Policijska akcija
Hrvatske aktivistkinje proterane iz Srbije – ugrožavaju bezbednost države i građana
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
Uprkos tome što je kandidat za članstvo u EU, koja je zabranila ruske propagandne medije, Srbija nastavlja da odugovlači sa reformom medijske regulative
Srbija je plodno tle za ruske medije, a zakon koji je predložila Vlada Srbije ne doprinosi rešavanju problema nepouzdanog medijskog sadržaja, saopštila je nevladina organizacija Reporteri bez granica.
Ona je pozvala Evropsku komisiju da zauzme čvršći stav po tom pitanju i da ga uvrsti u pregovore sa Srbijom o pridruživanju Evropskoj uniji.
Uticaj proruskih medijskih sadržaja u Srbiji nije ništa novo, ali je rat u Ukrajini pojačao taj fenomen. Iako Vlada ima veliku kontrolu nad velikim delom srpskog medijskog pejzaža, čini se da ne čini ništa da reši problem ruske propagande uvođenjem mera za podsticanje pouzdanijih vesti i informacija, navodi se u saopštenju.
Uprkos tome što je kandidat za članstvo u EU, koja je zabranila ruske propagandne medije, Srbija nastavlja da odugovlači sa reformom medijske regulative, na šta se obavezala pred Evropskom komisijom, ukazuju Reporteri bezu granica.
Organizacija ističe da dugo očekivani Zakon o javnom informisanju i medijima, koji je trenutno predmet javnih rasprava, ni na koji način ne rešava problem nedostatka novinarske etike na srpskim televizijskim kanalima, a naišao je i na žestoke kritike domaćih novinarskih udruženja.
„Šokantno je da Vlada Srbije, koja zvanično kaže da želi da zemlju odvede u Evropsku uniju, toleriše, pa čak i podstiče, širenje ruske propagande preko provladinih medija. Pozivamo Evropsku komisiju da bude čvrsta i da obezbedi da mere za unapređenje pouzdanosti informacija i borbu protiv propagande, posebno ruske, postanu deo pristupnih pregovora“, rekao je šef Odeljenja za Evropsku uniju i Balkan „Reportera bez granica“ Pavol Salai.
On je naveo da te dve teme moraju biti uključene u paket proširenja i u izveštaj o vladavini prava, koji se odnosi i na kandidate za članstvo u Uniji.
U Srbiji radi Sputnjik koji je, kao i Russia today, od ruske invazije na Rusiju zabranjen u EU i SAD, a televizija Happy ima izrazito proruski program. Na televizijama sa nacionalnom frekvencijom su u velikoj meri zastupljeni antizapadni stavovi, baš kao i u prorežimskim tabloidima.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
Bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović osuđena je u Specijalnom sudu u Beogradu zbog trgovine uticajem. Sud je utvrdio da je zloupotrebila svoju funkciju kako bi uticala na policijske zvaničnike, ometala istrage i kršila zakon
Sindikati Republičkog geodetskog zavoda najavili su protest za 27. Januar zbog „represije uprave“ prema njihovom članstvu. Ubrzo se oglasilo rukovodstvo RGZ-a i negiralo te tvrdnje
Najavljenji skup SNS u Jagodini pokazuje da je vlast iscrpila gotovo sve metode kojima bi mogla da suzbije nezadovoljstvo u Srbiji, rekao je za „Vreme“ Dragan Popović iz Centra za praktičnu politiku
Predsednik SNS Miloš Vučević rekao je da će njegova partija „pružiti politički otpor urušavanju države i njenih institucija“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve