Centralna banka Кosova odlučila je danas da obustavi opticaj novčanice od 500 evra. Ova uredba stupa na snagu 1. februara, navodi se u saopštenju CBК-a. Međutim, čitav niz pravila na koja je CBK ukazao, tiču se zapravo regulisanja prava za poslovanje valutama uopšte na Kosovu.
Ovim odlukama CBK danas se bavio i deo kosovskih medija. KoSSev prenosi da je Indeksonlajn naveo da „nadležne institucije sada pokušavaju da stave pod kontrolu promet novca uvezenog iz Srbije“.
„Ovaj posao se radi u saradnji sa jedinicama kosovske policije i carine”, rekao je izvor za ovaj medij i dodao da je CBK zatražila od finansijskih institucija, koje posluju u područjima naseljenim Srbima, da svaki novac koji pristigne prijavljuju na Kosovu.
Na samom kraju godine, Komercijalna banka, koja je poslovala i dinarskom i stranom valutom, obavestila je svoje klijente na Kosovu da zatvara svoje ekspoziture u Zvečanu i Kosovskoj Mitrovici.
Prethodno se Koha, i to nakon Banjske, bavila „slobodnim protokom dinara“, kao „ilegalne valute“ na Kosovu. Takođe, Veton Suroi je i u svojoj kolumni poručio kosovskim vlastima da posle napada u Banjskoj prate tokove novca.
„Posle napada 11. septembra na SAD, bezbednosni sektor je pratio tok neformalnog novca u svetu koji se koristi za finansiranje terorizma. Napad u Banjskoj mogao bi da razotkrije neformalni finansijski sistem Srbije, koji se koristi da ometa puno funkcionisanje kosovskih institucija“, napisao je Suroi krajem oktobra.
Vučić iz Davosa
Srpski predsednik Aleksandar Vučić najavio je juče iz Davosa „upad u poštanske štedionice“, odnosno da Priština „razmatra ukidanje platnog prometa sa centralnom Srbijom“.
Evropska unija će uskoro izaći sa stavom – poručio je danas Miroslav Lajčak, nakon navoda Aleksandra Vučića da je Priština najavila da će da razmotri prekidanje platnog prometa iz Srbije.
U izjavi za medije u Davosu gde se održava Svetski ekonomski forum, izaslanik Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine je rekao da je upoznat sa najavama o ukidanju platnog prometa – „i više od toga“.