img
Loader
Beograd, 16°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Izbori 2022.

Prvi na listi SPS-a Ivica Dačić: Veteran sa dobrim glasom

18. фебруар 2022, 14:15 Filip Mirilović
Foto: Sava Radovanović/Tanjug
Vlast kao sudbina: Ivica Dačić
Copied

„Mali Sloba”, kako su ga nekad sa podsmehom nazivali, uspeo je da preživi tri decenije u politici. Kaže da su srpske socijaliste “napadali zbog crvene boje, ali da to nije boja Socijalističke partije Srbije, već radničkog pokreta i krvi koja je pala za radnička prava”, ali i “boja hrišćanstva i uskršnjih jaja". Protivnici bi rekli da je i on sam premazan svim bojama, ili da su uskršnja jaja kao SPS: spolja crvena, iznutra bela i žuta

Ivica Dačić rođen je 1966. godine u Prizrenu. U Beogradu je završio novinarstvo na Fakultetu političkih nauka, a kaže da je bio među četiri najbolja studenta ovog fakulteta ikada.

Politikom počinje da se bavi još na fakultetu, pa 1990. godine postaje prvi predsednik mladih socijalista Beograda. Za vreme Miloševićevog upravljanja Srbijom dogurao je do mesta portparola Socijalističke partije Srbije i činilo se da mu je to politički plafon. Kako je sam kasnije pričao “nije bio prijatelj” sa vladajućom porodicom, ali ih “nije ni izdao”. Slobodan Milošević se sa tim ne bi složio.

Nakon demokratskog prevrata 2000. godine, 2003. bio je izabran za predsednika Glavnog odbora SPS-a. Milošević je tada iz haškog zatvora tražio da ga isključe iz stranke. Do toga nije došlo zahvaljujući Dačićevoj unutarstranačkoj snalažljivosti koja mu je omogućila da na svoju stranu privoli dobar deo stare garde SPS-a. Milošević umire 2006. godine, a Ivica Dačić i formalno postaje prvi čovek socijalista.

Pomirenje sa Borisom Tadićem

Njegov politički put od Slobodana Miloševića, preko Borisa Tadića vodi do Aleksandra Vučića.

Reforma SPS-a pod njegovim vođstvom dovela je do novog rasta podrške partiji, što se videlo i 2008. godine kada je sa Borisom Tadićem potpisao sporazum o političkom pomirenju Demokratske stranke i socijalista. Te godine ulazi i u Vladu pod vođstvom DS-a kao ministar unutrašnjih poslova. Napušta terminologiju „NATO zločinci“ i zajedno sa „domaćim izdajnicima“, kako ih je nekada nazivao, budućnost Srbije počinje da vidi u Evropskoj uniji.

Sledeće izbore 2012. godine dočekao je još samouvereniji, pa je pre izbornih rezultata rekao da se “možda ne zna ko će biti predsednik, ali se dobro zna ko će biti premijer”. Njegov koalicioni potencijal bio je na vrhuncu, slutilo se da bez SPS niko neće moći da formira Vladu.

Premijer bez vlasti

Njegova predviđanja su se obistinila, SPS je nakon što je Tomislav Nikolić na predsedničkim izborima porazio Borisa Tadića, prebegao na stranu Srpske napredne stranke i postao premijer, ali bez portfelja: za sve se pitao “prvi podpredsednik Vlade” (PPP) Aleksandar Vučić, čiji nezaustavljiv politički uspon tada počinje.

Njegov najveći (ne)uspeh bilo je potpisivanje Briselskog sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine 2013. godine, ali njegova uloga u svemu tome nije bila veća od stavljanja poptpisa na dokument. Zajednica srpskih opština predstavljena kao velika srpska pobeda u sporazumu do danas nije formirana. Tadašnjoj visokoj predstavnici za spoljnu i bezbednosnu politiku EU Ketrin Ešton rekao je jednom prilikom “nama fak s vama evridej” i dodao da ona od tada “gleda na Srbiju drugim očima”. Dačić nikada nije naučio engleski.

Na mestu formalnog predsednika Vlade bio je kratko jer naprednjaci već sledeće godine raspisuju vanredne parlamentarne izbore. Dačić i Vučić vrše rokadu, lider SPS-a postaje ministar spoljnih poslova i “prvi poptpredsednik Vlade”, samo što se sada znalo da je vlast u rukama premijera.

Elitni pevač

Kada ga je imenovao za ministra spoljnih poslova, Vučić je rekao da su “teško mogli boljeg da nađu”. U diplomatiji sigurno i jesu, ali u pevanju na političkoj sceni možda čak i nisu. Pevao je turskom predsedniku Erdoganu, pa mu je Rasim Ljajić davao bakšiš, ali “uveselio” je i Putina sa čuvenom “Kaljinkom”. Onome kome je to smešno poručuje da “ako misli da je lako, neka proba”.

Lobirao je kod zemalja trećeg sveta da povlače priznanje Kosova, ali se više puta zalagao i da se ono podeli. Za tako nešto nije imao podršku ni Prištine, ni Evropske Unije, a ni Beograda. Radio je to po nalogu Vučića.

Kofer i banana

Bio je vinovnik nekoliko ozbiljnih afera, ali je iz njih isplivao kao i iz svake krize od kada pliva političkim vodama Srbije. Umalo da “padne” sa prijateljima u aferi “Kofer”, a našao se i na snimku na kome se vidi kako večera u društvu Rodoljuba Radulovića zvanog Miša Banana, povezanog sa klanom Darka Šarića. Dačić je objasnio da su pričali o “muzici i sportu”.

Nakon parlamentarnih izbora 2020. godine izabran je za predsednika Narodne Skupštine. SPS je u međuvremenu utonuo u neprozirnim naprednjačkim vodama, Dačić ni ne pokušava više da izađe iz senke Aleksandra Vučića.

Socijalistička partija Srbije na ove izbore izlazi u tradicionalnoj koaliciji sa Jedinstvenom Srbijom Dragana Markovića Palme, ali ovoga puta ne na listi Srpske napredne stranke. Postizborna koalicija se ne dovodi u pitanje, procena je da će tako osvojiti više glasova i da će SPS svakako uspeti da pređe cenzus od 3 odsto.

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

Aleksandar Vučić Boris Tadić Ivica Dačić izbori 2022. parlamentarni izbori 2022. prvi potpredsednik vlade Socijalistička partija Srbije SPS Tomislav Nikolić
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Protesti i blokade

11.јул 2025. K. S. / I. M.

BLOG Blokada magistrale u Užicu, policija potisnula građane sa Autokomande

Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo

Blokada Autokomande

11.јул 2025. I.M.

„Zovem se Marko“: Policajac na Autokomandi skinuo fantomku nakon skandiranja (Video)

Na protestu kod Autokomande, građani su u više navrata uzvikivali „Skinite fantomke“, zahtevajući od policije da otkrije identitet prisutnih službenika. Jedan policajac je na taj zahtev odgovorio – predstavio se imenom, skinuo masku i ušao u dijalog sa okupljenima

Tenis

11.јул 2025. I.M.

Novak Đoković: Stojim uz mlade i narod, užasne su scene

Nakon poraza u polufinalu Vimbldona Novak Đoković poslao poruku u vezi sa sadašnjom situacijom u Srbiji

Protest „Vidimo se na Vidovdan“: Početak otvorenog građanskog bunta

Studentski protesti

11.јул 2025. T. S.

„Okončanje Vučićeve trinaestogodišnje vladavine neće biti lako“

Nezavisni ruski portal Insajder opisuje studentske proteste u Srbiji kao najdugoročniji i najuporniji otpor Vučiću do sada. Demonstranti su sve organizovaniji, a vlast sve brutalnija

Aleksandar Vučić: Idejni tvorac paralelnih delova društva

Štrajk advokata

11.јул 2025. T. S.

Ako advokati ne slušaju, napravićemo nove: Vučić najavio formiranje „advokata 2.0“

Predsednika Srbije Aleksandra Vučića „baš briga“ za trodnevni štrajk advokata, nezadovoljnih zbog određivanja pritvora njihovom kolegi. Uostalom, posle studenata, profesora i novinara, Vučić će pokrenuti inicijativu da se oforme „advokati 2.0“

Komentar

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm

Komentar

Požari i poplave u rajhu korupcije

Srbija nije spremna za požare, oluje i poplave, ali je predsednik Aleksandar Vučić spreman da od svega napravi propagandu

Nemanja Rujević

Komentar

Policijska tortura: Zašto se tužilaštvo i MUP prave ludi?

Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice

Davor Lukač
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure