Juče su studenti iz neformalne grupe STAV blokirali Rektorat Univerziteta u Novom Sadu gde je za danas od osam časova najavljeno održavanje izbora za studentski parlement na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu jer, kako navode iz STAV-a, nisu u skladu sa članom 5 Pravilnika o sprovođenju izbora koji nalaže da se izbori moraju održati u zgradi fakulteta. Blokada je trajala do 16 časova.
Predsednik Izborne komisije profesor Svetozar Boškov izjavio je ranije da se izbori za Studentski parlament Filozofskog fakulteta u Novom Sadu danas neće održati, piše portal 021.
„Ja sam sinoć obavešten da izbora danas neće biti, nemam nikakvu informaciju kada bi mogli da budu održani“, rekao je Boškov.
Student i aktivista neformalne STAV-a Lazar Dinić za “Vreme” kaže da zvaničan dokumet o tome da izbora danas neće biti nisu dobili, već da su tu informaciju čuli iz medija. Zato su, navodi Dinić, odlučili da ostanu do 16 časova na Rektoratu kada se zvanično završava izborni dan.
„Da imamo dokument mi bismo izašli ranije“, naglašava naš sagovornik.
Dodaje da celog dana nisu uspeli da stupe u kontakt sa nekim iz parlamenta, izborne komisije ili studentskih predstavnika.
„Sa njima nismo imali nikakvu interakciju, osim u holu fakulteta kada smo sreli jednu ’tzv.’ predstavnicu i kada smo je pitali kada će biti izbori. Rekla je da ne želi da daje te informacije i da treba sami da se raspitamo kada se i gde održavaju izbori. Onda, smo pitali da li to znači da će oni u tajnosti da organizuju izbore na kojima će sami za sebe da glasaju i proglase se predstavnicima, ona je rekla da. To je jedina interakcija koju smo imali i posle toga se zaključala u kancelariju“, ukazuje Dinić.
Zašto studenti blokiraju Rektorat i izbore
Naš sagovornik objašnjava da problem sa predavanjem liste, to jest kandidaturom liste, jeste što je u oktobru prošle godine dodat član 19 Pravilnika o sprovođenju izbora na fakultetu.
„To znači da svaka lista koja želi da se kandiduje kao neformalna grupa mora da preda potpise 10 posto od ukupnog broja studenata, što propisuje Zakon o studentskom organizovanju. Međutim, sada su dodali da svih 10 posto potpisa mora da overi Izborna komisija. To je procedura koja traje, a Komisija kojoj sve podnosimo radi dva do tri sata dnevno samo pet dana pre isticinje roka“, kaže Dinić.
Dodaje da postoji i druga opcija ako je studentska organizacija prijavljena u APR-u. Međutim, onda organizacija mora da prođe registar studentskih organizacija u čijoj komisiji sede isti ljudi koji su i u izbornoj komisiji.
„Dakle, organizacija mora da prođe kontrolu predsednice parlamenta, članova izborne komisije gde dolazimo do problema da je Ivana Mačak koja je predsednica parlamenta u istoj toj komsiiji, a ona je šamarala koleginicu Milu Pajić, na primer. I sada ona reba da odluči da li možemo da prijavimo organizaciju ili ne“, naglašava Dinić.
Zaključuje da su zahtevi od početka blokade izbora, a prva je bila pre oko dva meseca, isti.
„Prvi je izmena člana 19 Pravilnika koja se odnosi na overu potpisa“, kaže Lazar Dinić, „a drugi je ponovno raspisivanje izbornog procesa uz kandidature“.