
Protesti u Srbiji
Novosađani poručuju: „Kukavice, raspiši izbore“
U Novom Sadu se održava još jedan protest na kome okupljeni, između ostalog, traže raspisivanje izbora
Univerzitetski profesori, koji punih 17 dana protestuju ispred zgrade Vlade Srbije, prekidaju blokadu raskrsnice, iako država nije ispunila sve njihove zahteve
Profesori, naučnici i istraživači od četvrtka, 26. juna ujutru više neće blokirati raskrsnicu kod Vlade Srbije, a kako nezvanično saznaje „Vreme“, razlog za to su pripreme za veliki studentski protest na Vidovdan.
Iako su prosvetari sa fakulteta gotovo 20 dana bdili na raskrsnici sa tri sopstvena zahteva i poručivali da se neće pomeriti dok se oni ne ispune, u sredu, 25. juna su nenadano najavili – povlačenje.
„Odlazimo najviše zbog 28. juna i protesta na Vidovdan“, kaže za „Vreme“ jedan od profesora. „Povlačimo se dan i po pred protest, da se i mi pripremimo i spakujemo. Pošto niko ne zna šta će biti u subotu, ali može da bude svašta.“
On je dodao da profesori ne žele da dupliraju proteste, već da budu uz studente za Vidovdan, jer nisu sigurni kako će izgledati bezbednosna situacija, kao i šta su njihovi učenici pripremili za taj dan.
Raskrsnica dala odgovor
Iz Pobunjenog univerziteta poslali su saoštenje i poručili da je raskrsnica dala odgovor.
„Za sve koji su se pitali da li institucije u ovoj zemlji rade svoj posao – naša raskrsnica je dala odgovor. Umesto dijaloga, dobili smo ignorisanje, umesto rešenja – nametanje privida normalnosti“, saopštili su. „Sedamnaest dana smo proveli ispred Vlade Republike Srbije, na raskrsnici, tražeći ispunjenje zakonitih i jednostavno ispunjivih zahteva. Prvi je delimično ispunjen. Za treći postoji naznaka. Ali drugi – onaj koji se tiče uredbe o standardima rada – i dalje se tretira kao nešto što treba zamrznuti, a ne ukinuti.“
Dodaju da ne prihvataju „zamrzavanje“ kao rešenje.
„U četvrtak 26. juna napuštamo raskrsnicu. Odgovornost je i dalje na drugoj strani. Mi nastavljamo – drugim sredstvima, na drugim mestima, ali sa istim ciljem“, dodaju.
Tri zahteva, dva ostala neispunjena
Pobunjeni univerzitet tražio je od države da rasformira Radnu grupu za izmenu Zakona o visokom obrazovanju, što je država uradila, ali su članovi akademske zajednice zahtevali i ukidanje Uredbe o standardima rada univerziteta. Treći zahtev bio je da do kraja juna budu odobrene budžetske kvote za upis na fakultete. Druga dva nisu ispunjena.
Akciju „Fakulteti na raskrsnici” ispred Vlade Srbije realizovala je grupa univerzitetskih nastavnika i saradnika okupljenih oko inicijative „Pobunjeni univerzitet Beograd“, uz podršku Foruma Univerziteta umetnosti u Beogradu, Slobodnog univerziteta Novi Sad, Slobodnog univerziteta Kragujevac, Slobodnog univerziteta Niš, Slobodnog Državnog univerziteta Novi Pazar i Proaktiva Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.
U Novom Sadu se održava još jedan protest na kome okupljeni, između ostalog, traže raspisivanje izbora
U požarima na teritoriji Kuršumlije izgorelo je 36 kuća, 89 pomoćnih objekata, više od 300 hektara zemljišta, poljoprivredna mehanizacija i 89 pčelinjih zajednica. Vanredna situacija traje već desetak dana, a komisije na terenu i dalje procenjuju razmere katastrofe
Više od 40 profesora Pravnog fakulteta podnelo je Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu krivičnu prijava protiv nepoznatih pripadnika Žandarmerije zbog sumnje da su 3. jula, nešto posle ponoći, upotrebom prekomerne sile prekršili više zakona prilikom intervencije ispred i u prostoru Pravnog fakulteta u Beogradu
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv tri odgovorna lica Doma za smeštaj starih i odraslih lica „Ivanović“ u Barajevu u kome je u požara u januaru 2025. stradalo 11 osoba
Starović je ocenio da je „najnoviji oblik antisemitizma koji dolazi sa levice evidentiran u Sjedinjenim Američkim Državama uvezen i u Srbiju, gde se može uočiti kroz studentske i plenumske pokrete“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve