
Novi broj „Vremena“
Narod na barikadama: Goli pendrek i doba otpora
Građani Srbije su svakodnevno na barikadama ne samo uprkos režimskom nasilju – nego baš zbog njega. To je naslovna tema novog broja „Vremena“
Uprkos tome što je kandidat za članstvo u EU, koja je zabranila ruske propagandne medije, Srbija nastavlja da odugovlači sa reformom medijske regulative
Srbija je plodno tle za ruske medije, a zakon koji je predložila Vlada Srbije ne doprinosi rešavanju problema nepouzdanog medijskog sadržaja, saopštila je nevladina organizacija Reporteri bez granica.
Ona je pozvala Evropsku komisiju da zauzme čvršći stav po tom pitanju i da ga uvrsti u pregovore sa Srbijom o pridruživanju Evropskoj uniji.
Uticaj proruskih medijskih sadržaja u Srbiji nije ništa novo, ali je rat u Ukrajini pojačao taj fenomen. Iako Vlada ima veliku kontrolu nad velikim delom srpskog medijskog pejzaža, čini se da ne čini ništa da reši problem ruske propagande uvođenjem mera za podsticanje pouzdanijih vesti i informacija, navodi se u saopštenju.
Uprkos tome što je kandidat za članstvo u EU, koja je zabranila ruske propagandne medije, Srbija nastavlja da odugovlači sa reformom medijske regulative, na šta se obavezala pred Evropskom komisijom, ukazuju Reporteri bezu granica.
Organizacija ističe da dugo očekivani Zakon o javnom informisanju i medijima, koji je trenutno predmet javnih rasprava, ni na koji način ne rešava problem nedostatka novinarske etike na srpskim televizijskim kanalima, a naišao je i na žestoke kritike domaćih novinarskih udruženja.
„Šokantno je da Vlada Srbije, koja zvanično kaže da želi da zemlju odvede u Evropsku uniju, toleriše, pa čak i podstiče, širenje ruske propagande preko provladinih medija. Pozivamo Evropsku komisiju da bude čvrsta i da obezbedi da mere za unapređenje pouzdanosti informacija i borbu protiv propagande, posebno ruske, postanu deo pristupnih pregovora“, rekao je šef Odeljenja za Evropsku uniju i Balkan „Reportera bez granica“ Pavol Salai.
On je naveo da te dve teme moraju biti uključene u paket proširenja i u izveštaj o vladavini prava, koji se odnosi i na kandidate za članstvo u Uniji.
U Srbiji radi Sputnjik koji je, kao i Russia today, od ruske invazije na Rusiju zabranjen u EU i SAD, a televizija Happy ima izrazito proruski program. Na televizijama sa nacionalnom frekvencijom su u velikoj meri zastupljeni antizapadni stavovi, baš kao i u prorežimskim tabloidima.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Građani Srbije su svakodnevno na barikadama ne samo uprkos režimskom nasilju – nego baš zbog njega. To je naslovna tema novog broja „Vremena“
Studenti u blokadi najavljuju velike akcije nakon prebijanja i privođenja studenata i profesora ispred Pravnog fakulteta u Beogradu
„Raspišite vanredne parlamentarne izbore, jer to je jedini način da se obezbedi povratak u institucionalni okvir i normalizuje društveni život“, zatražio je Slobodni univerzitet u Nišu od predsednika Srbije
Nemačka i čitava Evropska unija pomno posmatraju društveno-političku situaciju u našoj zemlji. Deluje da Vučić uskoro može da ostane bez podrške zapada
Slučaj autoprevoznika Milomira Jaćimovića, kojem je vlast uništila posao, je pokazao kako se naprednjaci svete ljudima koji smatraju da im Ustav garantuje pravo da drugačije misle
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve