Euforija nakon odličnog nastupa košarkaške reprezentacije Srbije na minulim Olimpijskim igrama i osvajanja bronzane medalje se nije ni stišala, a već je stigla vest koja je razlog za brigu ljubitelja košarke – Svetislav Pešić više neće obavljati funkciju selektora.
Jednom od najtrofejnijih evropskih trenera je ugovor isticao zaključno sa završetkom turnira u Francuskoj, a sam je više puta najavljivao da su male šanse da nastavi sa radom na istoj poziciji, tako da današnje vesti i ne predstavljaju veliko iznenađenje.
Ipak, postojala je nada da bi atmosfera koja je stvorena za vreme OI unutar i oko reprezentacije, te ponovno buđenje famoznog kulta nacionalnog tima, mogla uticati na promenu odluke Svetislava Pešića povodom svog budućeg angažovanja. U današnjoj izjavi za Politiku, Pešić je izjavio da će ostati na raspolaganju srpskoj košarci, ali ne u funkciji šefa stručnog štaba, kako su se mnogi nadali.
I druge pozicije upražnjene
Selektorska pozicija nije jedina upražnjena kada je reč o Košarkaškom savezu Srbije. Predrag Danilović je nedavno podneo ostavku na mesto predsednika KSS-a, koja je na skupštini odbijena, ali izvesno je da ne postoji šansa da legendarni igrač i funkcioner ostane na pomenutoj funkciji. Naime, po aktuelnom statutu KSS-a predsednička funkcija se može obavljati samo u trajanju dva mandata, a drugi uskoro ističe Daniloviću.
Da li je odluka Svetislava Pešića motivisana i potencijalnim promenama u rukovodstvu saveza, ostaje da se nagađa. Ipak, jasno je da predstoje veliki izazovi u cilju održavanja kontinuiteta dobrih rezultata nacionalnog tima.
Stoički podneo kritike
Sa prethodna dva velika takmičenja, Svetskog prventstva u Manili i Olimpijskih igara u Parizu, reprezentacija Srbije se vratila sa srebrnom, odnosno bronzanom medaljom. Nakon razočaravajućeg EP 2022. godine i ispadanja u osmini finala od Italije, iskusni Pešić je uspeo da izdrži kritike i pritiske, a ekipu selektira i pripremi na pravi način.
Velike probleme je reprezentacija iskusila i tokom kvalifikacija za SP, ali je i njih popularni Kari stoički podneo, ne propuštajući priliku da se zahvali igračima koji su mu se tim prilikama odazivali. U današnje vreme, jako je nezahvalno obavljati funkciju selektora „’velikih“ reprezentacija. Ciljevi i zahtevi pred njima su uvek najveći, a odziv igrača retko kada zadovoljavajući, kako u kvalifikacionim prozorima, tako i na samim takmičenjima.
I upravo u toj komunikaciji sa igračima leži jedna od najvećih vrlina Pešića kao selektora – mnogi igrači su svedočili velikoj pažnji koju im on pruža tokom čitave kalendarske godine, ne samo u periodima pred velika takmičenja. Istakao je Kari u današnjoj izjavi i kako je „24 časa dnevno bio u službi nacionalnog tima“, što je preduslov za ostvarivanje konekcija sa igračima, kvalitetnu selekciju i kreiranje zdrave atmosfere u ekipi.
Uspevao da izađe kao pobednik
Bilo je i teških trenutaka, pored već pomenutog debakla na prethodnom Eurobasketu. Uoči prošlogodišnjeg SP Nikola Jokić, kao sveže ostvareni NBA šampion, nije se odazvao pozivu reprezentacije, a još nekoliko važnih igrača zbog povreda nije bilo u stanju da nastupi na Filipinima. Usledio je i šokantni poraz od Italije u grupnoj fazi, kada su ambicije ozbiljno poljuljane, kao i raspoloženje u srpskoj košarkaškoj javnosti. Znamo kako se pomenuto takmičenje kasnije odvijalo, a u sećanju nam je itekako sveža i utakmica sa Australijom i minus od 24 poena razlike sredinom druge četvrtine.
Iz svih situacija je Pešić nekako uspevao da izađe kao pobednik, a kako kažu, kada se nešto toliko često dešava onda teško da je reč o slučajnosti. Takođe, pomenuto je samo nekoliko segmenata iz minulog mandata na klupi reprezentacije, a kada se priča o liku i delu Svetislava Pešića nikako se ne sme izostaviti ni prvi mandat na klupi tadašnje SR Jugoslavije, koji je okončan naslovima evropskih i svetskih šampiona.
Prestižna klupa reprezentacije Srbije
Postavlja se pitanje šta i kako dalje. Klupa reprezentacije Srbije je jedna od najprestižnijih pozicija u trenerskom esnafu, pa ne bi trebalo da manjka interesovanja, ali prvo mora da se razreši ko će o novom selektoru odlučivati. Osim predsednika saveza, upražnjeno je i mesto direktora reprezentacije koje je do skora obavljao Dragan Tarlać, od nedavno sportski direktor Bajerna iz Minhena.
Srpska košarka i dalje ima trenere koji sa velikim uspehom rade širom Evrope i sveta. Darko Rajaković ulazi u drugu sezonu na poziciji glavnog trenera Toronto Reptorsa, Saša Obradović se dokazao kao ozbiljan evroligaški stručnjak, dok Dušan Alimpijević važi za jednog od perspektivnijih trenera na Starom kontinentu.
Sigurno će se u narednom periodu često pominjati i ime Saleta Đorđevića, jer su uspomene na njegovo trofejno vođenje reprezentacije i dalje jako sveže, a kao talentovana, ali i manje verovatna rešenja u ovom trenutku, treba spomenuti Petra Božića i Nenada Čanka. Najtrofejniji trener u istoriji evropske košarke, Željko Obradović, nedavno je ponovio da nema u planu da se vraća na selektorsko mesto.
Dosadašnja praksa je glasila da selektorsku poziciju obavljaju domaći treneri, a da li će sa njom biti nastavljeno, znaćemo nakon izbora novog rukovođstva KSS-a. Ako bi u perspektivi i bilo reči o strancima na klupi Srbije, verovatnije je da bi kandidati bili oni koji su dobro upućeni u prilike u srpskoj košarci, a po mogućstvu i da pričaju srpski jezik, što nas potencijalno dovodi do imena poput Dimitrisa Itudisa i Andree Trinkijerija.
Stanje nije sjajno
No, prvo treba ispratiti promene u samom savezu. Predrag Danilović i Svetislav Pešić odlaze trijumfalno, ali sa upozorenjem da stanje u domaćoj košarci nije na nivou sjajnih reprezentacija nacionalnog tima.
Ko će ih naslediti, umnogome će odrediti buduće prilike u omiljenom sportu ovdašnje javnosti, kao i sudbinu nacionalnog tima koji na raspolaganju ima i nešto o čemu mnogi drugi sanjaju – najboljeg košarkaša na svetu.