Sukob u Kraljevu
Demonstranti gađali prostorije SNS jajima
Na protestu u Kraljevu demonstranti jajima zasuli prostorije Srpske napredne stranke
Na debati u u Parlamentarnoj skupštini NATO ukazano na fizičku, pravnu i političku ugroženost Srba na KiM, široko rasprostranjenu institucionalnu diskriminaciju u svakom pogledu
Članovi delegacije Skupštine Srbije u Parlamentarnoj skupštini NATO učestvovali su u debati povodom nacrta izveštaja Odbora za odbranu i bezbednost „Zapadni Balkan – obnovljeni bezbednosni izazovi na vratima NATO“ i tom prilikom ukazali na krajnje kompleksnu realnost na Kosovu i Metohiji, saopšteno je danas iz Skupštine Srbije.
U saopštenju se navodi da je v.d. šefa delegacije Nataša Jovanović ukazala na fizičku, pravnu i političku ugroženost Srba na KiM, široko rasprostranjenu institucionalnu diskriminaciju u svakom pogledu – administrativnom, zakonodavnom, pravosudnom, tužilačkom, imovinskom, zdravstvenom itd.
„Podsetila je na kompleksnost razmatranja situacije na Kosovu i Metohiji, budući da je reč o jednostranoj secesiji dela teritorije međunarodno priznate države. Sve što se dešava na KiM i u vezi sa KiM jeste politički, pravni i teritorijalni problem koji se mora rešavati dogovorom“, ističu iz Skupštine Srbije.
Kako se dodaje u saopštenju, Jovanović je dodala i da istovremeno, prištinska strana odbija da sprovede sve postignute dogovore i nastavlja da preduzima jednostrane protivpravne mere i nakon više od 11 godina nije formirala ZSO i nije ispunila druge preuzete obaveze.
„Jovanović je podsetila da su Srbi na Kosovu i Metohiji žrtve tri odvojena talasa nasilja i egzodusa koje je usledilo posle svakog od njih. Prvi je bio juna i jula 1999. godine, drugi je bio za vreme i posle martovskog nasilja 2004. godine, a treći upravo traje uporedo sa drugom vladom A. Kurtija i njegovim jednostranim potezima na štetu srpske zajednice“, dodaje se u saopštenju.
„Priština nije ispunila nijedan postignuti dogovor“
Jovanović je naglasila i da, u skladu sa Rezolucijom 1244 SB UN, na prostoru Kosova i Metohije jedino Kfor može da deluje kao legalna i legitimna oružana snaga i da je nastojanje bilo kojeg drugog subjekta da obavlja te funkcije u suprotnosti sa međunarodnim pravom.
U saopštenju se dodaje i da je narodni poslanik Goran Rakić istakao da se Srbi na KiM svakodnevno suočavaju sa veoma teškom situacijom, kao i da su im uskraćena najosnovnija ljudska prava.
Podsetio je da Priština nije ispunila nijedan postignuti dogovor, uključujući i obavezu formiranja Zajednice srpskih opština.
On je dodao da će, ukoliko ne dođe do formiranja ZSO, kredibilitet EU i NATO takođe biti doveden u pitanje i izrazio zahvalnost pripadnicima misije Kfor, koji na osnovu mandata poverenog Rezolucijom 1244 SB UN brinu o bezbednosti Srba na KiM, „kao jedine legalne i legitimne oružane snage na tom prostoru“.
Članovi delegacije Skupštine Srbije imali su i niz bilateralnih susreta, na marginama prolećnog zasedanja Parlamentarne skupštine NATO u Sofiji, dodaje se u saopštenju.
Na protestu u Kraljevu demonstranti jajima zasuli prostorije Srpske napredne stranke
Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske savetovalo je građanima da odlože sva neophodna putovanja u Srbiju zbog „neprimerenih postupaka“ prema hrvatskim državljanima. Među preporukama su oprez, izbegavanje gužvi i kontakt s ambasadom u slučaju potrebe
U duhu solidarnosti, Vreme i Nedeljnik podržavaju generalni štrajk na koji su pozvali studenti u blokadi
Nekada poznato po živopisnom duhu i industriji, Vranje sada beleži masovan odlazak stanovnika. Siromaštvo, niske plate i loši uslovi rada uzeli su svoj danak, dok grad ostaje zarobljen u vrtlogu političkih i ekonomskih problema. Dok se sarme i suvo meso nude gostima, mnogi Vranjanci jedva sastavljaju kraj s krajem
„Prosvetnim radnicima se praktično savetuje da krivotvore ocenjivanje. Ocena mora da bude uneta u roku od osam dana od dana kada je zaslužena i da bude javna“, kaže za „Vreme“ predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Dušan Kokot
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve