Umesto da su tvrđavi iz 16. veka vraćeni izvorni izgled i originalna graditeljska struktura, ona je primenom modernih materijala na podovima i drugim mestima pretvorena u veliku scenu na otvorenom
Krajem aprila pompezno je otvorena rekonstruisana tvrđava Fetislam, fortifikacija izuzetnog vojno-strateškog značaja podignuta na obali Dunava 1524. u sastavu turske odbrambene linije prema Mađarskoj. Obnovljena je sredstvima Evropske unije i Vlade Nemačke u iznosu 1,3 miliona evra kroz projekat „EU za tebe – za kulturno nasleđe i turizam“.
Rekonstruisane su Varoš kapija sa pratećim bedemima i kazamatima, i Letnja pozornica u Malom gradu. Lokalna vlast Kladova očekuje da će cela tvrđava, a posebno Letnja pozornica, vratiti u ovaj kraj turiste i sve zainteresovane za istoriju.
Ovi drugi, u obnovljenom Fetislamu uočavaju mnoge profesionalne propuste.
Slobodan Maldini, izvršni direktor Asocijacije srpskih arhitekata, smatra da je Letnja scena „spomeniku kulture daje neoriginalan, nekompatibilan i funkcionalno problematičan karakter.“
„Nekadašnjem utvrđenju implementirana je gigantska struktura letnje pozornice sa ogromnim auditorijumom i nepotrebno velikom binom namenjena javnim skupovima, neskladno nametnuta vrednom zaštićenom prostoru“, kaže za portal „Vremena“ arh. Maldini.
„Umesto da su srednjovekovnom utvrđenju vraćeni izvorni izgled i originalna graditeljska struktura, ono je nedoslednom ’restauracijom’ van istorijskog konteksta, primenom modernih materijala na podovima i drugim mestima, dobilo novu, neprikladnu funkciju jer je pretvoreno u veliku scenu na otvorenom.“
Slobodan Maldini kaže da su Fetislam „novograditelji pretvorili u vašarište“.
„Letnju pozornicu tvrđava je mogla da dobije kao privremeni montažno-demontažni objekat, a kao stalan samo izvan njenog autentičnog i zaštićenog jezgra.“
Slobodan Maldini podseća da se slično postiglo i rekonstruisanjem tvrđave Golubac „gde je novac iz Evropske unije potrošen u neskladu sa prethodno usvojenim projektima arhitekte restauratora i konzervatora Marije Jovin i još gore – suprotno konzervatorskim pravilima, pa je novokomponovana Golubačka tvrđava protkana cementom umesto autentičnim krečnim materijalom, dograđen joj je anti-istorijski zabetonirani „prišt“ sa staklenom „zid-zavesom“ umesto replike segmenta Palate despota Stefana, fasada „osavremenjena“ neodgovarajućom završnom obradom kula i zidova.“
Za rekonstrukciju Fetislama, dozvolu je dao nadležni Zavod za zaštitu spomenika kulture Niš. Slobodan Maldini kaže da je Fetislam „trebalo je kritički oceniti već u fazi projektovanja.“
Zašto nije?
Zato što struka uveliko zavisi od interesa politike i investitora, kaže Maldini, i navodi primer nedavno završenog Salona arhitekture, koji organizuje Muzej primenjene umetnosti u Beogradu, a od ove godine i „novajlija među udruženjima arhitekata“ Asocijacija srpskih arhitektonskih praksi.
„Žirijem je predsedavao nemački arhitekta Verner Zobek. Prestižni Gran pri je dodeljen beogradskoj privatnoj kompaniji Koto za izvršenu rekonstrukciju tvrđave Fetislam u Kladovu! To je očigledni presedan kojim je na jednom strukovnom događaju arhitekata glavno priznanje dodeljeno građevinskoj kompaniji ali ne i arhitekti, restauratoru ili konzervatoru.“
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Saopštenje kojim se Andrićgrad ograđuje od stavova Emira Kusturice o predsedniku Vučiću i njegove pohvale studentima, potpisao je Nedeljko Elek predstavnik državnog kapitala u Andrićgradu, koji je, prema snimcima na youtube-u, bio učesnik neuspešnog proboja studentskih blokada u Beogradu
„Znamo da ćete duhom biti sa nama i sutra kod Ustavnog suda u 16 časova, kao i na svakom sledećem protestu“, piše u odgovoru studenata Filozofskog fakulteta na pismo patrijarha Pavla koje im je uputio u vreme protesta protiv Miloševićevog režima pre 28 godina
Nakon što su beogradski studenti u petak blokirali Mostarsku petlju, njihove novosadske kolege su u subotu održale protest ispred zgrade BIA zbog zloupotrebe obaveštajne agencije zarad očuvanja vlasti režima Aleksandra Vučića
Istraživanje javnog mnjenja organizacije CRTA pokazuje da veliki broj građana najviše veruje studentima da će da se izbore za pravdu. Podrška protestima počela je da se preliva i na biračko telo partija na vlasti
Studenti su blokirali Mostarsku petlju. Poruka je jasna: niti smo se osuli, niti umorili, ne nameravamo da stanemo, a Aleksandra Vučića ne fermamo ni dva odsto, jer se predsednik države ni za šta ne pita
Na božićnom prijemu SNV-a u Zagrebu, Jelena Milić je delovala poput one daljnje tetke – svadljive i ogorčene prostakuše – čija je životna misija da upropasti svaku svadbu, dečji rođendan, krsnu slavu ili prijem
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!