img
Loader
Beograd, 13°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Društvo

Specijalista školske psihologije Biljana Lajović: Kao odrasli smo opasno zabrljali

09. maj 2023, 15:58 Sanja Zrnić
Foto: Medija centar Beograd
Copied

Povodom masovnog ubistva koje se desilo u osnovnoj školi “Vladislav Ribinikar”, gde je tragično nastradalo osmoro dece i čuvar na dužnosti, specijalista školske psihologije Biljana Lajović govorila je za portal “Vremena” o tome kako zajedno sa mladima da sagledamo trenutnu situaciju i shvatimo razmere tragedije iz svih perspektiva 

Tragedija je mala reč. Nema reči u rečniku koja bi mogla da obuhvati njene razmere. Otvorila su se mnoga pitanja, ali pre svih, najvažije, kako sada da pomognemo deci koja su trebala našu pomoć još pre svega što se dogodilo.

“Ako uzmete u obzir da na primer u osnovnim i srednjim školama ima oko 800.000 dece, pa svako četvrto, peto ili deseto dete uradi ili kaže nešto loše, to je apel da se ta deca identifikuju. Ne sa namerom da ih hapsimo, već da im pomognemo. Oni imaju ozbiljan problem”, kaže naša sagovornica specijalista školske psihologije Biljana Lajović.

Kad se ovako nešto desi normalna reakcija je neverica, pa onda strah, pa bezbroj pitanja koja naviru. To je sve proces kroz koji mora da se prođe, objašnjava naša sagovornica.

“Dok mi odrasli ne prođemo kroz njega, nećemo moći da pomognemo ni deci da oni shvate šta se ustvari desilo, kako da iz toga izađemo i šta da uradimo da se ovakve stvari ne ponavljaju. Svi govore samo da se ovo nikad opet ne desi, ali šta mi to konkretno treba da uradimo, da se ovo ne desi ponovo?”, pita se Lajović.

Deca su naše ogledalo

Deca i mladi polako se vraćaju u škole, mnogo se govori o psihološkoj podršci, ali paralelno se deca i mladi na društvenim mrežama vređaju i većinski ocenjuju kao bića bez empatije. Otvara se pitanje da li su deca koja su pogođena ovom tragedijom, koja su mahom uzrasta od 11 do 18 godina, sposobna da shvate šta se zapravo dogodilo i kakve su posledice.

“Mislim da će deci biti jako teško ako im ne damo šansu da govore. Da njih čujemo. Sada zbog toga što su neki uradili, što je zaista neprihvatljivo, da podržavaju da lajkuju ove tragedije, smatramo da su svi takvi,  to prosto nije tačno. Generalizacije i uopštavanja su mnogo opasni, ne možemo da kažemo da su svi mladi takvi. Ako bismo stavili ogledalo da pogledamo kakvi smo mi, shvatili bismo da sve to što se sa decom dešava je samo odraz onog što mi radimo i kako se mi ponašamo.  Zapali smo u kritizerstvo svakoga, a ne vidimo sebe. Ja bih volela da svako od nas, razmisli šta je recimo juče dobro uradio za nekog drugog. Da krenemo od sebe. I onda će deca imati šta da vide”, kaže Lajović.

Porodici nedostaje podrška društva

Suština problema u kome smo se našli ima mnogo slojeva. Prvi na meti su uvek sistem i država. Međutim u samoj srži, kojim god putem da se krene, leži porodica. Svi ovi elementi su zapravo u neraskidivoj vezi.

“Suština svakog problema je što su nam potpuno uništeni ključni stubovi društva, ne države. Uža porodica teško funkcioniše. Roditelji su po ceo dan na poslu, koji je neizvestan. Uzor su oni koji lako dolaze do novca, a to je onda uvek prljavi novac, loši poslovi. Podrška šire porodice ne postoji onakva kakva je postojala ranije. U odrastanjima nekih ranijh generacija vi ste u porodici imali uzore osim roditelja. Tu su bile bake deke, ujaci, strine tetke koji su uvek mogli da uskoče. Da neko osim svoje dece može da pričuva i vašu decu”, kaže Lajović. 

Ona navodi primer jedne beogradske škole gde su se roditelji mlađih razreda tako dobro organizovali da roditelj ako ne može da bude sa decom, prijavi se i neko iz grupe se javi da ih pričuva. 

“To je divno, jer se društvevni život i gradi kroz druženje. Ne može socijalni život da se gradi tako sto sedite sami. Sa druge strane kada imate druga drugaricu prijatelja od detinjstva imate kome i da se poverite. O jednoj vrsti stvari razgovarate sa roditeljima o drugoj sa prijateljima. Ali je važno da se razgovara. Ne možemo sve sami. Ljudsko biće treba drugo biće da bi moglo da funkcioniše kako treba”, upozorava Lajović. 

Društvo nam je kao ekspres lonac bez ventila

Ona podseća da su u društvu veoma važni pozitivni primeri, kao i da deca treba da se vrate tradicionalnoj igri.

“Ako obratimo pažnju, ovo sad što se dešava je klasična psihološka priča. Ne razvijaju se svi aspekti istom brzinom. Ako je mnogo velika razlika, onda nemate dobro strukturisanu ličnost. Nego sa velikim oscilacijama koje mogu da budu vrlo opasne. Nikad ništa što je loše nije rezultat jednog uzroka. Nego je skup loših stvari i strašnog pritiska pod kojim svi živimo, a onda se taj pritisak prenosi na decu. To u jednom trenutku mora negde da iskoči, kao ekspres lonac kome ne radi ventil”, kaže Lajović.

