img
Loader
Beograd, 25°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Studentski protesti

Studenti ne veruju u obećanja: Izmene Zakona o visokom obrazovanju na testu Skupštine

24. фебруар 2025, 10:59 K. S.
Foto: FoNet / Zoran Mrđa
Studenti blokiraju fakultete od sredine novembra
Copied

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je postignut finalni dogovor o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, koji bi poslanici trebalo da usvoje početkom marta, čime će biti ispunjen četvrti studentski zahtev. Studenti kažu da ne veruju u ispunjenje dok se izmene zvanično ne usvoje

Završeni su razgovori između predstavnika svih državnih univerziteta u Srbiji i članova ekspertske radne grupe koju je formirao prošireni rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu i postignut je finalni dogovor o Izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju, u cilju ispunjenja četvrtog studentskog zahteva, izjavila je nedavno predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić.

Ovim izmenama predviđeno je povećanje budžeta za visoko obrazovanje od 20 odsto, studentima se trošak školarine umanjuje za 50 odsto, a predviđeno je i usklađivanje zarada u visokom obrazovanju sa zaradama u osnovnom i srednjem obrazovanju.

Dok ovakve najave stižu iz kabineta predsednice Skupštine, studenti nastavljaju da pešače, blokiraju fakultete, pripremaju sledeći protest koji će biti održan 1. marta u Nišu i kažu da ne veruju ni u kakve najave dok ne vide da su usvojene.

„Ako se na sednici Skupštine izmene Zakona usvoje, time će biti ispunjen četvrti zahtev studenata”, kaže za „Vreme” Boris Stanišić, predstavnik studentskog plenuma Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu zadužen za medije.

Nakon usvajanja, fakulteti će donositi odluke o narednim koracima.

Sednica Skupštine trebalo bi da bude održana 4. marta.

„Taj nacrt predložio je Rektorski kolegijum i mi, studenti Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, smo ga podržali. Prošlo je malo vremena od pravljenja nacta do usvajanja. To su radili naši profesori, pa smo mi imali uvid i podržali smo takve izmene, ali nije tako sa svim fakultetima. Mislim da će taj nacrt proći Skupštinu, da će ga usvojiti, ali zanimljivije će biti pratiti dešavanja oko ostavke Vlade, rokova i svega što će se dešavati”, kaže Stanišić, student Pravnog fakulteta.

I studenti Fakulteta dramskih umetnosti, koji su i poveli lavinu blokada i protesta, kažu da dok Skupština ne usvoji izmene Zakona o visokom obrazovanju i dok to ne postane zvanična informacija, neće zauzimati zvaničan stav.

„Još nema zvanične informacije i zvaničnog stava. Plenumi fakulteta i dalje se nisu usaglasili, nema zajedničke odluke, kada je budemo imali, govorićemo o tome”, kaže za „Vreme” Sofija Nađa Stanić, predstavnica plenuma Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu.

Šta je sa ostalim zahtevima?

Ukoliko Skupština usvoji predložene izmene Zakona, time će biti dobijena jedna od nekoliko bitaka koje studenti vode.

„S obzirom na to da postoje komisije koje se bave ostalim zahtevima, konsenzus je da sačekamo odluku te komisije, da vidimo gde smo što se ostalog tiče”, kaže Boris Stanišić, student Pravnog fakulteta.

Sednica u utorak, 4. marta

Predsednica Narodne Skupštine Ana Brnabić navela je u nedelju (23. februar) da očekuje da Vlada 24. ili 25. februara usvoji ove izmene i dopune i da ih potom uputi Skupštini na dalje razmatranje. Nakon toga će, dodala je, ovaj predlog zakona razmotriti relevantni odbori Skupštine.

„Naš cilj je da Predlog izmena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju bude na dnevnom redu na prvoj sednici redovnog zasedanja Skupštine“, navela je, dodajući da će ona najverovatnije biti održana u utorak, 4. marta.

Da li je akademska godina ozbiljno dovedena u pitanje?

Predsednica Skupštine Brnabić rekla je i da je akademska godina ozbiljno dovedena u pitanje, „s obzirom na to da se približavamo roku kada čak ni fizički više nije moguće nadoknaditi nastavu i ispite, iako bi se radilo i svake subote, i svake nedelje, i tokom čitavog leta, sve do 30. septembra, kada akademska godina mora da se završi, da bi naredna akademska godina počela“.

Studenti ne smatraju da je tako.

„Nama Univerzitet i fakulteti određujemo i šta ćemo nadoknađivati. Mi se ne brinemo za to da će godina da padne. Usaglašeni smo sa Univerzitetom i radićemo kako oni kažu”, kaže student Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

Kako je „Vreme” ranije pisalo, svaki fakultet ponaosob uradio je plan rasporeda gradiva i predavanja, koji bi morao da se zadovolji da se akademska godina zaista i ne izgubi.

Predlog, kako bi na fakultetima zapravo moglo da se radi, stigao je i od dekana Fizičkog fakulteta Voje Radovanovića, koji je izjavio da je očigledno da će fakulteti raditi i tokom leta kako bi se nadoknadila propuštena nastava i ispiti, uz napomenu i da naredna školska godine ne mora da počne 1. oktobra.

„Bitno je da fakulteti učine sve da studenti ne budu oštećeni i mislim da će oni to uraditi, to nije sporno“, rekao je Radovanović FoNetu.

On je napomenuo kako svi fakulteti prave planove nadoknade i svi imaju neke svoje verzije, ali sve zavisi od toga koliko će protest studenata trajati.

Tagovi:

Ana Brnabić Blokade fakulteta Rektorski kolegijum Studentski protesti
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Blokade

18.јул 2025. N. M.

Studenti za sutra najavili blokadu Zemuna

Studenti Poljoprivrednog fakulteta u blokadi najavili su za sutra (19. jul) u 17 časova blokadu Avijatičarskog trga u Zemunu

Tužilaštvo

18.јул 2025. M. L. J.

Potvrđena optužnica protiv Vesićevog advokata koji je udario policajca na spidu

Osnovni sud u Novom Sadu potvrdio je optužnicu Osnovnog javnog tužilaštva protiv advokata Nemanje Aleksića zbog više krivičnih dela

Srbija i Pokret nesvrstanih

18.јул 2025. B. B.

Zašto će Srbija 1. septembra slaviti Dan nesvrstanih?

Kako se nesuđeni premijer Đuro Macut obreo u veličanju Pokreta nesvrstanih, sprovođenju spoljne politike koja je bila jedan od trejdmarkova Titove komunističke Jugoslavije

Protesti u Novom Sadu

18.јул 2025. Andrej Ivanji

Od kuće do kuće: Na red za “linčovanje” došli Gojković i Madić

Novosađani nastavljaju sa protestima pred kućama naprednjačkih funkcionera. Da li je u pitanju “linč”, “čist nacizam” ili nešto treće

Evropska demokratska partija

17.јул 2025. B. B.

Evropske demokrate: Gaženje studenata automobilom je legalno u Srbiji?

Najava Aleksandra Vučića da će pomilovati devojku koja je automobilom udarila studentkinju je „opasna poruka da se nasilje nad mirnim demonstrantima nagrađuje“, saopštila je Evropska demokratska partija

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure