img
Loader
Beograd, 19°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Etnizacija Kosovske policije

Prvo Albanci, pa tek onda policajci

13. децембар 2024, 17:43 B. B.
Kosovska policija, ilustracija Foto: Tanjug/Dopisnik KiM
Kosovska policija, ilustracija
Copied

To što pripadnici Kosovske policije koriste nelegalne ambleme i simbole, kao što su zastava Albanije, lobanja „Panišer" u bojama albanske zastave ili znak dvoglavog orla načinjenog ukrštenim šakama, deluje kao podsećanje na etničku hijerarhiju i strukturu moći koju je neophodno uspostaviti na celom Kosovu

U protekle tri godine na Kosovu na društvenim mrežama, a posebno na TikToku, uočen je trend da pripadnici Kosovske policije šire albanski etnonacionalizam, u suprotnosti sa ustavom i zakonodavstvom na snazi, zaključak je analize Etnizacija Kosovske policije: rušenje Ahtisarijevih temelja građanske i multietničke institucije.

Takvim ponašanjem pripadnici Kosovske policije krše najmanje 13 članova podzakonskog akta o disciplini, ali i sam Ustav Kosova i zakone koji uređuju kosovske institucije kao građanske i multietničke.

Ustav Kosova nalaže da Kosovska policija mora da bude odražava etničku raznolikost stanovništva i predviđa da će „etnička struktura policije unutar granica opštine odražavati etničku strukturu stanovništva unutar relevantne opštine“.

Pored toga Ustav Kosova kaže da „zajednice i njihovi pripadnici imaju pravo na pravičnu zastupljenost pri zapošljavanju u javnim organima i javnim preduzećima na svim nivoima, posebno u policijskoj službi u oblastima gde živi neka zajednica“.

Međutim, kada su Srbi u novembru 2022. godine kolektivno izašli iz institucija na severu Kosova, pa i iz Kosovske policije, Vlada Kosova je umesto njih angažovala policajace iz drugih regiona, i to uglavnom Albanaca čime je na severuKosova stvorena praktično monoetnička policija. Od tada sastav Kosovske policije ne odražava etničku kompoziciju stanovništva.

Nelegalne i nacionalističke prakse

Kako se oni ponašaju pokazala je upravo pomenuta analiza koju su izradile organizacije Nova društvena inicijativa, Centar za afirmativne društvene akcije, Institut za teritoriajalni ekonomski razvoj, NGO AKTIV i Centar za zastupanje demokratske kulture.

Analizom sadržaja na TikToku, s početka novembra ustanovljeno je da postoji više od 14.000 heštegova u vezi sa Kosovskom policijom, a samo sa heštegom #njesiaspecialekosoves (Specijalne jedinice Kosova) ima više od 4000 objava koje su generisale više od 270 miliona pregleda.

Kao dokaz te nelegalne i nacionalističke prakse koja urušava multietnički i građanski karakter bezbednosnog aparata, autori su priložili više od 140 fotografija na kojima više od 300 policajaca, koristeći nelegalne ambleme i simbole, zastave ili gestove jasno identifikuje svoju etničku pripadnost i ističu svoje nacionalističke političke stavove ili veličaju koncept vansudske „pravde“. Konkretno, misli se na korišćenje zastave Albanije, lobanje Panišer u bojama albanske zastave, znaka dvoglavog orla načinjenog ukrštenim šakama, zastave i amblema terorističke Oslobodilačke vojske Kosova i mape takozvane Velike Albanije.

Instrumenti dominacije

Autori ističu da se prikazivanje tih simbola ukazuje na želju za dominacijom nad severom Kosova, i da takav oblik simbolizma pripadnika Kosovske policije deluje kao podsećanje na etničku hijerarhiju i strukturu moći koju je neophodno uspostaviti na celom Kosovu.

„Oslanjajući se na teoriju sukoba, simboli i gestovi povezani sa autoritetom etničke grupe postaju instrumenti dominacije kada se koriste u ‘spornim’ prostorima. Na Severu Kosova, gde vlada u Prištini nikada nije uživala pun legitimitet, prikazivanje kontroverznih etnonacionalističkih simbola od strane pripadnika bezbednosnog aparata shvata se kao eksplicitna namera o kontrolisanju prostora, i izražavanja stava da taj prostor primarno pripada kosovskoj etničkoj većini – albanskom stanovništvu, a ne etničkoj grupi koja živi na tom prostoru – u ovom slučaju Srbima na severu Kosova“, ističu autori u analizi.

Dodaju i da etnonacionalistička muzička podloga koja se koristi za objave većine problematičnog sadržaja koji se meri u hiljadama „karakteriše bezbednosni aparat kao sprovodioca albanskih nacionalističkih ciljeva, a ne sprovodioca Ahtisarijeve vizije Kosova“.

Izazivanje straha, besa i otuđenja

Autori ukazuju da korišćenje takvih simbola od strane pripadnika Kosovske policije, koji se vide kao predstavnici vladajućeg represivnog aparata, „izaziva strah, bes i otuđenje unutar nevećinske zajednice“.

Korišćenje takvih simbola sugeriše i da policija ne sprovodi zakon i red, „već da učestvuje u širem političkom projektu teritorijalne i etničke dominacije“.

„Takvi gestovi dodatno pogoršavaju osećaj nesigurnosti među srpskom zajednicom, koja doživljava policiju kao agente političkih ambicija većinske grupe, a ne kao zaštitnike svih građana.

Signaliziranjem odanosti jednoj etničkoj grupi, postupci policajaca učvršćuju podelu na ‘nas naspram njih’, ultimativno je svodeći na borbu ‘dobra’ i ‘zla’, čime se dodatno produbljuju etničke razlike i međuetnički animozitet, istovremeno legitimišući uspostavljanje odnosa moći na relaciji većinska-nevećinska zajednica. Ova percepcija isključenosti doprinosi eroziji poverenja između nevećinske zajednice i institucija, otežavajući pomirenje i saradnju“, navode autori analize.

Bez reakcija

Iako je trend na koji se ovde ukazuje opšteprisutan na Kosovu, javno priznanje štetnosti ove prakse, osuda i sankcija takvog ponašanja izostaju. Institucije najviše pozvane da sprečavaju ovakve pojave,

Policijski inspektorat Kosovo i međunarodne misije sa monitoring statusom, poput Misije Evropske unije za vladavinu prava – Euleks u protekle tri godine od kada je počela ekspanzija ovog trenda, nisu reagovale.

Kompletnu analizu možete videti ovde.

Tagovi:

Kosovo Kosovska policija Nacionalizam
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Evropska demokratska partija

17.јул 2025. B. B.

Evropske demokrate: Gaženje studenata automobilom je legalno u Srbiji?

Najava Aleksandra Vučića da će pomilovati devojku koja je automobilom udarila studentkinju je „opasna poruka da se nasilje nad mirnim demonstrantima nagrađuje“, saopštila je Evropska demokratska partija

Protesti

17.јул 2025. Marijana Maksimović

Nova taktika protesta: Pod čiji prozor večeras idu Novosađani?

Studenti u blokadi i građani okupljeni u neformalne zborove Novog Sada, nakon poseta Milošu Vučeviću i Žarku Mićinu, i večeras će se pojaviti pred kućom nekog funkcionera. Ko će to biti odlučiće „točak (ne)sreće“, ali su svi izgledi da se radi o Maji Gojković

Demanti Ministarstva finansija

17.јул 2025. R. V.

Leks specijalis se odnosi isključivo na objekte koji se grade u okviru Ekspo kompleksa u Surčinu

Ministarstvo finansija Republike Srbije oštro demantuje navode da se Zakon o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe Ekspo Beograd 2027 odnosi na sve projekte iz programa „Skok u budućnost – Srbija 2027“, kao što su to netačno objavili predstavnici pojedinih političkih stranaka i udruženja građana

Most na Adi

Beogradski mostovi

17.јул 2025. K. S.

Most na Adi: Menjaju se pragovi na tramvajskoj pruzi

Driven pragovi postavljeni na tramvajskim šinama na Mostu na Adi moraju da se menjaju, a kako navode iz Gradskog saobraćajnog preduzeća, tokom radova neće biti obustave saobraćaja

Policija

17.јул 2025. B. B.

CINS: „Šamari, pretnje i ćutanje“: Prekomerno nasilje policije nad građanima na protestima

Na protestima u Srbiji policija je primenila širok spektar prekomernog nasilja među građanima koji čine šamari, udarci i prelomi

Komentar

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure