„Nekad u životu, čovek da bi pobedio mora i da se povuče, razmotri sve opcije, sabere pobede i poraze. Doneta je danas teška odluka, ali je takođe daleko od našeg povlačenja. Pametan se organizuje, zar ne? Rafovci ne idu nigde“, napisali su Studenti u blokadi sa Računarskog fakuleta u Beogradu na društvenim mrežama.
Radi se o odluci Plenuma ovog fakulteta da se studenti povuku iz učionica koje blokiraju zbog ultimatuma Saveta fakulteta.
„Plenum Računarskog fakulteta je izglasao izlazak iz fizičkih blokada, pod pritiskom i pretnjom od trajnog udaljavanja 40 studenata sa studija, po hitnim odlukama predsednika Saveta Fakulteta koje niko osim njega nije nadležan da opovrgne“, dodaju studenti RAF-a.
Šta se dogodilo
Uprava Računarskog fakulteta otišla je korak dalje u lomljenju protesta studenata koji se bore protiv korupcije u zemlji. Zapretili su im zabranom polaganja ispita, ali i privremenim ili trajnim izbacivanjem sa fakulteta.
U mejlu, koji je potpisao predsednik Saveta tog fakulteta Dragan Stojanović, se od studenata traži da dostave upravi potpisanu listu da neće otežavati nastavu na fakultetu, a piše i da pružaju još jednu šansu onima koji nisu dostavili svoje potpise.
„Ukoliko studenti u blokadi napuste protivzakonito zauzete prostorije, staviću hitnu odluku van snage, javno ću im se zahvaliti i pozvati na razgovor“, stoji u mejlu.
Dodaje se da studenti mogu i pojedinačno da dostave potpis, ako to ne urade grupno uz Studente u blokadi.
Ipak, hitna odluka, koja se pominje u mejlu, znači da će oni koji ne pristanu na uslove – biti privremeno udaljeni sa fakulteta, biće im suspendovani studentski nalozi i pristup servisima fakulteta. Dat im je i rok – 25. april.
Oni koji ne pristanu na uslove, navodno će 26. aprila biti trajno izbačeni sa fakuleta.
Kako funkcionišu Saveti
Institucija Saveta fakulteta pogodna je, prema izvorima „Vremena”, da se vlast na privatnim fakultetima obračunava sa studentima koji odbijaju da se vrate na nastavu.
Ovo je samo jedan od načina da privatni fakulteti vrate uslugu naprednjacima, ali i samom predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, koji je pre samo nekoliko dana izjavio da „želi da ojača privatni sektor u Srbiji”, te da više studenata privatnih fakulteta ima pravo na budžetsko finansiranje.
Na državnim fakultetima, objasnio je dekan Hemijskog Goran Roglić ranije za „Vreme”, Saveti nemaju ingerencije da vode disciplinske postupke protiv studenata, sem u fazi žalbe.
„Ovlašćenja Saveta zavise od statuta fakulteta, ali je praksa na državnim fakultetima da Savet postupa po žalbi studenata ili zaposlenog na fakultetu onda kada Nastavno-naučno veće ne može da donese odluku. Oni su praktično lestvica više”, govori Roglić.
Privatni fakulteti imaju mogućnost da ovu odredbu promene, pa su je neki i uveli. Računarski fakultet je deo Univerziteta Union u Beogradu, a njegov Statut postavlja sam fakultet.