Nesreća u Novom Sdu
Vučić: Od sutra kreće akcija protiv svih narko-dilera u Novom Sadu
Predsednik Vučić je došao večeras u Novi Sad povodom nereda koji su izbili tokom protesta, a u kojima je tražena i ostavka premijera Miloša Vučevića
Prodajnih mesta još uvek je malo, pa se čeka i po dva sata. Novih 80 biće otvoreno, kako je to najavio gradonačelnik Aleksandar Šapić, do kraja leta
U Beogradu su već danima redovi ispred šaltera za kupovinu mesečnih karata za gradski prevoz. Od 1. juna važe nove. Prodajnih mesta još uvek je malo, pa su redovi ogromni. Papirne karte trenutno mogu da se kupe samo u poslovnicama GSP-a. Čini se da se ta situacija neće baš brzo promeniti jer, kako je najavio gradonačelnik Aleksandr Šapić, novih 80 prodajnih mesta biće dostupno tek do kraja leta.
Reporter portala “Vremena” obišao je neke od lokacija i razgovarao sa građanima. Većina se pita da li će ovako morati da čeka u redovima pred kraj svakog meseca.
Jedno od prodajnih mesta je u “Staklencu” na Trgu Republike. U redu zatičemo bar 100 građana. Mnogi nisu raspoloženi za razgovor. Kažu, čekaju već dva sata.
„Čekala sam dva sata. Toliko sam umorna da mislim da ću se onesvestiti“, rekla nam je jedna žena nakon što je konačno dobila svoju mesečnu kartu.
Neki su odustajali čim su videli koliki je red.
„Bolje da odem. Ne vredi čekati. Ovo je nepodnošljivo”, kaže jedan sugrađanin.
Iako postoji opcija kupovine karata i preko SMS poruke, oni koji su u povlašćenim kategorijama to mogu da urade samo na prodajnim mestima.
„Stojim u redu samo zato što sam student. Da možemo da plaćamo preko SMS-a svakako bih uplatila“, kaže studentkinja Filološkog fakulteta.
S druge strane, neki od zaposlenih sugrađana moradju da kupe papirnu kartu za prevoz kako bi od poslodavca mogli da traže refundaciju troškva.
„Ne plaćam putem SMS-a jer mi firma refundira“, rekao nam je kratko muškarac, uz rečenicu da žuri i da već kasni na posao.
Dok stoje u redu, mnogi komentarišu. Kažu kako im se čini da ovaj novi sistem naplate karata nema nikakvog smisla.
“Ako će ovako biti stalno… Nemam komentar“”, kaže jedna sugrađanka koja je bila pred kraj kolone.
Šta nam tačno treba?
Zaposleni na šalterima su ljubazni. Za neke građane je procedura jednostavna, a neki su i dalje zbunjeni.
Jedan penzioner, koji je stajao na samom kraju reda ispred “Staklenca”, doneo je staru BusPlus karticu jer to je, kako je rekao, jedino šta ima.
„Na staroj kartici imam nešto novca, valjda će to pomoći“, nada se. Drugi u redu mu objašnjavaju da mu je potrebna samo lična karta kako bi mu izdali doživotnu karticu za besplatan prevoz.
Podsetimo, Beograđani stariji od 65 godina prema novom sistemu naplate karata ostvaruju pravo na doživotne kartice za javni prevoz.
Među onima koji čekaju je mnogo građana koji su zaposledni, nezaposleni, studenti, a nekima od njih uopšte nije jasno koja dokumenta je potrebno da ponesu.
„Komplikovano je ovo za nas koji smo nezaposleni. Baš je teško bilo da se nađe obaveštenje šta da radimo i kako“, požalila se naša sagovornica.
Mnogo pitanja, malo odgovora
Neki građani misle da će svakog meseca gledati reprizu dugačkih redova jer će jednom mesečno morati da kupuju karte.
„Ovakvi redovi će postati način života. Sledećeg meseca isto čekamo red, donosimo istu dokumentaciju“, priča penzionerka koja još nije napunila 65 godina. Dodaje da su oni koju rade na šalterima veoma ljubazni.
„Donela sam samo rešenje o penziji i kopiju lične karte. Jedan šalter na ovoliki narod otežava situaciju. Još nam samo trebaju nervozne šalteruše kao kad sam išla na fakultet“, našalila se naša sagovornica.
Pored šaltera za karte nalazi se restoran brze hrane.
„Ovde sigurno dnevno prođe od 500 do 1.000 ljudi“, kaže konobar iz ovog restorana.
Bez hlada
U Skender Begovoj ulici gde je sedište Gradskog prevoza “Beograda” ista slika. Čeka se po dva sta, s tim što ovde nema hladovine.
„Bio sam i juče, a danas sam došao sa nadom da će biti manja gužva. Međutim, još gore je“, kaže stariji muškarac koji je došao da uzme mesečnu kartu za zaposlene.
Na ulazu u zgradu gde je šalter dežura žena. Kako neko izađe, tako pusti sledećeg.
I ovde se od građana čuje kako ovaj sistem prodaje karata nema smisla.
„Red je od vrata do kraja ulice. Pola dana sam izgubila u redu“, kaže žena koja je trenutno izašla.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Vučić je došao večeras u Novi Sad povodom nereda koji su izbili tokom protesta, a u kojima je tražena i ostavka premijera Miloša Vučevića
U Novom Sadu održan je najveći protest ikada zbog tragedije u kojoj je nastradalo 14 osoba, a teško su povređene još tri. Organizatori traže da svi koji su direktno i indirektno krivi za padanje betonske nadstrešnice podnesu ostavke ali i da krivično odgovaraju. Prema preliminarnoj proceni organizacije „Arhiva javnih skupova" u Novom Sadu je na ulice izašlo oko 20.000 građana
Upućen apel Sekretarijatu za saobraćaj Beograda da odmah objavi studiju koja dokazuje bezbednost saobraćaja na Starom savskom mostu, nakon što su gradske vlasti saopštile da most nije siguran za građanski i javni prevoz.
Nakon ministra građevinarstva Gorana Vesića u utorak 5. novembra je stigla i ostavka Gorana Zdravkovića - Načelnika uprave za Graðevinu grada Niša, zbog izgradnje nelegalnog objekta od 75.000 kvadrata
Republika Srpska planira da ponovo koristi himnu „Bože pravde" i grb Nemanjića, koje je ranije Ustavni sud BiH proglasio neustavnim
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve