Brda uglja su doterana iz obrenovačkog sela Zabrežje, a pepeo potiče iz termoelektrane Kostolac. Nekoliko nedelja unatrag, danju i noću, kamioni dovlače pomenuti otpadni materijal i odlažu ga na svega desetak metara od kuća i njiva. Pepeo je sitan poput prašine, i usled vetrova raznosi se i pada na sve strane, ne samo po Vranovu, već i po okolnim mestima.
Lokalno stanovništvo je sprečilo dalji istovar ovog otpada, a od nadležnih traže hitnu reakciju.
Stanovnici sela rekli su da je potrebno momentalno izmestiti brda ugljene prašine iz Vranova, na neko mesto koje je van naselja, i koje je adekvatno obezbeđeno u smislu zaštite životne sredine.
“To su navukli taj ugalj, odakle i šta je, to je za kratko vreme navučeno. Sad su bile ove oluje i kiše, to je isparenje i gušenje. Ja sam, da vam kažem iskreno, srčani bolesnik, meni to smeta, i ovo vreme, a kamo li ta prašina i sve ostalo“, kaže Dragoslav Milenković iz Vranova, prenosi RTS.
I drugi meštani kažu da u mestu ne može da se diše, prašina pada i na veš, a prozore zbog dece ne otvaraju.
Prema zvaničnim podacima, zbog zagađenja u Smederevu je više od tri puta uvećan broj obolelih od maligniteta, sa 1.738 u 2011. godine na 6.866, zabeležen u 2019. godini.
Pročitajte još Železara u Smederevu: Otrovni crveni prah prekriva sve
Kako se pretpostavlja, u pitanju je rudnički otpad koji kamionima, u najvećem broju bez cerade, prevožen i ostavljan.
„Prema nezvaničnim saznanjima koje imamo na osnovu razgovora sa zaposlenima na istovaru, na parceli nije obezbeđena nikakva zaštita u smislu zaštite životne sredine. Tu pored nalazi se i otpad šljake“, rečeno je za N1 iz smedrevskog udruženja građana „Tvrđava“.
Prema rečima Nikole Krstića iz „Tvrđave“, meštani Vranova su se obratili ekološkom inspektoru koji je najavio brzi izlazak na teren.
Pročitajte još Profit preči od zdravlja
„Pokret Tvrđava poziva nadležne da momentalno reaguju i izmeste ugalj i ugljenu prašinu iz Vranova, a posebno apelujemo na gradonačelnika Smedereva Jovana Beča, koji živi u Vranovu na nekoliko stotina metara od ove deponije, da reaguje i zaštiti zdravlje svojih komšija”.
Divlja deponija se nalazi na nekadašnjoj parceli preduzeća „Dunav“ koja je sada u vlasništvu lokalnog preduzetnika.
Meštani Vrnova ugroženi godinama
Ovo nije prvi put da meštani ovog sela imaju problema sa štetnim posledicama otpada. Pre šest godina otpad je tu ostavljala Železara.
U martu ove godine meštane sela Vranovo uznemirio je ogroman oblak crvenog dima iznad železare.
Kako je saopštila HBIS Serbia, došlo je do eksplozije.
“Tokom završne faze procesa puštanja u rad visoke peći broj 1, danas je u HBIS Group Serbia oko 14 časova, došlo do eksplozije u toku procesa izlivanja visokopećne troske u livna polja”, naveli su.
Rekli su da tom prilikom niko nije povređen, a u incidentu nije zahvaćena oprema.
Takođe, tada su saopštili da merna stanica u Radincu nije pokazala prekoračenje emisije u štetnim vrednostima.
Z.S./RTS/N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com