Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Građani su uznemireni zato što su na Svetosavskom platou, u okviru rekonstrukcije, već posečena dva stabla a rečeno je da neće biti posečeno ni jedno. Srpska pravoslavna crkva je inicijator i, uz državu, investitor ovog posla
Građane Vračara je, s pravom, zabrinula seča dve stabla na platou ispred Hrama Svetog Save, koja smetaju budućoj podzemnoj garaži.
Podzemna garaža je deo rekonstrukcije platoa i parka ispred Hrama, koja je počela ovog maja. Nekako odmah tada je ograđen jedan deo Svetosavskog platoa na kome su, kako je zvanično rečeno, započeti radovi na uklanjanju postojećih pešačkih staza.
Prema odokativnoj proceni, na seči drveća se i stalo. Zvaničnih informacija nema.
Tada, na početku, najavljeno je da će radovi biti završeni tokom naredne godine, kao i da će sve koštati između sedam i osam miliona dinara.
Investitor je Srpska pravoslavna crkva, ali joj pomaže i Vlada Srbije. Razgovor sa patrijarhom Porfirijem o tome, bio je jedan od prvih radnih zadataka premijera Miloša Vučevića.
Ovaj posao je inicirala SPC, a po pozivu SPC, autori projekta su arh. i prof. Branislav Mitrović, u saradnji sa kolegom arh. prof. Dejanom Miljkovićem.
U projektnom zadatku je navedeno da sadašnja situacija ne odgovara potrebama Crkve i vernika. Pristupne staze su isuviše uske i nefunkcionalne, pa prilikom okupljanja većeg broja vernika se brže habaju i ne pokrivaju dovoljnu površinu, pa su vernici prinuđeni da često gaze po travi/blatu. Prostor više liči na parkić ili sajamsku pijacu, naročito zbog upečatljivog prisustva dečijeg igrališta i prodajnih tezgi tokom cele godine.
Autori su imali u vidu ove probleme, ali i potrebe građana za nekom vrstom „zelenila“ i dečijeg prostora, pa su dali jedno rešenje koje će pokušati da pomiri sve ove zahteve.
Prostor je koncipiran sa širokim prilazom koji se pruža duž zgrade Narodne biblioteke i dalje ka Hramu se nadovezuje na proširen popločan plato sa kapacitetom za različita okupljanja i događaje.
Uklanja se postojeća fontana sa prilaza Hramu i gradi se nova bez vodoskoka sa leve strane prilaza.
Tu će se nalaziti i budući parkovski segment platoa. Preko 100 stabala sađenih u vidu plantaže predstavlja svojevrsnu šumu koja dimenzijama odgovara zgradi Biblioteke i stvara kompaktnu zelenu površinu za odmor i relaksaciju posetilaca. Nije poznato koliki deo postojećeg zelenila će biti očuvan, ali će deo svakako biti uklonjen kako bi se formirao proširen plato kod Hrama.
Nije poznato da li će projekat biti realizovan u etapama i kako je planirana njegova realizacija. Planirana je i da se promene prošire i na deo oko Hrama, te da se izgradi i zgrada Patrijaršijskog doma.
Građani nisu dobili odgovor od Grada i ne znaju šta će dalje biti sa Svetosavskim platoom. Strip koji je postavljen na ogradi gradilišta i kojim im Grad poručuje da ni jedno stablo neće biti posečeno, ih nije umirio.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve