Sukob u Kraljevu
Demonstranti gađali prostorije SNS jajima
Na protestu u Kraljevu demonstranti jajima zasuli prostorije Srpske napredne stranke
Sava centar prodat je iz trećeg pokušaja Delta holdingu i Miroslavu Miškoviću. Izgradnja SC kao multifunkcionalnog, kongresnog, kulturnog i poslovnog objekta, prema projektu Stojana Maksimovića, započela je 1976. godine
Kongresni i poslovni deo Sava centra biće otvoren 14. novembra, kada će u tom objektu biti održana Evropska konferencija nutricionista sa više od 1.500 učesnika, saopštio je danas Delta holding.
Kongresni i poslovni deo Sava Centra otvara se tačno tri godine nakon što je kompanija Delta Real Estate na javnom konkursu postala vlasnik tog objekta.
Temeljna obnova počela je u decembru 2021. a ukupna investicija biće vredna više od 118 miliona evra. Deo Sava centra koji će od novembra ugostiti domaće i strane goste obuhvata 65.000 kvadratnih metara, odnosno više od dve trećine ukupne površine objekta. Kongresni deo čini 46, umesto dosadašnjih 16 sala, među kojima je i čuvena Glavna kongresna dvorana, mesto nekih od najznačajnijih skupova u istoriji Beograda, Srbije i bivše Jugoslavije.
Renoviran je i obnovljen i poslovni prostor A klase i šoping zona sa restoranom i lokalima različitih brendova i usluga. Obnova Sava centra realizuje se u dve faze, pa će rekonstrukcija Plave dvorane biti nastavljena po planu do polovine 2024. godine i njen kapacitet biće povećan sa 3.672 na 4.000 posetilaca.
Arena za Miloševića bila ono što je Sava centar za Tita
Kako je autor Ivan Ivanji pisao 2020. za „Vreme“ izgradnja Sava centra kao multifunkcionalnog, kongresnog, kulturnog i poslovnog objekta, prema projektu Stojana Maksimovića započela je 1976. godine.
Čim su započeti radovi, vlasti su počele da požuruju poslove, tako da je veliku salu Tito otvorio već 15. maja 1977. godine, a XI Kongres Saveza komunista Jugoslavije, poslednji na kome je Tito učestvovao, održan je od 20. do 23. juna 1978.
Kad je izgradnja završena, Sava centar je bio jedinstven objekat u ovom delu Evrope kako po svojim svestranim mogućnostima, tako i po modernoj arhitekturi.
Takođe, kako piše u tekstu, „kadgod se pomene Sava centar, većina nas pomisli na njegovu veliku, svečanu salu.“
„Valja se podsetiti, Arena je za Slobodana Miloševića bila nešto slično kao Sava centar za Titovo vreme. Kako se Ivanji seća, prvi veliki skup bio je predizborni Miloševićev miting 20. oktobra 2000. godine u vreme kada se već nazirao njegov pad. Međutim, za razliku od Sava centra Arena se razvijala; u njoj se danas održavaju ne samo koncerti, nego gotovo sve sportske, muzičke ili političke manifestacije,“. Ceo tekst pročitajte ovde.
Izgled objekta se mora zadržati
U intervjuu za „Vreme“, 2020. godine potpredsednik Delta holdinga Živorad Vasić tada je rekao:
„Sava centar je veoma specifičan objekat, okrenut pre svega kulturnim, zabavnim, pa tek onda i poslovnim događajima. Potrebni su veoma veliko znanje i iskustvo da se takav centar stavi u funkciju i učini profitabilnim, umesto da pravi gubitke kao što je sada slučaj. Ako neko ima takvih znanja, ako može da potvrdi iskustvo u upravljanju sličnim biznisima, ako pritom ima i novac da investira u potpunu rekonstrukciju, onda zaista treba da se kandiduje za preuzimanje Sava centra. Mi ne znamo ko još ima takve kapacitete, ali dozvolite da budemo uvereni da ih ima Delta. “
Takođe, kako je tada rekao, pravilima tendera jasno je rečeno da se izgled objekta mora zadržati, odnosno da se ne sme menjati njegova namena.
„Ko god da se pojavi kao kupac moraće da se toga pridržava. Lično me ova odredba raduje, jer i arhitektonski i po nameni Sava centar zaslužuje da ostane to što je bio sve ove decenije.“, rekao je tada Vasić.
Miroslav Mišković i Delta holding ponudili su za Sava centra početnu cenu od 17,5 miliona evra, 2020. godine. Konkursni uslov je bio da prihvate ulaganje u Sava centar od najmanje 50 milionaevra za pet godina i da objekat ne menja namenu.
Sava centar prodat je iz trećeg pokušaja.
Da podsetimo, Miroslav Mišković bio je državni neprijatelj broj 1. a njegovo hapšenje medijska senzacija pre 11 godina. Nakon brojnih medijskih spekulacija Mišković je bio optužen za zloupotrebu službenog položaja, time što je finansijskim malverzacijama izvlačio novac iz brojnih putarskih preduzeća.
Miroslav Mišković je bio sedam meseci u pritvoru, a bio je pušten tek nakon što je položio jemstvo od 12 miliona evra, kao garanciju da neće pobeći, pisao je Danas.
M.J./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Na protestu u Kraljevu demonstranti jajima zasuli prostorije Srpske napredne stranke
Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske savetovalo je građanima da odlože sva neophodna putovanja u Srbiju zbog „neprimerenih postupaka“ prema hrvatskim državljanima. Među preporukama su oprez, izbegavanje gužvi i kontakt s ambasadom u slučaju potrebe
U duhu solidarnosti, Vreme i Nedeljnik podržavaju generalni štrajk na koji su pozvali studenti u blokadi
Nekada poznato po živopisnom duhu i industriji, Vranje sada beleži masovan odlazak stanovnika. Siromaštvo, niske plate i loši uslovi rada uzeli su svoj danak, dok grad ostaje zarobljen u vrtlogu političkih i ekonomskih problema. Dok se sarme i suvo meso nude gostima, mnogi Vranjanci jedva sastavljaju kraj s krajem
„Prosvetnim radnicima se praktično savetuje da krivotvore ocenjivanje. Ocena mora da bude uneta u roku od osam dana od dana kada je zaslužena i da bude javna“, kaže za „Vreme“ predsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije Dušan Kokot
Tema broja: Srbija pred generalnim štrajkom
Pokušaj ubistva u produženom trajanju Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve