
Propaganda
Demostat: Stiče se utisak da se Srbija guši u proruskoj propagandi
Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini
Dve nedelje nakon pompeznih najava o proizvodji električnog Fijata u Kragujevcu, radnike ove fabrike dočekao je hladan tuš. Ponuđeno im je da biraju: ili će u inostranstvo, ili im sledi otkaz
Radnicima fabrike Fijata u Kragujevcu ponuđeno je da idu da rade u inostranstvo, u čemu ne bi bilo ničeg spornog, da odbijanje iste ponude ne znači da će biti proglašeni tehnološkim viškom i uz simboličnu otpremninu poslati kućama. Samo dve nedelje ranije, predsednik Srbije Aleksandar Vučić „pohvalio“ se kako je Vlada Srbije potpisala ugovor vredan 190 miliona evra sa većinskim vlasnikom Fijata firmom Stelantis, o zajedničkoj proizvodnji električnog automobila u Kragujevcu.
Tačno je da se Vučić ovog puta nije razmahivao novim radnim mestima, ali nije ni nagoveštavao da će Fijat, čiji je i drzava trećinski vlasnik, na ovaj nacin ucenjivati zaposlene.
Kako je Danas preneo, poslovodstvo Fiata pozivalo je proteklih dana radnike na razgovore, gde im je predočeno da mogu nastaviti posao u Slovačkoj, Poljskoj, Italiji, ili Nemačkoj na period od dve godine. U tabelama koje su im priložili, a bez zvaničnih poslovnih ponuda, stajale su različite plate i bonusi, uz napomenu da se bonusi dobijeni pre odlaska vraćaju ako radnik ne izdrži dve godine.
Nudi im se zagarantovana minimalna zarada u iznosu od 800 evra, odnosno 850 u Poljskoj, kao i 1400 evra za Italiju i 1900 za Nemačku.
Zoran Miljković iz Sindikata „Fiat plastika“ nazvao je ponudu u razgovoru za Danas, „klasičnom ucenom i zastrašivanjem radnika“.
Dok je poslovodstvo obaveštavalo radnike da baš i nemaju izbora, Vučić je na otvaranju Sajma automobila u Beogradu podsećao da će se u Srbiji proizvoditi „jedan od najmodernijih gradskih električnih automobila na svetu“, uz zaključak da je uveren da je budućnost auto-industrije u Srbiji „svetla“.
I u redovima samih radnika došlo je do neslaganja.
Samostalni sindikat Fiat automobili Srbije na početku je ćutao, da bi se ipak samostalno sastao sa ministarkom za rad i boračka pitanja Darijom Kisić Tepavčević, a zaključeno je da će radnicima kroz osam dana biti dostavljeno više informacija. Između ostalog, oni zahtevaju da se radnicima ponudi i treća opcija, odnosno „stimulativne otpremnine, koje ne mogu biti niže od dostignutih standarda u ovoj oblasti“.
Sa druge strane, ostatak radnika opredelio se za protestnu šetnju do gradske uprave u Kragujevcu, gde se nekoliko predstavnika sastalo sa gradonačelnikom Nikolom Dašićem i dogovorilo da se ide na sastanak i sa predstavnicima Vlade. Oni zahtevaju da ih država kao jedan od vlasnika „zaštiti“. Ista ta grupa tražila je da se čelnici Samostalnog sindikata Fiat automobila Srbije isključe iz pregovora.
Dogovoreno je i da se radnici ne izjašnjavaju povodom odlaska u inostranstvo pre zvaničnog sastanka sa Vladom Srbije, dok je Dašić pozvao radnike da ne veruju u „poluinformacije koje im se plasiraju“, jer kako je rekao „neće biti nikakvog gašenja fabrike“.
Oglasio se i ogranak Srpskog pokreta Dveri iz Kragujevca, koji je slanje radnika u inostranstvo okarakterisao kao “prinudni rad”.
Kako će se cela situacija završiti teško je predvideti, ali uzimajući u obzir kako je Vlada do sada štitila radnike, verovatno ne baš najpovoljnije po njih.
F.M./Danas/ N1/ Kragujevac info
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini
„Nedopustivo je da huligani i nasilnici isteruju pravdu po svojim uličarskim pravilima“, napisao je predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević povodom odluke suda u Novom Sadu kojom su i preostala trojica aktivista puštena iz zatvora u kućni pritvor
Aktivistima Mladenu Cvijetiću, Srđanu Đuriću i Davoru Stefanoviću iz Pokreta slobodnih građana umesto zatvorskog odeređen je kućni pritvor uz elektronski nadzor
Dok „studenti koji žele da uče“ najavljuju štrajk glađu, predsednik SNS-a Miloš Vučević im s malih ekrana poručuje: jedite, deco. Sve deluje kao dobro poznata predstava u kojoj se znaju i režija i publika
Mladi naučnici iz Prve kragujevačke gimnazije po svemu sudeći neće moći da brane titulu prvaka na svetskom takmičenju Lego igara na Floridi – zato što nemaju novac za put i smeštaj. Vlast koja šakom i kapom deli milione za mitinge i besplatne pljeskavice, za taj problem nema sluha
Režimski napad na visoko obrazovanje
Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve