Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Nakon sastanka delegacija Kine i Srbije potpisana je Zajednička izjava kojom se podižu odnosi sa nivoa strateškog partnerstva na nivo zajedničke budućnosti. Stefan Vladisavljev iz Beogradskog fonda za političku izuzetnost kaže za „Vreme” da bi novi odnosi sa Kinom mogli da ugroze Srbiji proces evropskih integracija
Kineski predsednik Si Đinping sa aerodroma „Nikola Tesla“ otputovao je u Mađarsku, nakon što je boravio u Beogradu. Kineski predsednik bio je u pratnji delegacije od oko 400 članova, a posetu je obezbeđivalo oko 3.400 policajaca.
Građani Beograda tim povodom javni prevoz mogli su da koriste povremeno i mestimično, a mnoge deonice nisu mogli da pređu ni peške.
Predsednici Kine i Srbije potpisali su izjavu kojom saradnja dveju zemalja prelazi sa strateških odnosa na zajednicu. Osim toga, potpisano je i 29 sporazuma o saradnji na različitim nivoima.
Kinesko-srpska zajednica
Kineski predsednik Si Đinping i predsednik Srbije Aleksandar Vučić potpisali su danas zajedničku izjavu o izgradnji kinesko-srpske zajednice sa zajedničkom budućnošću u novoj eri, čime Srbija postaje prva evropska zemlja koja će izgraditi takvu zajednicu sa Kinom, javila je kineska državna agencija posle bilateralnih razgovora u Beogradu.
Dve zemlje odlučile su, prema zajedničkom saopštenju, da prodube i uzdignu sveobuhvatno strateško partnerstvo. Nakon sastanka delegacije dve zemlje, potpisano je 29 sporazuma o saradnji.
Srbija je bila prva država Centralne i Istočne Evrope koja je pre osam godina postala sveobuhvatni strateški partner Kine, podseća kineska agencija Hsinhua.
„To je strateški izbor obe strane za izgradnju kinesko-srpske zajednice sa zajedničkom budućnošću u novoj eri. Njen cilj je ostvarivanje težnje dva naroda za boljim životom. Njen temelj i pokretačka snaga dolaze iz čvrste podrške i uz široko učešće dva naroda“, citirala je agencija izjavu kineskog predsednika na zajedničkoj konferenciji za novinare posle sastanka s Vučićem.
Kineski predsednik Si Đinping dodao je posle susreta sa Vučićem, da je političko poverenje između Kine i Srbije snažno kao stena, koordinacija bliska i da dve zemlje veže čelično prijateljstvo.
Očekuje se reakcija Evropske unije
Stefan Vladisavljev iz Beogradskog fonda za političku izuzetnost kaže za „Vreme” da je, mimo očekivanih potpisivanja sposrazuma između dve države, iznaneđenje da su Srbija i Kina potpisale izjavu o zajedničkoj budućnosti.
„Ta izjava predstavlja novi stepen diplomatskih odnosa između dve države koji je prilično nedefisan u smislu konkretnih koraka koji će u narednom periodu biti preduzeti”, kaže Vladisavljev.
On dodaje da oni nisu poznati jer do sada nijedna evropska država nije potpisala takvu izjavu.
„Pa se postavlja pitanje kako će jedna evropska država koja ima status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji usaglastiti svoje proklamovane političke prioritete poput tog i ovakav nivo saradnje sa državom koja je postala jedan od glavnih takmaca Evropskoj uniji sa strateškim partnerima na globanom nivou”, kaže Vladisavljev.
Konkretne stvari koje smo čuli, dodaje, ticale su se saradnje u organizciji pojedinih delova EXPO-a, pojedinih delova sporazuma o slobodnoj trgovini i stavljene su u kontekst izjave o zajedničkoj budućnosti.
„Međutim ona ostavlja prostor za mnogo šire zajedničko delovanje, uključujući i koordinaciju multilateralnih platformi. Što znači da se Srbija ovim potpisom obavezala da neće zauzimati stavove koji su suprotni stavovima na polju međunarodnih odnosa”, objašnjava Vladisavljev.
