
Okrugli sto
Studenti odgovaraju na poziv: Nećemo za sto sa opozicijom
Narodni pokret Srbije pozvao je za sredu predstavnike civilnog sektora, opozicionih stranaka i studenata, da sednu za sto. Ali, to će izgleda opet morati da prođe bez studenata
Srbija ima pedesetak postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, od kojih trećina nije u funkciji
U Srbiji se trenutno prečišćava manje od 20 odsto ukupno proizvedenih otpadnih voda, što je daleko ispod evropskog proseka.
Stanje na terenu pruža još goru sliku od statistike, piše dr Đurđa Kerkez sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu za portal Klima 101.
Navodi da od oko 50 postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, trećina nije u funkciji, dok većina ostalih ne postiže zadovoljavajuće rezultate ni sa aspekta zaštite životne sredine, a ni sa ekonomskog aspekta.
Pored toga, kanalizaciona infrastruktura je nedovoljno razvijena, što dodatno komplikuje upravljanje otpadnim vodama.
Kakvo je stanje postrojenja za prečišćavanje voda u Srbiji?
Krajem 2023. godine grupa eksperata zaključila je da su mnoga postrojenja za prečišćavanje voda u različitim fazama operativne spremnosti, a da neka zahtevaju potpunu rekonstrukciju.
Prisutni su problemi sa infrastrukturom, tehnološkim nedostacima, kao i poteškoće u vezi sa opremom, izgradnjom i administrativno-finansijskim upravljanjem. Takođe, veliki uticaj na rad imaju industrijske otpadne vode i nedostatak odgovarajuće kanalizacione mreže.
Među nedostacima su i neadekvatno planiranje, neusklađene investicije, nedostatak obučenih stručnjaka i nepostojanje jasne strategije razvoja.
Finansiranje novih postrojenja dolazi iz različitih izvora i često nije koordinisano, što dovodi do problema u realizaciji i održavanju sistema.
Šta je rešenje?
Da bi Srbija rešila ovaj problem, potrebno je ulaganje u modernizaciju postojećih postrojenja, poboljšanje infrastrukture, obuku kadrova i rešavanje ekoloških i operativnih izazova. Takođe, podrška lokalnih vlasti i strateško planiranje su ključni za održivo upravljanje, piše Klima 101.
Okvirna cena izgradnje postrojenja za tretman otpadnih voda i prateće infrastrukture na nacionalnom nivou procenjuje se na 4,5 milijarde evra, no tačna cena zavisiće od obima investicija i veličine projekata u pojedinačnim jedinicama lokalne samouprave.
Izvor: Klima 101
Narodni pokret Srbije pozvao je za sredu predstavnike civilnog sektora, opozicionih stranaka i studenata, da sednu za sto. Ali, to će izgleda opet morati da prođe bez studenata
Uprava za vanredne situacije MUP-a Srbije još krajem 2018. godine utvrdila je niz nepravilnosti i nedostataka u zaštiti od požara u domu „Ivanović“, ali nikada nije naložila da dom bude zatvoren. Zbog požara koji je u ovom domu izbio u januaru 2025. umrlo je 11 osoba
Studenti Visoke škole elektrotehnike i računarstva (VIŠER) izbačeni su iz zgrade fakulteta, a njihove stvari ostale su zaključane unutra. Ulaz je zatvoren, brave su promenjene, a tokom dana policija je privodila građane koji su se okupili u znak podrške.
Beloruski novinar Andrej Gnjot, koji je godinu dana boravio u Srbiji, upozorava da represivne metode koje vlast primenjuje nad demonstrantima podsećaju na ono što je preživljavao pod režimom Aleksandra Lukašenka
Sporazum sa egipatskom agencijom i spekulacije o nastupu ispred piramida podgrejale su sumnje da bi Petrovaradinska tvrđava mogla ostati bez svog najvećeg festivala. Da li Egzit zaista napušta Petrovaradinsku tvrđavu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve