Na tribini su se govornici bavili ključnim pitanjima vezanim za funkcionisanje političkih stranaka u lokalnim samoupravama, ulozi grupa građana, dometima protesta povodom lokalnih problema, kao i temom održivosti lokalne vlasti koja ne pripada vladajućem režimu
Tribina nedeljnika Vreme „Mogu li promene da krenu iz lokala?”, održana je u Subotici, u parku iza Muzičke škole, kod biste Danila Kiša.
Učesnici tribine naglasili su važnost aktivnog učešća u političkom životu i potrebu za lokalnim promenama kako bi se stvorila alternativa trenutnom režimu. Među govornicima su bili glavni urednik nedeljnika Vreme, Filip Švarm, Jelica Minić iz Evropski pokret u Srbiji, odbornik u Skupštini grada Subotice Luka Vučinac, studentkinja Jovana Filipić, Branislav Grubački, poslanik u Skupštini AP Vojvodine.
Odbornik u Skupštini grada Subotice, Luka Vučinac, izjavio je da su poslednji parlamentarni i lokalni izbori pokazali visok nivo nepravilnosti, uočenih ne samo u Beogradu, već širom Srbije pa tako i u Subotici. Kako je ocenio bojkot izbora 2020. godine doveo je do problema, jer opozicije nije bilo u institucijama.
„Od bojkota izbora 2020. godine krenuli smo iz minusa. Razlika između decembarskih i nedavnih lokalnih izbora je velika. Nismo imali kandidate sa dovoljno poverenja građana i kampanja je bila izuzetno teška zbog nemogućih uslova. Zato je važno učešće u lokalnoj vlasti jer omogućava nadziranje te vlasti”, kazao je Lučinac.
Lučinac je istakao da u Subotici građani strahuju od režima, bojeći se da zbog učešća na aktivnostima koje ne oganizuje vlast mogu dobiti otkaz.
I poslanik u Skupštini AP Vojvodine, Branislav Grubački, osvrnuo se na bojkot iz 2020. naglasivši da je to doprinelo da SNS vlada četiri godine bez opozicije, zbog čega građani nisu mogli da prate šta se dešava u lokalnim parlamentima. Ovakva situacija je činila opoziciono delovanje veoma teškim, ističe on. Grubački smatra da postoji način kako dalje i kako učestvovati u ovoj političkoj igri.
„Ljudi, ukoliko žele da budu deo promena, moraju se uključiti u politički život, konkretno kroz izbore. Moramo se boriti na različite načine, u različitim sferama kako bismo skinuli ovu kriminalnu hobotnicu sa vlasti,” istakao je Grubački.
Primerom dovesti do promena
Studentkinja Jovana Filipić izjavila je da treba delovati i primerom dovesti do promena.
„Na kraju dana, ukoliko nema političkog pritiska za neku promenu, to se neće dogoditi. Moramo da se pobunimo kao opoziciono orijentisani građani. Lokalne teme nisu pitanje ideologije već funkcionisanja grada,” naglasila je.
Ukazujući da se političko delovanje ne može zasnivati samo na protivljenju, Jelica Minić iz Evropskog pokreta u Srbiji, izjavila je da opozicija mora imati jasnu viziju i ciljeve. Kako je istakla potrebno je da opozicija ima programski pristup, s obzirom da nekada nije jasno šta tačno opozicija želi u ključnim oblastima.
„Suština je u onome ‘za’, a ne samo ‘protiv’. Izgradnja te strukture nije laka i to je obaveza stranaka,” rekla je Minić.
Minić je takođe kritikovala odluku o bojkotu lokalnih izbora.
„Mi kao organizacija civilnog društa smo se pobunili protiv bojkota. Doneti odluku da se nakon uspeha u decembru 2023. ide na bojkot je bilo jako teško razumeti jer ljudi su očekivali da te stranke učine taj korak zajedno”, istakla je ona.
Glavni urednik nedeljnika “Vreme” Filip Švarm ocenio je da bi uspeh grupa građana na lokalu mogao biti početak promena na lokalnom nivou. Švarm je ocenio značajnim uspehe opozicije i lokalnih pokreta u gradovima kao što su Niš, Čačak, Pirot, Kragujevac i Gornji Milanovac, navodeći da su uspeli da artikulišu probleme i predstave rešenja prihvatljiva građanima.
„Ideja je privući i ubediti ljude. Mislim da se iz izbora može naučiti to da treba ući s temama i problemima koji zanimaju sve građane, ponuditi rešenja i na osnovu toga delovati”, rekao je Švarm.
Tribinu koja je održana u Kikindi možete da pogledate OVDE!
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Užičani su na današnjem protestu dali rok do nedelje da svi pritvorenio budu pušteni da se brane sa slobode, a da ukoliko se to ne dogodi, organizovaće još veći protest. Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Iako se globalno beleži rast prodaje električnih vozila, u Srbiji je njihova kupovina i dalje ispod jedan odsto svih novih vozila. Koji su razlozi za to
Nakon više od decenije rada, regionalna televizija Al Džazira Balkans (AJB) gasi svoj program. Sa sedištem u Sarajevu i redakcijama širom bivše Jugoslavije, AJB je bila prepoznatljiva po kvalitetnom dokumentarnom i informativnom sadržaju. Iako zvanični razlozi još nisu objavljeni, pretpostavlja se da je odluka o gašenju doneta iz finansijskih razloga
„Nazivaju nas anarhistima, neprijateljima države i teroristima. Svakog dana nas napada provladina štampa, a i sama vlada“, kaže u intervjuu za nemački magazin Špigel rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić
Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice
Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!