Previše očekujemo od dece

Razvojni period kod dece od ranog puberteta pa do 23 godine otprilike je veoma kritičan. Veoma je važno da budemo u stanju da decu u tom dobu salušamo, ail i da ih poznajemo. 

“Mi smo izgubilli sposobnost da čujemo jedni drudge, da razumemo šta nam deca govore. Ne poznajemo se dobro, ni u okviru porodice. Čim je tako, vi ne znate šta neko želi, šta mu  treba, šta mu smeta”, kaže Lajović.

Sigurno je jedino da moramo da zastanemo, da vidimo gde smo pogrešili da to popravimo pod hitno. Problem je vrlo ozbiljno poremećen sistem vrednosti u društvu, kriza koja dugo traje.

“Mi nemamo otpornost na probleme, ne razvijamo rezilijentnost. Mi učimo decu da mora sve sad i odmah. Tako ne može. Ne smemo da postavljamo prečku tako visoko da nam deca rastu pod pritiskom sa jedne strane nekih visokih zahteva, a sa druge strane da se finansijski zadovolje sve želje i potrebe”, smatra Lajović.

U konfuziji se teško odrasta

Na kraju, neophodno je da se preslišamo svi. Koliko roditelja čita knjigu deci pred spavanje. Koliko puta smo pitali dete kada dođe iz škole šta ima novo, a da ne mislimo na ocene. 

“Treba da damo sebi zadatak da ćemo da počemo sa jednim danom u nedelji kada nećemo da pitamo koju si ocenu dobio. Da prestanemo da plaćamo proklete privatne časove da bi nam dete imalo sve petice. Da ih stano pritiskamo, a sa drudge strane da govorimo loše o školi. I sa treće strane da kupujemo diplome i zapošljavamo se preko veze. Sve je to povezano i pobrkano. Šta može dete da shavti iz takvih poruka?”, pita Lajović.

U konfuziji se jako teško odrasta. Deca nemaju smernice šta treba da se uradi. U tome mogu da im pomognu samo stabilne društvene norme. Da li možemo ponovo da ih uspostavimo?

“Sve što smo mi napravili, možemo i da popravimo. Samo zavisi da li ćemo doneti odluku da to uradimo. Važno je da imamo svest o tome koliko smo mi kao odrasli zabrljali. Jer smo zabrljali opasno”, kaže Lajović.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

mladi i nasilje pihološka podrška porodica društvo Pucnjava u školi tragedija ribnikar Vršnjačko nasilje
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti
Zagorka Dolovac

Vrhovna javna tužiteljka

14.maj 2025. B. B.

Dolovac na tapetu zbog svoje umetnosti ćutanja

Narodna stranka podnela je inicijativu za utvrđivanje odgovornosti vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac zbog nefunkcionisanja tužilačkog sistema

Studentski protesti

14.maj 2025. B. B.

FON izglasao da „nadoknadi“ nastavu – na čudan način

Velikom većinom na hitnoj vanrednoj sednici Nastavno-naučnog veća FON-a usvojen je predlog o nadoknadi nastave koja će izgledati tako što će se materijali kačiti onlajn i biće držane konsultacije

„Milan Blagojević – Namenska“

14.maj 2025. B. B.

Za nesreću u Lučanima oslobađajuća presuda i smanjena kazna

Prvostepenom presudom dvojica rukovodilaca „Namenske“ u Lučanima bila su osuđena na po tri godine zatvora

Predsednica Skupštine

14.maj 2025. B. B.

Brnabić: Srpski narod je jedan od najstradalnijih, bilo nam je mesto u Moskvi

„Objasnila sam šta je predsednik Aleksandar Vučić radio u Moskvi i da je otišao da se pokloni senima onih koji su svoje živote dali za slobodu Evrope“, rekla je Ana Brnabić prilikom posete Hagu

Neovlašćeno u intenzivnoj nezi

14.maj 2025. B. B.

Studenti prijavili Vučića zbog paradiranja šok sobom

Studenti Pravnog fakulteta u Nišu podneli su krivičnu prijavu protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića zbog njegovog medijskog obilaska povređenih u požaru u Severnoj Makedoniji

Komentar

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.
Povezane vesti

Društvo

09.maj B.G.

„Vladislav Ribnikar“: Objavljeni plan i mere za povratak đaka u školu

Učenici će se, kako je saopšteno, na nastavu vratiti sledeće nedelje, po ciklusima, počevši od srede, 10. maja. Za učenike od prvog do četvrtog razreda biće organizovan prihvat, odnosno produženi boravak od ponedeljka 8. maja i svakog narednog dana

Društvo

09.maj I.Đ.

Grujičić: Za jedan dan u bolnicu primljeno četvoro dece sa psihičkim problemima

Ministarka zdravlja istakla je da je dvoje dece imalo poriv za samoubistvom, dok je preostalo dvoje imalo zločinačke namere prema drugima

Komentar

09.maj Andrej Ivanji

Dani žalosti: Kontrakomemoracija Aleksandra Šapića

Zašto gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić nije otišao da zapali sveću i položi cvet ispred OŠ „Vladislav Ribnikar“, već je pokušao da građane koji iskazuju bol, žalost i saosećanje usmeri pod svoj prozor?

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure