Izostanak mora da se opravda. Ukoliko vojni obveznik ne opravda dolazak može biti kažnjen novčanim kaznom od 10.000 do 50.000 dinara ili kaznom od 60 dana zatvora
Na adrese građana Srbije, vojnih obveznika počeli su da stižu pozivi za vojne vežbe. Odazivanje je zakonska obaveza, ali postoje i situaciju kad građani nisu dužni da se odazovu, ali to moraju da opravdaju. U suprtonom, sledi novčana ili zatvorska kazna.
Ministarstvo odbrane objavilo je na svom sajtu Informaciju o pozivanju lica iz rezervnog sastava, radi saopštavanja rasporeda i vojne vežbe na teritoriji nadležnosti Uprave za obaveze odbrane.
Ukoliko vojni obveznik ne opravda dolazak može biti kažnjen novčanim kaznom od 10.000 do 50.000 dinara ili kaznom od 60 dana zatvora.
Ko čini rezervni sastav?
Kako navode na sajtu Beogradskog centra za bezbednostu politiku, rezervni sastav čine svi muškarci i žene koji su odslužili vojni rok ili civilnu službu, kao i svi muškarci koji su navršili 30 godina, a pri tom nisu odslužili vojni rok
Vojna obaveza, time i obaveza u rezervnom sastavu, prestaje u kalendarskoj godini u kojoj vojni obveznik navršava 60 godina, za muškarce, odnosno 50 godina za žene.
Kad može da se odloži?
Odlaganje vojne obuke za lice u rezervnom sastavu je moguće, a zahtev za odlaganje podnosi se nadležnom teritorijalnom organu u roku od osam dana od prijema poziva.
Odlganje je moguće u slučaju u slučaju bolesti, ukoliko je na vežbu istovremeno pozvano drugo lice iz njegovog domaćinstva ili se ono već nalazi na služenju vojnog roka.
Takođe, odlganje je moguće u slučaju da odazivanje pozivu onemogućava polaganje ispita ili završetak školske godine, ako se u vreme vežbe lice nalazi na pripremama za učešće na evropskim i svetskim sportskim takmičenjima ili Olimpijskim igrama, ako u vreme obuke/vežbe lice učestvuje u međunarodnim naučnim, istraživačkim i umetničkim manifestacijama ili treba da obavlja poslove od izuzetnog značaja za Republiku Srbiju.
Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić
Na vežbu se ne mora ako je domaćinstvo lica u pitanju dovedeno u težak materijalni ili socijalni položaj, bilo usled delovanja elementarne nepogode, bilo usled smrti ili teške bolesti člana domaćinstva.
Na vežbu ne moraju da se odazovu ni rezervisti koji se bavi poljoprivrednom delatnošću. Vežba se može odložiti zbog neodložnih radova, ukoliko u domaćinstvu nema drugog sposobnog lica za obavljanje takve delatnosti.
Kako se refundira plata?
Zaposleni pripadnici rezervnog sastava trebalo bi da dobiju pun iznos plate tokom boravka na vojnoj obuci, a deo zarade za period proveden na obuci poslodavcima bi trebalo da refundira Ministarstvo odbrane.
Međutim, iznos naknade nije jednak visini plate za mesec kada je sprovedena obuka, već visini prosečne zarade vojnog obveznika u prethodnih 12 meseci pre dostavljanja poziva.
Za lica u rezervnom sastavu koja samostalno obavljaju profesionalnu delatnost predviđena je naknada u visini osnovice od koje lice plaća doprinos za socijalno osiguranje.
Visinu naknade za nezaposlena lica i poljoprivrednike određuje Vlada.
Kad je moguć prigovro saveti?
Pravo na prigovor savesti zagarantovano je Ustavo, odnosno građani imaju pravo da odbiju vršenje vojne obaveze sa oružjem.
Međutim, to pravo može biti ograničeno ako lice poseduje dozvolu za nošenje ili držanje oružja ili je u poslednje tri godine pre dostavljanja poziva podnelo zahtev za nošenje ili držanje oružja.
Foto: Tanjug
Takođe, na prigovor savesti nemaju pravo oni koji su pravosnažno osuđivano za krivično delo koje se gone po službenoj dužnosti ili osobe koje su u poslednje tri godine pre dostavljanja poziva pravosnažno kažnjavano za izazivanje ili učešće u neredima i tučama, i protiv kojih je pokrenut krivični postupak za krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, osim za krivično delo izbegavanja vojne obaveze.
Lica koja uživaju pravo na prigovor savesti umesto vojne, proći će obuku u u jedinicama civilne zaštite.
B.G./N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
„Znamo da ćete duhom biti sa nama i sutra kod Ustavnog suda u 16 časova, kao i na svakom sledećem protestu“, piše u odgovoru studenata Filozofskog fakulteta na pismo patrijarha Pavla koje im je uputio u vreme protesta protiv Miloševićevog režima pre 28 godina
Nakon što su beogradski studenti u petak blokirali Mostarsku petlju, njihove novosadske kolege su u subotu održale protest ispred zgrade BIA zbog zloupotrebe obaveštajne agencije zarad očuvanja vlasti režima Aleksandra Vučića
Istraživanje javnog mnjenja organizacije CRTA pokazuje da veliki broj građana najviše veruje studentima da će da se izbore za pravdu. Podrška protestima počela je da se preliva i na biračko telo partija na vlasti
Srbi su kao malo koji evropski narod oduševljeni što će Donald Tramp za koji dan zasesti ponovo u Beloj kući. Raduje se i Aleksandar Vučić koji se nada da će sada skinuti s grbače sve te dosadne zagovornike liberalne demokratije
Studenti su blokirali Mostarsku petlju. Poruka je jasna: niti smo se osuli, niti umorili, ne nameravamo da stanemo, a Aleksandra Vučića ne fermamo ni dva odsto, jer se predsednik države ni za šta ne pita
Na božićnom prijemu SNV-a u Zagrebu, Jelena Milić je delovala poput one daljnje tetke – svadljive i ogorčene prostakuše – čija je životna misija da upropasti svaku svadbu, dečji rođendan, krsnu slavu ili prijem
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!