Prodajnih mesta još uvek je malo, pa se čeka i po dva sata. Novih 80 biće otvoreno, kako je to najavio gradonačelnik Aleksandar Šapić, do kraja leta
U Beogradu su već danima redovi ispred šaltera za kupovinu mesečnih karata za gradski prevoz. Od 1. juna važe nove. Prodajnih mesta još uvek je malo, pa su redovi ogromni. Papirne karte trenutno mogu da se kupe samo u poslovnicama GSP-a. Čini se da se ta situacija neće baš brzo promeniti jer, kako je najavio gradonačelnik Aleksandr Šapić, novih 80 prodajnih mesta biće dostupno tek do kraja leta.
Reporter portala “Vremena” obišao je neke od lokacija i razgovarao sa građanima. Većina se pita da li će ovako morati da čeka u redovima pred kraj svakog meseca.
Jedno od prodajnih mesta je u “Staklencu” na Trgu Republike. U redu zatičemo bar 100 građana. Mnogi nisu raspoloženi za razgovor. Kažu, čekaju već dva sata.
„Čekala sam dva sata. Toliko sam umorna da mislim da ću se onesvestiti“, rekla nam je jedna žena nakon što je konačno dobila svoju mesečnu kartu.
Neki su odustajali čim su videli koliki je red.
„Bolje da odem. Ne vredi čekati. Ovo je nepodnošljivo”, kaže jedan sugrađanin.
Iako postoji opcija kupovine karata i preko SMS poruke, oni koji su u povlašćenim kategorijama to mogu da urade samo na prodajnim mestima.
„Stojim u redu samo zato što sam student. Da možemo da plaćamo preko SMS-a svakako bih uplatila“, kaže studentkinja Filološkog fakulteta.
S druge strane, neki od zaposlenih sugrađana moradju da kupe papirnu kartu za prevoz kako bi od poslodavca mogli da traže refundaciju troškva.
„Ne plaćam putem SMS-a jer mi firma refundira“, rekao nam je kratko muškarac, uz rečenicu da žuri i da već kasni na posao.
Dok stoje u redu, mnogi komentarišu. Kažu kako im se čini da ovaj novi sistem naplate karata nema nikakvog smisla.
“Ako će ovako biti stalno… Nemam komentar“”, kaže jedna sugrađanka koja je bila pred kraj kolone.
Šta nam tačno treba?
Zaposleni na šalterima su ljubazni. Za neke građane je procedura jednostavna, a neki su i dalje zbunjeni.
Jedan penzioner, koji je stajao na samom kraju reda ispred “Staklenca”, doneo je staru BusPlus karticu jer to je, kako je rekao, jedino šta ima.
„Na staroj kartici imam nešto novca, valjda će to pomoći“, nada se. Drugi u redu mu objašnjavaju da mu je potrebna samo lična karta kako bi mu izdali doživotnu karticu za besplatan prevoz.
Podsetimo, Beograđani stariji od 65 godina prema novom sistemu naplate karata ostvaruju pravo na doživotne kartice za javni prevoz.
Među onima koji čekaju je mnogo građana koji su zaposledni, nezaposleni, studenti, a nekima od njih uopšte nije jasno koja dokumenta je potrebno da ponesu.
„Komplikovano je ovo za nas koji smo nezaposleni. Baš je teško bilo da se nađe obaveštenje šta da radimo i kako“, požalila se naša sagovornica.
Mnogo pitanja, malo odgovora
Neki građani misle da će svakog meseca gledati reprizu dugačkih redova jer će jednom mesečno morati da kupuju karte.
„Ovakvi redovi će postati način života. Sledećeg meseca isto čekamo red, donosimo istu dokumentaciju“, priča penzionerka koja još nije napunila 65 godina. Dodaje da su oni koju rade na šalterima veoma ljubazni.
„Donela sam samo rešenje o penziji i kopiju lične karte. Jedan šalter na ovoliki narod otežava situaciju. Još nam samo trebaju nervozne šalteruše kao kad sam išla na fakultet“, našalila se naša sagovornica.
Pored šaltera za karte nalazi se restoran brze hrane.
„Ovde sigurno dnevno prođe od 500 do 1.000 ljudi“, kaže konobar iz ovog restorana.
Bez hlada
U Skender Begovoj ulici gde je sedište Gradskog prevoza “Beograda” ista slika. Čeka se po dva sta, s tim što ovde nema hladovine.
„Bio sam i juče, a danas sam došao sa nadom da će biti manja gužva. Međutim, još gore je“, kaže stariji muškarac koji je došao da uzme mesečnu kartu za zaposlene.
Na ulazu u zgradu gde je šalter dežura žena. Kako neko izađe, tako pusti sledećeg.
I ovde se od građana čuje kako ovaj sistem prodaje karata nema smisla.
„Red je od vrata do kraja ulice. Pola dana sam izgubila u redu“, kaže žena koja je trenutno izašla.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nakon što je Građevinski fakultet objavio spisak dokumentacije koja nedostaje o zgradi Železničke stanice, i nakon što je Vučić rekao da se obnaroduje sve što su tražili, Više javno tužilaštvo je objavilo i „Preostalu dokumentaciju 3. deo“
U Novom Sadu je održan skup sećanja na gradsku kucu koja je u petak šetala sa studentima dok je automobil Hitne pomoći nije pregazio. Pokrenuta je krivična prijava protiv počinioca, ali i inicijativa za podizanje spomenika
Od petka do danas, od Toronta i San Franciska preko Dablina i Budimpešte do Atine, održani su skupovi kojima je dijaspora poslala poruke podrške studentima u Srbiji
Ulazak preko stotinu studenata u zgradu Univerziteta, uz glasno odobravanje i aplauze, pratilo je na desetine građana koji su došli da im pruže podršku
Antihrvatska histerija koju nedeljama šire srpske vlasti putem režimskih tabloida polako dobija spoljnopolitičke implikacije. Za sada, Zagreb ne želi da zateže odnose, tvrdi novinar Frankfurter algemajne cajtunga Majkl Martens
Podrška koju je režim Aleksandra Vučića dobio iz Moskve i Vašingtona tokom neviđenog talasa protesta kvari suludu priču da neko „spolja“ ruši Vučića. Naprotiv, taj posao narod mora da obavi sam
Generalni štrajk u petak ne odgovara pravom značenju ovog pojma. To je isključivo još jedan, novi oblik iskazivanja nezadovoljstva građana i način za širenje protesta. Posle njega, slediće drugi
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Do kraja juna počeće da funkcioniše i aplikacija preko koje će se moći plaćati karta. Međutim, i ovde se postavlja pitanje ovlašćenja kontrolora, jer Ustav Srbije garantuje nepovredivost tajnosti pisama i drugih sredstava komuniciranja, a to se odnosi i na kompletnu telefonsku komunikaciju
Ustav Srbije garantuje tajnost pisama i drugih sredstava komuniciranja i ta garancija se u potpunosti odnosi i na kompletnu telefonsku komunikaciju, pa tako i na sadržinu SMS poruka
Predsednik sindikata GSP Centar Ivan Banković izjavio je da novi sistem naplate javnog prevoza nije spreman i zato nije jasno zašto se gradonačelniku žurilo da pusti "Beograd plus" sistem naplate kad nema softvera, nema dovoljno prodajnih mesta i nema dovoljno informacija kako se plaća karta
Cena karte ne utiče na to što građani ne idu gradskim prevozom, već što ga smatraju nepouzdanim i sporim, kaže direktor Centra za lokalnu samoupravu Nikola Jovanović
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!