Iako rektor Univerziteta u Beogradu tvrdi da je sastanak s premijerom Đurom Macutom bio konstruktivniji od prethodnih, ključni zahtevi akademske zajednice i dalje nemaju konkretne odgovore. Dok Vlada najavljuje moguća rešenja, studenti i profesori poručuju da vreme ističe – protest „Fakulteti na raskrsnici” već je na ulici.
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić i premijer Vlade Srbije Đuro Macut održali su još jedan sastanak. Četvrti otkako je Macut izabran za predsednika Vlade i otkako su počeli pregovori.
Sastanak je bio konstruktivniji od svih prethodnih, zaključio je Đokić.
„Predsednik Vlade je razumeo šta su naš zahtevi i pokušavamo da tim zahtevima izađemo u susret”, kazao je rektor Đokić nakon sastanka.
Đokić je novinarima ispred Vlade rekao da se razgovaralo o naknadi materijalnih troškova fakultetima koji nisu isplaćivani od kraja aprila, zahtevu da se rasformira radna grupa za izradu novog zakona o visokom obrazovanju, davanju kvota za upis budžetskih studenata za novu školsku godinu i ukidanje Uredbe koja reguliše odnos nastavnog i naučnog angažovanja.
„O svim detaljima smo razgovarali i očekujem da ćemo u narednom periodu imati konstruktivna rešenja”, rekao je Đokić.
Novi termin sastanka nije dogovoren.
„Neće sve biti moguće rešiti sve odjednom, ali se ide ka tome da se na neki način realizuju zahtevi i da se završi ova školska godina kako bi se upisala nova generacija studenata”, rekao je Đokić.
Objasnio je da nema nikakvih garancija da će zahtevi biti ispunjeni, ali se razgovaralo o tome da se naprave predlozi kada bi šta moglo da se realizuje.
„Ne mogu da govorim u ime Vlade. Mislim da je premijer razumeo šta su naši zahtevi, on je isto profesor, član akademske zajednice, i nadam se ćemo pronaći zajednički jezik”, naglasio je rektor.
Đokić nije mogao da odgovori da li će kvote za upis studenata na budžet biti date pre nadoknade nastave na fakultetima.
Prethodni razgovori
Prethodni sastaka održan je 8. maja, a kako je tada saopštio rektor – završen je bez zaključaka za prevazilaženje krize.
„Ne vidim neki veliki pomak, jer oni koji o tome treba da odluče nisu na ovim sastancima, a to su studenti”, rekao je tada Đokić novinarima posle sastanka.
Ranije, u aprilu, održana su dva sastanka predstavnika univerziteta i vlasti. Drugi sastanak prvobitno je otkazan, pošto je rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić istog dana dobio poziv na saslušanje po tužbi Miloša Pavlovića, predstavnika koji sebe nazivaju Studentima koji žele da uče.
Dok je trajao sastanak u Vladi, ispred nje, 16-ominutnom tišinom u 11.52 počeo je protest članova akademske zajednice „Fakulteti na raskrsnici”, okupljenih oko inicijative Pobunjeni univerzitet.
Delegacija inicijative Pobunjeni univerzitet predala je u ponedeljak (9. jun) zahteve Vladi Srbije.
Foto: Fonet/Marko DragoslavićProtest Fakulteti na raskrsnici
Istaknuta su tri zahteva: da se rasformira Radna grupa za izradu novog Zakona o visokom obrazovanju i otvori javna, inkluzivna rasprava, zatim ukidanje nezakonitih izmena Uredbe o standardima rada univerziteta i saniranje njihovih posledica, kao i usvajanje budžetskih kvota za upis na fakultete najkasnije do kraja juna.
U 18 časova planirani su govori, a nema potvrde do kada će protest trajati.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
U Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o istraživanju nesreća u vazdušnom, železničkom i vodnom saobraćaju, javnost najviše komentariše dva nova zakona o zaštiti informacija i dokaza
Tužilaštvo i BIA rade na identifikaciji autora objave u kojoj se poziva na krvoproliće i građanski rat. U poruci se pominje likvidacija članova vladajućih stranaka, bezbednosnih službi i „neutralnih“
Iako pobunjeni studenti i građani mesecima traže vanredne izbore, predsednik Srbije Aleksandar Vučić po prvi put za 13 godina – ne želi da ih raspiše. Istovremeno, formalni predsednik SNS-a Miloš Vučević kaže da je ta stranka „uvek spremna“ za izbore
Beograđani su blokirali Gazelu u oba smera, u Užicu je bio pokušaj probijanja blokade, u Jadar su došli biciklisti iz Šapca da svi protestuju protiv Rio Tinta, skupovi su bili u Užicu, Kragujevcu, Nišu...
U Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Novom Sad, tim redosledom, počinju danas protesti studenata i građana. U Jadru je protest protiv Rio Tinta a priključili su im se i biciklisti iz Šapca, Užičani za smenu gradonačelnice
Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba
Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše. Ista je to politika, samo prilagođena vremenu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!