Opet, napominje da je Srbija sada u poziciji da treba da sačeka reakciju evropskih zvaničnika.
„Da bismo mogli da tumačimo da li će ono što je Srbija dobila od bilateralne saradnje sa Kinom prouzrokovati i potencijalnu štetu u saradnji sa partnerima sa Zapada”, kaže sagovornik „Vremena”.
Zaključuje, pak, da zabrinjava to što u slučaju negativne rekacije Evropske unije, Srbiji može biti ugrožen proces evropskih integracija.
Trenutak nesrećan, ali nameran
Sličnog je stava i specijalni predstavnik Sjedinjenih Američkih Država za Zapadni Bakan Gabrijel Eskobar, koji je posetu kineskog predsenika ocenio kao podizanje tenzija.
Upitan o poseti Sija Beogradu na 25. godišnjicu NATO bombardovanja Ambasade Kine, Eskobar je na onlajn konferenciji za medije rekao da je „nezdravo“ podizati tenzije između Srbije i zapadne zajednice i pozvao partnere „da budu oprezni u vezi sa kineskom agendom u Evropi“.
„SAD su kazale da je bombardovanje kineske ambasade bilo greška. Izvinili smo se, verujem da smo platili odštetu porodicama. Mislim da je trenutak koji je odabran za posetu nesrećan, ali nameran“, naveo je Eskobar.
Eskobar je rekao i da su pomirenje, vladavina prava i dobri odnosi sa svim susedima neophodni za integraciju Srbije u transatlantsku zajednicu.
„Jasno smo rekli da je Srbija dobrodošla u transatlantsku porodicu, ali da postoje uslovi – pomirenje, vladavina prava i dobri, miroljubivi odnosi sa svim susedima su deo toga“, kazao je Eskobar.
„Preventivno“ uhapšene četiri osobe u Srbiji zbog dolaska Si Đinpinga
Uoči posete kineskog predsednika Si Đinpinga Srbiji, član društva srpsko-kineskog prijateljstva Dejan Marković priveden je i zadržan u policiji 48 sati. Prema rečima njegove ćerke zadržan je bez razloga, a uz njega privedene su još tri osobe.
Sara Marković, ćerka uhapšenog, za N1 kaže da ovo nije prvi put da joj privode oca i da se to dogodilo i 2014. godine kada je kineska delegacija dolazila u Srbiju.
„Moj otac je praktikant Falun Gonga ili Falun Dafa. Falun Dafa je vrsta kineskog budizma koji je u Kini progonjen od strane vlasti i to nepravedno već skoro tri decenije. Tim povodom kada je 2014. godine bila kineska delegacija 11 stranih državljana je privedeno, zato što su probali da održe skup. Taj skup je zabranjen i oni nisu čak ni pokušavali da izađu na ulicu. Međutim tada su bili privedeni, dočekani od strane policajca u civilu i držani u Padinjanskoj skeli čitava tri dana“, kaže Sara Marković za N1.
Prema njenim rečima, sada je, uz oca, uhapšen i njen stric, koji, kako kaže, nema nikakve veze sa tim, i još dve praktikantkinje koje su u sedamdesetim godinama. Tvrdi da za hapšenjem nije bilo razloga i da ovog puta nije postojala nikakva ideja o skupu, niti je skup prijavljen.
Si Đinpingova delegacija broji oko 400 članova, a njegov boravak u Srbiji obezbeđuje oko 6.694 radnika obezbeđenja.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Inicijativa ProGlas pozvala je sve građane Srbije da u petak, 22. novembra, u 11:52 stanu na 15 minuta gde god da se nalazili i tako odaju poštu stradalima u Novom Sadu. Akcija treba da bude upozorenje vlastima da odgovorni moraju da budu kažnjeni i da istraga mora da bude transparentna
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve