Generalni sekretar Asocijacije uvoznih vozila Srbije, Boris Ćorović, izjavio je da benzinci dominiraju srpskim tržištem, dok je interesovanje za električna vozila minimalno.
„Benzinci su najprodavaniji, kada pričamo o novim automobilima, zatim slede hibridi, dizel i posle toga i električni automobili koji su, nažalost, kod nas nešto malo ispod jedan odsto“, objasnio je Ćorović.
Kako kaže, građani Srbije nisu svesni koristi koju pružaju električni automobili. Dodatni problem predstavlja infrastruktura, koja nije adekvatna za punjenje ovakvih vozila.
Naime, u Srbiji postoji određen broj javnih punjača, ali, kako je izjavio Ćorović, „to nije na nekom zadovoljavajućem nivou, kako je u Evropi“.
Održavanje električnih vozila je dosta jeftinije, ali je njihova cena poprilično skuplja naspram običnih automobila.
Podrška kupcima električnih vozila
U januaru ove godine, Vlada Srbije je usvojila Uredbu o uslovima i načinu sprovođenja subvencionisane kupovine novih vozila na električni pogon za 2025. godinu, piše N1.
Zainteresovani kupci će, u zavisnosti od vrste vozila, dobiti finasijsku podršku od 250 do 5.000 evra od države.
Za tu subvenciju, fizička lica, preduzetnici i pravna lica mogu da podnesu zahteve Ministarstvu zaštite životne sredine od 3. februara do 31. oktobra, objavljeno je na sajtu Vlade Srbije.
Za meru unapređenja kvaliteta vazduha izdvojeno je 170 miliona dinara, izjavila je Ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.
Proizvodnja električnog modela „Fiat Grande Panda“ u kragujevačkoj fabrici, prema rečima ministarke, mogla bi dodatno da poveća interesovanje za subvencije, budući da i za ovaj automobil kupci mogu dobiti državnu podršku do 5.000 evra.
Izvor: Tanjug