Broj ubistava novinara širom sveta povećan je za 50 odsto u 2022. godini u odnosu na prethodnu godinu kada je ubijeno 67 medijskih radnika, što je najveći broj od 2018, saopštio je Komitet za zaštitu novinara (CPJ), a preneo Radio Slobodna Evropa.
Prema izveštaju Komiteta, više od polovine ubistava, 35 od 67, dogodilo se u samo tri zemlje: Ukrajini, Meksiku i Haitiju. Novinari u te tri zemlje kažu da zbog povećana opasnosti rade pod velikim stresom.
U ratom razorenoj Ukrajini prošle godine je ubijeno 15 novinara, naveo je CPJ, „tamo članovi medija često budu povređeni u granatiranju tokom izveštavanja o sukobu, a neki navode da su bili meta ruskih snaga“.
Tokom protekle dve decenije u svetu je ubijeno više 1.700 novinara – prosek od 80 godišnje – pokazala je uporedna analiza Reportera bez granica (RSF) objavljena na kraju 2022. godine.
Irak i Sirija su bile najopasnije za novinare. U tim zemljama je u proteklih 20 godina ubijeno 578 novinara, više od trećine od ukupnog broja u svietu, navodi RSF.
Slede Meksiko (125 ubijenih novinara), Filipini (107), Pakistan (93), Avganistan (81) i Somalija (78).
Najmračnije godine“ bile su 2012. i 2013, „uglavnom zbog rata u Siriji“. Tokom 2012. godine ubijena su 144 novinara, a godinu kasnije 142.
Novinari su u najvećoj opasnosti u područjima gdje se vode oružani sukobi. Međutim, kako navode Reporteri bez granica, „zemlje gde zvanično nema rata nisu neophodno bezbedne za novinare i neke od njih su pri vrhu spiska onih gde je bilo ubistava“. Čak je više novinara ubijeno u mirnodopskim nego u ratnim zonama tokom protekle dve decenije, u većini slučajeva zato što su istraživali organizovani kriminal i korupciju.
M.N./FoNet/RSE
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com