Vremenska prognoza
Sneg izazvao saobraćajni kolaps u Beogradu
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Umesto maksimalne kazne od 20 godina, moguća kazna za izdaju je sada doživotni zatvor
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je zakon kojim se uvodi doživotna kazna za izdaju, prenela je ruska novinska agencija TASS.
Istim zakon povećane su kazne za terorizam.
Zakon koji je putin danas Potpisao, ruski poslanici izglasali pre deset dana. Brojnim izmenama Krivičnog zakona povećane su kazne namenjene suzbijanju protivnika vlasti.
Jednom od izmena uvedena je i kazna doživotnog zatvor za „veleizdaju“. Umesto maksimalne kazne od 20 godina, moguća kazna za izdaju je sada doživotna robija.
Državna Duma, donji dom ruskog parlamenta, glasala je za kažnjavanje onih koji „pomažu u sprovođenju odluka međunarodnih organizacija“ koje Rusija ne priznaje.
Zatvorom do pet godina biće kažnjavani oni koji krše tu odredbu, a koja izgleda cilja na Međunarodni krivični sud (MKS) koji je u martu izdao nalog za hapšenje Vladimira Putina, ili oni koji pomažu „stranim vladinim organizacijama“.
Prema ruskoj organizaciji za zaštitu ljudskih prava OVD-Info, taj širok član zakona mogao bi da cilja i na one koji „olakšavaju izvršenje sudskih odluka i istragu ratnih zločina“, pošto su ruske trupe u Ukrajini optuživane za to.
Ruski sud nedavno je osudio opozicionog aktivistu Vladimira Kara-Murzu na 25 godina godina zatvora zbog „veleizdaje“. Kara-Murza (41) je bio optužen za veleizdaju, širenje „lažnih“ informacija o ruskoj vojsci i za povezanost sa „nepoželjnom organizacijom“.
Amandmanima usvojenim takođe se povećavaju kazne za zločine povezane sa terorizmom, za koje se ponekad takpđe pominje da im je cilj suzbijanje opozicije.
Za teroristički napad sada je zaprećena kazna do 20 godina zatvora, za saučesništvo do 12 godina i za podršku terorističkim aktivnostima do pet.
Za stvaranje terorističke organizacije kazna je do 15 godina zatvora, a za sabotažu do 20 godina.
Od početka ofanzive na Ukrajinu pre više od godinu dana, ruske vlasti sprovode represiju nad kritičkim glasovima kod kuće.
Gotovo svi glavni protivnici Kremlja su iza rešetaka ili u izbeglištvu u inostranstvu.
Najpoznatiji je Aleksej Navaljni, koji izdržava devetogodišnju zatvorsku kaznu navodno zbog prevare, ali se taj slučaj smatra političkim.
Opozicionar Ilja Jašin poslat je u decembru u zatvor na osam i po godina zbog kritikovanja ofanzive na Ukrajinu.
B.G./N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
U petak pre podne u Beogradu je bilo olujnih udara košave, što je dovoljno snizilo temperaturu da se sneg u tankom sloju zadržava na tlu
Simboličnom petnaestominutnom tišinom građani širom Srbije su odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Blokade saobraćaja organizovane na nekoliko mesta u Beogradu, a kod Fakulteta dramskih umetnosti i RTS-a desile se tuče između besnih vozača sa jedne, i okupljenih građana sa druge strane
Profesor beogradskog Fakulteta političkih nauka u penziji Rade Veljanovski ocenio je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić u gostovanju u Dnevniku RTS-a u četvrtak potpuno anulirao i porazio novinarku Bojanu Mlađenović, a time porazio i sam RTS
„Pitanje Generalštaba jedno je od največih primera kršenja zakona i korupcije. Ne postoji vetovatno ni u jednoj evropskoj zemlji da se zaključuje ugovor sa stranim investitorom i direktno navodi da ćete da prekršite zakon svoje zemlje", poručio lider Kreni-promeni Savo Manojlović
Aleksandar Dujanović od „slučajnog prolaznika“ u prilogu Studija B postao je državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine. Kojim putevima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve