
Električni automobili
Skupi i bez punjača: Zašto Srbi izbegavaju električne automobile
Iako se globalno beleži rast prodaje električnih vozila, u Srbiji je njihova kupovina i dalje ispod jedan odsto svih novih vozila. Koji su razlozi za to
Priča devojke Suade Husejnović-Kikanović iz Tuzle, koja je čekajući transplantaciju više od 20 godina, izvršila samoubistvo, vratila je celu Bosnu na staro pitanje - zašto sistem ostavlja bolesnike na cedilu
Tuzlanka Suada Husejnović-Kikanović godinama se borila s teškom bolešću, hroničnim oboljenjem bubgrega, a nedavno objavila da je otpuštena iz bolnice u najgorem trenutku.
Devojka je bila više od 20 godina na dijalizi i nekoliko puta nedeljno je morala da odlazi u bolnicu. Ova vrsta, hemodijalize, podrazumeva da je pacijent na svaka dva ili tri dana prikačen na poseban aparat, govoto polovinu dana, pa je jako iscrpljujuća i životnootežavajuća.
Iako je bila na listi čekanja za transplantaciju bubrega, poziv, u kojem će joj doktori reći da je pronađen organ koji joj odgovara, nije dočekala. Suada je oduzela sebi život 26. maja, a u jednom od poslednjih postova na društvenim mrežama je objavila da je iz bolnice otpuštena upravo kada joj je, kako je navela, bila najpotrebnija podrška.
„U najgorem periodu svog života, nažalost kad mi je trebalo najviše razumevanja od medicinskog osoblja od naših dr, mr, fr, doktora, dobila sam sam otpusnicu iz bolnice. Čekajući termineSrce“, napisala je i dodala da joj ponestaje snage zbog čekanja 21 godinu na transplantaciju.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Osam od 3.000
U Bosni i Hercegovini se godišnje obavi između 8 i 20 transplantacija bubrega, ali broj pacijenata na hemodijalizi je oko 3.000, a 10 odsto njih je na listi čekanja za transplantaciju. BiH nije članica Eurotransplanta, što znači da ne može da sarađuje za drugim zemljama EU po ovom pitanju. Veliki broj pacijenata nije na listi i zbog komplikovanih procedura koje moraju da ispune, a i zbog nebrige sistema o njima, zbog čega ni ne mogu da ispune zahteve.
Poređenja radi, u Hrvatskoj je 2023. godine urađeno 136 kavaderičnih transplantacija, a to je donacija organa sa pacijanta kojem je ustanovljena moždana smrt. Upravo takav organ je i Suada čekala.
Dodatni problem je što se zakoni o transplantaciji, kao i podzakonski akti, primenjuju u ovoj zemlji u zavisnosti od entiteta, pa delovi države praktično ne sarađuju međusobno, što dodatno otežava ikakvu mogućnost da pacijent dobije organ. Federacija BiH tek je 2024. godine usvojila zakon po kome se transplatacija organa može izvršiti između ljudi koji nisu srodnici.
Takođe, tokom korona virusa se transplatacije uopšte nisu radile, a nastalo je zatišje i u kasnijem periodu.
SOS telefon za pomoć osobama koje razmišljaju o samoubistvu
Broj 0800/309-309, opcija 1, SOS telefon je koji radi 24 sata, a na koji se javljaju stručnjaci za sprečavanje samoubistva – lekari Klinike za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“. Svi pozivi su anonimni i besplatni.
Služba urgentne psihijatrije prima pacijente 24 sata bez zakazivanja, bez knjižice i bez plaćanja, a Centar za mentalno zdravlje od 9 do 18 prima takođe bez zakazivanja.
Ukoliko vam je potrebna pomoć, svakog dana možete pozvati i volontere Centra „Srce“ od 14 do 23 časa na broj telefona 0800-300-303 ili im se obratiti mejlom na vanja@centarsrce.org, kao i preko četa na sajtu www.centarsrce.org.
Volonteri razgovaraju s ljudima koji su usamljeni, uznemireni, povređeni, tužni, očajni, nesigurni.
Iako se globalno beleži rast prodaje električnih vozila, u Srbiji je njihova kupovina i dalje ispod jedan odsto svih novih vozila. Koji su razlozi za to
Nakon više od decenije rada, regionalna televizija Al Džazira Balkans (AJB) gasi svoj program. Sa sedištem u Sarajevu i redakcijama širom bivše Jugoslavije, AJB je bila prepoznatljiva po kvalitetnom dokumentarnom i informativnom sadržaju. Iako zvanični razlozi još nisu objavljeni, pretpostavlja se da je odluka o gašenju doneta iz finansijskih razloga
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Smrt i teške povrede u dva dana - radnici i dalje padaju po srpskim gradilištima koja često nisu obezbeđena. I najčešće za to niko ne odgovara
„Nazivaju nas anarhistima, neprijateljima države i teroristima. Svakog dana nas napada provladina štampa, a i sama vlada“, kaže u intervjuu za nemački magazin Špigel rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve