Akademska zajednica u ovim trenucima mora da očuva svoj integritet i pokaže solidarnost i činjenicu da su neke moralne, ali i društveno odgovorne stvari iznad bilo kakvog zvanja i pozicije, saopštili su danas studenti Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu.
Podsetili su da se već mesecima bore za pravedniji i pravičniji sistem koji bi za sve bio jednak, u kom bi svako uživao zaštitu koja je u uređenim državama normalna.
Bez akreditacija
„Svedoci smo zajedničke borbe, svih pritisaka i napada, ali ne želimo da odustanemo, već da se još jače borimo“, poručili su studenti kragujevačkog Pravnog fakulteta.
Oni su ukazali na činjenicu da je na mnogim fakultetima „pokušano sa uvođenjem online nastave, za koju ti isti fakulteti ni ne poseduju akreditacije“.
„Nama, studentima Pravnog fakulteta u Kragujevcu, predočeno je isto, na sastanku svih studenata sa dekanom i Upravom fakulteta“, navode u saopštenju i dodaju da su duboko zabrinuti zbog te činjenice, jer „osim što se online nastavom izigrava smisao blokade i celokupne naše borbe, samo neposedovanje akreditacije i fingiranje posedovanja iste nameće pitanje validnosti tako stečenih diploma“.
„Takva situacija za nas ne predstavlja rešenje, jer studenti ne žele da uče o sistemu koji za sada postoji samo u knjigama i ne primenjuje se – studenti žele ispunjenje zahteva koji su od opšteg značaja za sve građane ove zemlje, jer bi to značilo prvi korak ka nezavisnim i samostalnim institucijama, korak ka funkcionalnom sistemu u kome bismo dalje želeli da se školujemo i usavršavamo“, naglasili su student Pravnog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu.
Zabrinuti su zbog izbora članova Vlade
Oni su najoštrije osudili „nepravilno, nelegitimno menjanje određenih uredbi, kojima su profesori stavljeni u nezavidan položaj, zbog kojih nisu primili plate i zbog kojih su bili dodatno degradirani“.
Ističu da su poslali mejl dekanu i izrazili zabrinutost izborom članova Vlade, „posebno zabrinuti izborom ministra prosvete“.
„Na sastanku sa Upravom i dekanom takođe smo govorili o pretnjama Ministarstva koje u izgled stavljaju gašenje fakulteta i Univerziteta u Kragujevcu, ukoliko svi fakulteti ne otpočnu sa radom u određenom roku, što zaista smatramo skandaloznim izjavama i načinom zastrašivanja“, dodaje se u saopštenju.
Uz sve to, konstatuju studenti Pravnog fakulteta u Kragujevcu, „imamo situaciju da profesori, dekani, fakulteti, čitav Univerzitet ćuti, ostaje nem baš kada je bitno da se svaki glas čuje, posebno glas akademske zajednice koja bi trebalo biti jedan od glavnih stubova razvijenog društva“.
Izvor: FoNet