
EU i Srbija
Marta Kos u Beogradu: Naši zahtevi slični su onome što traže ljudi na ulici
Evropska komesarka za proširenja Marta Kos boravi u dvodnevnoj poseti Srbiji
O jednom neuspešnom reporterskom pokušaju da uđe u „Albaniju“ odakle puca pogled na Ulicu Kralja Milana
Unutrašnjost zgrade „Albanije“ od Knez Mihajlove ulice dele debeli mermerni zidovi i visoki plafoni. Ali i stariji pomalo zbunjeni i vrlo usplahireni portir na ulazu u zgradu.
Reporterka „Vremena“ pokušala je da uđe u ovo zdanje, koje je nekada bilo najviša zgrada u celoj Jugoistočnoj Evropi. Isprva nije videla portira, a ni on nju.
Zašto bi neko dolazio ovde? Zato što sa „Albanije“ puca pogled na Ulicu Kralja Milana. Pravo, sve do Slavije, i dalje do Hrama Svetog Save.
Udaljenost vrha zgrade do raskrsnice Kralja Milana i Kneza Miloša – gde je, prema istraživanju „Vremena“, počeo epicentar huka 15. marta – iznosi oko 750 metara. A to se poklapa sa analizom britanske organizacije Earshot koja sugeriše da snimljeni zvuk huka odgovara vrtložnom topu ispaljenom sa te razdaljine.
I oni koji veruju da je u pitanju moćni zvučni uređaj (LRAD), ukazuju da je Palata „Albanija“ jedno od retkih mesta sa jasnim pogledom na celu Ulicu Kralja Milana.
„Ima da nagrabusimo ako bilo koga pustimo“
Unutrašnjost „Albanije“ je oronula, ali se vide stara pompa i glamur. Na kraju hodnika, tik uz liftove i stepenice, stoji još jedna portirka. Takođe starija gospođa, koja se po malo uzbudila kada je videla novinarku i čula ko je.
Potrčala je i dozvala kolegu, koji je stajao ispred zgrade. Odmah se osetila nervoza u vazduhu.
„Nemojte, kako ste prošli, nisam vas video, kukuu“, rekao je portir. „Ima da nagrabusimo ako bilo koga pustimo, sve mora prvo na mejl, pa da se dobije odobrenje, pa tek onda možete da se penjete gore.“
Kada su oboje shvatili da reporterka nije nameravala da prolazi na silu, malo su se opustili, ali su se trudili da novinarku, brže-bolje, udalje i iz hodnika celog zdanja – na ulicu. Na bezbedno, za njih.
„Hvala puno, doviđenja i izvinite molim Vas, nego ne smemo ništa“, dodao je portir i dao nam broj telefona Beogradske banke.
Ostao je utisak da su portiri bili pripremljeni na mogućnost da novinari njuškaju.
Mora mejl!
Beogradske banke se malo ko i seća. To je jedna od čuvene četiri banke na koje je Mlađan Dinkić 2002. godine, kao guverner, stavio ključ. Kako je banka u stečaju, njenom imovinom, što je i Palata „Albanije“, rukovodi Agencija za osiguranje depozita.
Portparolka ove agencije Vera Morina nam kaže da na krov „Albanije“ ne možemo da se popnemo iz bezbednosnih razloga, a da su i drugi mediji poslednjih dana tražili da uđu u zgradu.
I ona pominje da sve mora zvanično – mejlom. Na pitanje „Vremena“ da odemo da fotografišemo sa nekog drugog visokog sprata, Morina kaže da „Albanija“ ima mnogo zakupaca i da mora sve sa njima da vidi.
Famozni mejl smo poslali, ali danima nismo dobili nikakav odgovor.
Inače, zdanje je procenjeno na 3,88 miliona evra, a oglašeno je za prodaju još 2022. godine.
Evropska komesarka za proširenja Marta Kos boravi u dvodnevnoj poseti Srbiji
Dan posle incidenata pred zgradom DIF-a u Novom Sadu, iz Evropske komisije navode da očekuju brzu istragu događaja
Na dan istorijskog protesta, 15. marta, tačno u 19.11 nešto je nagnalo ljude u beg u Ulici kralja Milana. Od tada se nižu teorije, a konačnog dokaza nema. Pred vama je obimni dosije „Vremena“ o tom događaju, koji će biti redovno dopunjavan
Zbog sumnje da je porukom u Viber grupi mesne zajednice ugrozio bezbednost predsednika Aleksandra Vučića, Novosađaninu je određena mera zabrane napuštanja stana
Viši sud u Novom Sadu produžio je pritvor za devetoro osumnjičenih za pad nadstrešnice, dok je jednoj osobi odobrena zamena pritvora kućnim nadzorom
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve