Umesto da su tvrđavi iz 16. veka vraćeni izvorni izgled i originalna graditeljska struktura, ona je primenom modernih materijala na podovima i drugim mestima pretvorena u veliku scenu na otvorenom
Krajem aprila pompezno je otvorena rekonstruisana tvrđava Fetislam, fortifikacija izuzetnog vojno-strateškog značaja podignuta na obali Dunava 1524. u sastavu turske odbrambene linije prema Mađarskoj. Obnovljena je sredstvima Evropske unije i Vlade Nemačke u iznosu 1,3 miliona evra kroz projekat „EU za tebe – za kulturno nasleđe i turizam“.
Rekonstruisane su Varoš kapija sa pratećim bedemima i kazamatima, i Letnja pozornica u Malom gradu. Lokalna vlast Kladova očekuje da će cela tvrđava, a posebno Letnja pozornica, vratiti u ovaj kraj turiste i sve zainteresovane za istoriju.
Ovi drugi, u obnovljenom Fetislamu uočavaju mnoge profesionalne propuste.
Slobodan Maldini, izvršni direktor Asocijacije srpskih arhitekata, smatra da je Letnja scena „spomeniku kulture daje neoriginalan, nekompatibilan i funkcionalno problematičan karakter.“
„Nekadašnjem utvrđenju implementirana je gigantska struktura letnje pozornice sa ogromnim auditorijumom i nepotrebno velikom binom namenjena javnim skupovima, neskladno nametnuta vrednom zaštićenom prostoru“, kaže za portal „Vremena“ arh. Maldini.
„Umesto da su srednjovekovnom utvrđenju vraćeni izvorni izgled i originalna graditeljska struktura, ono je nedoslednom ’restauracijom’ van istorijskog konteksta, primenom modernih materijala na podovima i drugim mestima, dobilo novu, neprikladnu funkciju jer je pretvoreno u veliku scenu na otvorenom.“
Slobodan Maldini kaže da su Fetislam „novograditelji pretvorili u vašarište“.
„Letnju pozornicu tvrđava je mogla da dobije kao privremeni montažno-demontažni objekat, a kao stalan samo izvan njenog autentičnog i zaštićenog jezgra.“
Slobodan Maldini podseća da se slično postiglo i rekonstruisanjem tvrđave Golubac „gde je novac iz Evropske unije potrošen u neskladu sa prethodno usvojenim projektima arhitekte restauratora i konzervatora Marije Jovin i još gore – suprotno konzervatorskim pravilima, pa je novokomponovana Golubačka tvrđava protkana cementom umesto autentičnim krečnim materijalom, dograđen joj je anti-istorijski zabetonirani „prišt“ sa staklenom „zid-zavesom“ umesto replike segmenta Palate despota Stefana, fasada „osavremenjena“ neodgovarajućom završnom obradom kula i zidova.“
Za rekonstrukciju Fetislama, dozvolu je dao nadležni Zavod za zaštitu spomenika kulture Niš. Slobodan Maldini kaže da je Fetislam „trebalo je kritički oceniti već u fazi projektovanja.“
Zašto nije?
Zato što struka uveliko zavisi od interesa politike i investitora, kaže Maldini, i navodi primer nedavno završenog Salona arhitekture, koji organizuje Muzej primenjene umetnosti u Beogradu, a od ove godine i „novajlija među udruženjima arhitekata“ Asocijacija srpskih arhitektonskih praksi.
„Žirijem je predsedavao nemački arhitekta Verner Zobek. Prestižni Gran pri je dodeljen beogradskoj privatnoj kompaniji Koto za izvršenu rekonstrukciju tvrđave Fetislam u Kladovu! To je očigledni presedan kojim je na jednom strukovnom događaju arhitekata glavno priznanje dodeljeno građevinskoj kompaniji ali ne i arhitekti, restauratoru ili konzervatoru.“
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Više od 40 profesora Pravnog fakulteta podnelo je Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijava protiv nepoznatih pripadnika Žandarmerije zbog sumnje da su 3. jula, nešto posle ponoći, upotrebom prekomerne sile prekršili više zakona prilikom intervencije ispred i u prostoru Pravnog fakulteta u Beogradu
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv tri odgovorna lica Doma za smeštaj starih i odraslih lica „Ivanović“ u Barajevu u kome je u požara u januaru 2025. stradalo 11 osoba
Starović je ocenio da je „najnoviji oblik antisemitizma koji dolazi sa levice evidentiran u Sjedinjenim Američkim Državama uvezen i u Srbiju, gde se može uočiti kroz studentske i plenumske pokrete“
Narodni pokret Srbije pozvao je za sredu predstavnike civilnog sektora, opozicionih stranaka i studenata, da sednu za sto. Ali, to će izgleda opet morati da prođe bez studenata
Studenti Visoke škole elektrotehnike i računarstva (VIŠER) izbačeni su iz zgrade fakulteta, a njihove stvari ostale su zaključane unutra. Ulaz je zatvoren, brave su promenjene, a tokom dana policija je privodila građane koji su se okupili u znak podrške.
Protesti u Srbiji ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom
Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi
Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!