Generalni sekretar NATO-a poručio je da će NATO nastaviti pomno da prati situaciju na Kosovu kao i da će misija KFOR delovati ukoliko stabilnost bude ugrožena. Šta ugrožena stabilnost na terenu znači i kako će KFOR delovati u praksi nije jasno. Predsednik Srbije i premijer Kosova su i danas pokazali da ne prihvataju da su obe strane odgovorne za tenzije
Kao uvertiru pred sutrašnji dijalog Kosova i Srbije pod okriljem Evropske unije, srpski predsednik Aleksandar Vučić i kosovski premijer Aljbin Kurti sastali su se odvojeno sa generalnim sekretarom NATO-a Jensom Stoltenbergom. Razgovori u sedištu NATO-a dogovoreni su nakon tenzija od 31. jula koje su alarmirale NATO misiju na Kosovu, KFOR.
U obraćanju nakon sastanaka sa Vučićem i Kurtijem Stoltenberg je rekao sve ono što je bilo poznato od ranije: da će NATO nastaviti pomno da prati situaciju na Kosovu, da će KFOR poštovati mandat koji su mu poverile Ujedinjene nacije, kao i da će delovati ukoliko stabilnost bude bila ugrožena.
Činjenica da misija KFOR-a broji oko četiri hiljade vojnika, za Stoltenberga je dovoljna da se vidi posvećenost NATO-a na Kosovu. Ipak objasnio je da KFOR nije taj koji reaguje prvi već da sarađuje i sa misijom EU na Kosovu (EULEX).
Ono što nije objasnio je kada na scenu stupa NATO i šta u praksi znači da će se KFOR aktivirati „kada svari postanu ozbiljne“. Ostao je nejasan i kako bi delovanje u praksi KFOR-a izgledalo. „Naša odgovornost je da budemo neutralni a ne deo sukoba. NATO je spreman da dela i KFOR je spreman da interveniše, a snage će biti raspoređene tamo gde god bude potrebno“.
Istu poruku poslao je i nakon sastanka sa kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem. Zaključio je da će NATO učiniti sve da do eskalacije sukoba na Kosovu ne dođe, a da bi konstruktivan dijalog Beograda i Prištine uz posredstvo EU bio jedino rešenje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić zahvalio se Stoltenbergu jer je želeo da sasluša poziciju Srbije. Kako je rekao, objasnio mu je da se Srbija ponaša odgovorno, da želi da izbegne svaku mogućnosti do dođe do eskalacije sukoba i da ne želi nikakve provokacije.
Iako je rekao da ne želi ni na koga da prebacuje odgovornost, generalnom sekretaru NATO-a dostavio je spisak „upada specijalnih jedinica Kosova“ na sever, za koje nisu imali potrebno suglasnost ni KFOR-a, a ni gradonačelnika u četiri srpske opštine. „Naše je da govorimo o našoj poziciji“.
Ocenio je da Srbija i zemlje Kvinte imaju drugačiji pogled na to šta je to nasilje. „Oni će reći da je nasilje postavljanje barikada, a da nije nasilje sistematsko sprovođenje pravnog i suštinskog nasilja nad Srbima“.
Foto: APAljbin Kurti i Jens Stoltenberg
Nakon što je istakao da Kosovo ima aspiracije da postane članica NATO-a, premijer Aljbin Kurti odgovarajući na pitanje novinara rekao je da ne deli mišljenje da su obe strane odgovorne za tenzije. Kako je istakao, sa jedne strane je policija jedne demokratske države (policija Kosova), dok su sa druge nelegalne i kriminalne srpske strukture.
Zbog toga je Kurti zaključio da svi građani Kosova imaju razloga da budu oprezni zbog „destruktivnih pristupa“ kosovskog severnog suseda prema regionu uopšte i Kosovu.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Tijana R. (19) iz Novog Sada stradala je u Budvi tokom parasejlinga, kada je iz do sada neutvrđenih razloga pala sa visine od oko 50 metara u more. Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru ispituje okolnosti nesreće, dok je na društvenim mrežama osvanuo snimak njenog pada. Nije poznato da li je do otkačinjanja od sajle došlo slučajno ili namerno
Više od dve decenije voda u Zrenjaninu nije ispravna, a ovom problemu nazire se kraj pošto je u probni rad pušteno novo postrojenje za prečišćavanje vode, koja je, kažu zvaničnici - zadovoljavajuća
Večeras u 19 časova kreće Spasovdanska litija. Uz patrijarha Porfirija predvodiće je i ruka i žezlo Svetog Save, saopštio je SPC, ne bi li blagosiljala i pomirila posvađani srpski rod
Poslanik SNS-a Vladimir Đukanović ocenio je da je ukidanje pritvora uhapšenim aktivistima „poruka vlastima i Aleksandru Vučiću“ i ponovio tvrdnju da prava moć u Srbiji leži van zvaničnih institucija. Dok Đukanović izražava sumnju u uticaj državne vlasti, u Novom Sadu traje suđenje aktivistima SNS optuženim za napad na studente, u kojem su dve žrtve identifikovale svoje napadače
Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokušava da uništi srpske Univerzitete kako bi opstao na vlasti. Ne shvata pritom da bez Univerziteta gubi društvo iz kojeg, kao i svaki parazit, isisava životodavne sokove. On ubija ono što ga drži u životu
Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.
Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!