionice u kojoj se dogodio masakr?
Iako je za danas bilo planirano ispitivanje Dragane Tomić, razredne odeljenja 7/2 u koje je išao maloletni K.K, ali se ona treći put nije pojavila pred sudom, zbog zdravstvenih problema.
Punomoćnica porodice Dukić je kazala da i dalje insistira da se ona sasluša jer tužioci za nju imaju dodatna pitanja koja se razlikuju od onih koja su joj postavljena u drugom postupku u kom je svedočila.
„Vrlo je važno da razredna odeljenja 7/2 bude saslušana. Obratila se sudu i tražila da se njen iskaz koji je dala u drugoj parnici prihvati kao njen iskaz u ovom postupku, međutim imamo naša pitanja i okolnosti koje nas interesuju, a njeni odgovori su potpuno drugačiji. Ne znamo zašto izbegava da se pojavi. Pre svega mislim na okolnost na naše tvrdnje da je dva puta bila na otvorenim vratima učionice 7/2 pre nego što je ušao profesor geografije i nije ušla da pruži pomoć svojim đacima. Na te oloknosti moramo da dobijemo odgovore, spremili smo niz pitanja i zato insistiramo da se pojavi pred sudom u ovoj parnici“, rekla je punomoćnica Dukić.
Ona je dodala i da je potrebno sudu dostaviti izveštaj ko je sve bio na vratima učionice u kojoj se dogodio masakr, pre nego što je u učionicu ušao nastavnik geografije.
Sledeće ročište je zakazano za 5. decembar.
Iz KBC Vojvodine je javljeno da je preminula devojka, jedna od troje teško povređenih u nesreći kad je pala nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu
Zahtevamo da se u što kraćem roku na slobodu puste svi uhapšeni u Novom Sadu, kao i da se u što kraćem roku uhapse svi koji su odgovorni za pogibiju nedužnih, navedeno je u saopštenju koje je je potpisalo 180 profesora, docenata, naučnih saradnika, istraživača, asistenata i drugih zaposlenih na Filozofskom fakultetu
Kao primer političke neodgovornosti prethodnih vlasti ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić naveo je pogibiju ljudi u fabrici „Prvi maj", dodajući da ni tada niko nije ponudio ostavku i da nije tražen opoziv Vlade
U Novom Sadu je održana šestočasovna blokada raskrsnice Bulevara oslobođenja i Bulevara Jaše Tomića, kod Železničke stanice, na kojoj je 1. novembra u padu nadstrešnice poginulo 14 osoba, a još troje je teško povređeno.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić je navela da očekuje da će sednica o budžetu biti oko 26. novembra i da je ta sednica „u stvari sednica o poverenju Vladi“
Goran Ješić i ostali uhapšeni u Novom Sadu
Vučićevi politički zatvorenici Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve