„Nijedna diploma nije vredna ako se stiče ćutanjem pred nepravdom“, rečeno je na protestu studenata isped Ekonomskog fakulteta u Beogradu
Studenti su u ponedeljak protestovali ispred Ekonomskog fakulteta zbog protivljenja odluci da se počne sa nastavom na daljinu.
Student Đorđe Nikitović istakao je da su studenti na plenumu izglasali apsolutno protivljenje odluci o onlajn nastavi i da ne prekidaju blokadu, te da neće posustati.
“Pozivamo na individualni bojkot onlajn nastave“, rekao je Nikitović i pozvao Naučno-nastavno veće da preispita odluku, kao i na otvoren dijalog.
On je rekao da bez međusobne podrške profesora i studenata fakultet postaje zgrada sa rasporedom časova i da su studenti razočarani, ne u znanje i stručnost profesora, već u njihovu tišinu, jer kada studenti kažu „ovo nije u redu“, očekuju da profesori stanu uz njih.
„Nijedna diploma nije vredna ako se stiče ćutanjem pred nepravdom“, rekao je Nikitović i dodao da razumeju profesore i da zato ne dozvoljavaju da ih ova situacija podeli, već žele da iz nje izađu kao primer zajedništva.
Studentkinja Ivana Čepić govorila je o uredbi koju je donela prethodna vlada dok je bila u tehničkom mandatu, kojom je 20 sati nastave i 20 sati naučnog rada pretočeno u 35 sati nastave i pet sati naučnog rada, što prema njenim rečim predstavlja „jasan vid represije prema Univerzitetu“.
Ona je ukazalа da je Vlada Srbije 8. maja donela zaključak kojim se Ministarstvu prosvete dozvoljava da formira radnu grupu koja će se baviti novim nacrtom zakona o visokom obrazovanju i dodala da mnogi naslućuju da je svrha tog zakona da zada poslednji udarac autonomiji univerziteta.
„Postoji opravdani strah da će novi nacrt zakona biti samo kazna za nas, što smo pokazivali smelost i ukazali na sve nepravde i nezakonitosti u ovom društvu“, rekla je Čepić i dodala da postoji strah da univerzitet koji znaju više neće postojati.
Rastu pritisci na studente
Student Maksim Maksimović istakao je da ne žele da zaustave rad fakulteta, već smatraju da fakultet ne može da funkcioniše normalno ako se glas studenata ignoriše.
On je rekao da podrška studentskim protestima raste, ali istovremeno rastu i pritisci na studente, dekane i rektore.
Studentkinja Iva Kričak ukazala je da deo medija sprovodi kampanju zastrašivanja, a da većina medija ne izveštava transparentno i objektivno i ne obaveštava građane o onomje što se trnutno dešava.
Na skupu je održano i 16 minuta tišine za poginule u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Studenti i građanski zborovi nastavljaju sa blokadama saobraćajnica. Jedan automobil pokušao je da probije blokadu u Zemunu i tom prilikom povređena je jedna žena. Nove blokade u Nišu i Novom sadu
Samozvani vrhovni komadant Aleksandar Vučić preuzeo je i ulogu vrhovnog tužioca i sudije. Pošto je srednjoškolce, studente, profesore i uopšte građane koji protestuju proglasio teroristima, policijski specijalci su navukli maske preko lica
U utorak, 1. jula, ponavljaju se izbori na jednom biračkom mestu u Kosjeriću. Od ishoda zavisi ko će vršiti lokalnu vlast. „Ćelave SNS glave” opet su blizu birališta
Građanska neposlušnost uzela je maha. Širom Srbije građani blokiraju saobraćajnice. Traže od vlasti da raspiše vanredne parlamentarne izbore, iz Pionirskog parka u Beogradu ukloni Ćacilend i oslobodi političke zatvorenike
Nikad se još nije desila istovremena blokada svih većih gradova u zemlji za puka dva sata. Sada jeste. Studenti i građani tu neće stati, jer osim otpora nemaju drugog izbora. Kako će teći narodno blokiranje Srbije i što se dalje može očekivati
Pobunjeni studenti i narod mogu da bace pokoju kamenicu, ali ne mogu biti zbilja „nasilni“. Jer, Srbija je odavno u modusu samoodbrane od režimskog nasilja, onog koje uništava i briše živote
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!