Nagrada
Kolumnista „Vremena“ Teofil Pančić dobio nagradu „Srđan Aleksić“
Teofil Pančić je dobio nagradu „Za hrabrost“
Upravni odbor Filmskog centra Srbije kojim predsedava Jelena Trivan bez obrazloženja je odbio da sufinansira filmove Srđana Dragojevića, Gorana Markovića i Želimira Žilnika. Učinio je to „zato što mu se može“, kaže Dragojević
Upravni odbor Filmskog centra Srbije (FCS) odbio je predlog Konkursne komisije da se dodele sredstva za finansiranje i sufinansiranje filmova u kategoriji Pozivni konkurs za eminentne domaće reditelje: Škartovi, Srđana Dragojevića, Doktor D Gorana Markovića i Sloboda i Barbarizam Želimira Žilnika.
Ovakvu odluku Upravni odbor FCS nije obrazložio.
Srđan Dragojević će se zbog toga, kaže, žaliti Ministarstvu kulture i informisanja, na šta ima zakonsko pravo.
„Nije jasno zašto smo odbijeni. Nikad se, u istoriji FCS-a, nije desilo da UO ne obrazloži svoj sud. Uostalom, oni su čak i dužni da to urade prema Zakonu o upravnom postupku. Nije se nikad desilo ni da UO odbije predlog Konkursne komisije, tim pre što ju je sam izabrao. Inače, ta obrazloženja su korisna odbijenim autorima kako bi znali šta da izmene i poprave u svom budućem filmu.“
Na prethodnim konkursima FCS-a za finansiranje i sufinansiranje projekata, Škartovi su tri puta došli do užeg izbora. Dragojević podseća da je prošlog puta član tadašnje konkursne komisije Nebojša Pajkić njegov „doprinos srpskoj kinematografiji ocenio sa nula poena“. Nije reagovao.
Dragojević kategorički odbija mogućnost da je UO mogao Škartove da doživi kao nepodobne: „To je crna komedija, eventualno mjuzikl, poslednji deo trilogije o devedesetim, prethode mu Lepa sela lepo gore i Rane. Da je ovaj film nepodoban ili da ne zadovoljava bilo koji od traženih uslova, Konkursna komisija se ne bi pozitivno izrazila o njemu! Da li neko može da kaže da ne zadovoljavam tražene uslove, da možda nisam snimio više od pet filmova, da nisam nagrađivan i da moji filmovi nisu učestvovali na festivalima A kategorije?“
Dragojević primećuje da je „Konkursna komisija svoj posao završila još 18. oktobra. UO je morao da reaguje najkasnije dve nedelje nakon toga, kao što je po Statutu FCS-a. Šta su većali četrdeset dana? U slučaju ovog konkursa, UO znači dva puta nije poštovao zakon.“
Predsednica Upravnog odbora FCS-a Jelena Trivan danas nije odgovarala na naše telefonske pozive, pa tako nemamo njen komentar povodom izjave Gorana Markovića da je odluka UO doneta „po striktnim uputstvima Jelene Trivan, koja ih je očigledno dobila sa najvišeg mesta.“.
Kako mediji nezvanično javljaju upravnik Arhiva jugoslovenske kinoteke Aleksandar Erdeljanović i novinarka Sandra Perović dali su ostavke na članstvo u Upravnom odboru. Ostali članovi su Vladan Živković, Aleksandar Conić, Petar Jakonić, Miroljub Stojanović, Anđelija Andrić i Miroslav Lekić.
„Njihovu odluku osećam kao sadizam: posle tri odbijanja film prihvate dekan Fakulteta dramskih umetnosti Miloš Pavlović, dekan Akademije umetnosti u Novom Sadu Siniša Bokan, upravnik Jugoslovenske kinoteke Jugoslav Pantelić, predsednik udruženja filmskih reditelja Srbije Milan Knežević i dramaturškinja Biljana Maksić, a onda dođu neki ljudi koji sve to ponište! Zato što im se tako može“, kaže Srđan Dragojević.
Saopštenjima protiv odluke UO reagovali su, za sad, Asocijacija filmskih reditelja Srbije i Skupština Slobodne Srbije, a na društvenim mrežama su brojna reagovanja podrške odbijenim rediteljima.
Srđan Dragojević kaže da je u ovom slučaju „neophodna pre svega solidarnost svih filmskih asocijacija. Politici u filmu nije mesto. Ja sam se uvek pridržavao takvog stava – podsetio bih vas da sam uspeo da iz UO FCS-a izađu Goran Pitić i Aleksandar Vlahović. Uostalom, politika je kriva zašto se sad desilo ovo što se desilo.“
Dragojević kaže da mu je jedina uteha u „ovoj životnoj epizodi“ što je u društvu svog profesora Gorana Markovića i Želimira Žilnika koji mu je kao urednik TV Vojvodine 1990. godine dao da uradim TV film po Bukovskom. „Bio je to prvi posao u mojoj karijeri“, kaže Dragojević.
Teofil Pančić je dobio nagradu „Za hrabrost“
Predsednik Srbije ocenio je da su „lažna istraživanja“ koje je objavilo „Vreme“, a koja pokazuju da se rušenju Starog savskog mosta protivi 54,3 odsto Beograđana i da se 41,4 odsto građana protivi održavanju Ekspa.
Buka koju su studenti pravili ispred kabineta predsednika Srbije Aleksandra Vučića na Andrićevom vencu bila je toliko glasna da se čula u i u televizijskom prenosu na RTS-u koji nije uspevao da je umanji. Na sve to Vučić je rekao da je u pitanju buka „oko šest stotina njih“ i još ponešto nipodoštavajuće
Društvo za ugrožene narode iz Nemačke izrazilo je zabrinutost zbog novih pretnji smrću koje je dobio novinar i univerzitetski profesor Dinko Gruhonjić
Nakon što od ovlašćenih predstavnika studenata u blokadi Pravnog fakulteta dobije spisak potrebnih stvari Advokatska komora Vojvodine će kupiti te potrepštine u iznosu od 200.000 dinara i dostaviti ih studentima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve