
Studentski zahtevi
Razglednica iz Rusije: Šta Vučić kaže o izborima?
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Sinoć su pred Savetom bezbednosti Ujedinjenih nacija svoje viđenje krize odnosa između Beograda i Prištine iznele premijerka Srbije Ana Brnabić i predsednica Kosova Vjosa Osmani. Povod za odlazak u Njujork je bio šestomesečni izveštaj o situaciji na Kosovu
Premijerka Srbije Ana Brnabić je sinoć pred Savetom bezbednosti UN optužila Prištinu da nije konstruktivan partner u dijalogu sa Beogradom jer 10 godina nije formirala Zajednicu srpskih opština (ZSO), dok je sa druge strane Beograd veoma konstruktivan jer je ispunio sve svoje obaveze iz Briselskog sporazuma.
Osvrćući se na izjavu Vjose Osmani o „visokom nivou zaštite pravoslavnih crkava“ na takozvanom Kosovu, šefica srpske Vlade je kontrirala da „takozvana predsednica Kosova ne može ni da izgovori Srpska pravoslavna crkva“, a da je manastir Visoki Dečani na spisku ugroženih spomenika kulture i da to „kaže Evropa Nostra, a ne Ana Brnabić“, te da tzv. Kosovo ne poštuje odluke svog Ustavnog suda iz 2017. godine o imovini tog manastira.
„Čuli ste da Srbija teroriše Srbe, a Priština ih štiti. Toliko ih štiti da se 11 odsto njih iselilo u centralnu Srbiju. Od koga su pobegli“, upitala je Brnabić i objasnila prisutnima i svetskoj javnosti da Kurti „sprovodi kampanjutihog etničkog čišćenja“
Objasila je da UN priznaju teritorijalni integritet Srbije i AP Kosovo i Metohiju kao njen sastavni deo, a„vi niste članica UN“, poentirala je Brnabić obraćajući se tzv. kosovskoj predsednici.
Što se „događaja“ u Banjskoj tiče, premijerka Srbije nije trošila mnogo reči i rekla da Srbija za sve što se tu dogodilo nije odgovorna.
Sve Gandi do Gandija
A predsednica Kosova je u svojoj završnoj reči bila istakla da se kroz izlaganja predstavnika Rusije i Brnabić mogu videti pokušaji „izjednačavanja onih koji su počinili genocid i onih koji su branili svoj narod“.
„Moj narod je bio žrtva najgorih zločina i bola i zato smo posvećeni tome da se to nikada nikome ne ponovi, rekla jeOsmani.
A što se tiče „Kurtijevog terora“, što reče Brnabić, „premijer Kosova je bio zatvorenik srpskih zatvora kada je Aleksandar Vučić bio ministar propagande“, kazala je Osmani. A Vučić priča, rekla je predsednica Kosova, da Aljbina Kurtija nije trebalo živog da puste iz zatvora, a Kurti je ipak izabrao dijalog sa Vučićem, da sedne za sto sa nekadašnjim srpskim ministrom propagande.
Osmani je još poručila da Kosovo nikad neće odustati od dijaloga kao jedinog načina za rešavanje nesporazuma, jer da je ono „puno mendela, gandija i martina lutera koji se bore za slobodu“, a da su „kosovoski Albanci) nacija „preživelih, posvećenih miru i demokratiji“.
Za razliku od premijerke Srbije, predsednica Kosova je opširno govorila o događanjima u Banjskoj, gde je „Kosovo bilo meta agresije Srbije“ koja je odaslala „terorističke i militantne grupe“, prenosi Glas Amerike.
Optužila je Beograd da “metodama Putina i Miloševića” želi da destabilizuje situaciju na Kosovu, kao i da stoji iza grupa koje su učestvovale u nasilju u Banjskoj, da ih je snabdevao oružjem i da su bile vojno obučavane u Srbiji.
Osmani je rekla da Srbija „teroristima pruža političku podršku i zaštitu“, te da je pedvodnik „terorista“ Milan Radoićić „blizak saradnik predsednika Srbije Aleksandra Vučića“ i da se zato „slobodno šeta po Srbiji iako je priznao da je predvodio napad na kosovske policajce“.
M.N./FoNet/Glas Amerike
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Iz Moskve, predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je da se na vanredne parlamentarne izbore neće dugo čekati
Posle pauze na aerodromu u Bakuu i čekanja dozvole za nastavak leta, avion kojim leti predsednik Aleksandar Vučić, sleteo je u glavni grad Rusije
Evropski parlament usvojio je rezoluciju u kojoj se ocenjuje da Srbija, uprkos određenom napretku, i dalje mora da prevaziđe značajne prepreke na putu ka EU
Studenti u blokadi svih univerziteta u Srbiji ne traže više samo moralnu podršku – traže političku odgovornost. Zahtev za vanredne izbore podržale su i opozicione stranke, ali ostaje ključno pitanje: kako naterati vlast da popusti i da li postoji način da se izbori zaista održe pod fer uslovima?
U Srbiji, Viber je postao mnogo više od aplikacije za dopisivanje – za mnoge građane on je postao i izvor problema. Od početka protesta u zemlji, poruke iz roditeljskih i aktivističkih grupa sve češće završavaju u tabloidima, a njihovi autori – na saslušanju u policiji
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve