Ministarka zdravlja Danica Grujičić u nedelju je saopštila da će pacijenti u Srbiji moći da dobiju bolovanje od doktora opšte prakse samo na dve nedelje, a da će potom morati na komisiju.
„Mi smo, sem za onkološke pacijente, sveže operisane i trudnice napisali jednostavno pravilo da će lekar opšte prakse moći da dâ samo dve nedelje. Svi ostali će morati da idu na komisiju. “ rekla je Grujičić. Govoreći o izmenama Zakona o zdravstvenom osiguranju, ministarka Danica Grujičić je za RTS navela da su velike pritužbe privrede zbog toga što pojedini radnici odsustvuju i po dva meseca sa posla, naročito tokom leta.
Ta odluka ministarstva je mnoge građane na društvenim mrežama razbesnela, a neki su prosto očajni zbog već komplikovane birokratije u zdravstvu i sopstvenog zdravstvenog stanja, kao i njihovih najbližih. Neki pišu da upravo mnogi ne uzimaju bolovanje uopšte, i rade bolesni da im se ne bi odbijalo od plate, u nekim slučajevima i da bi zadržali posao.
Savo Pilipović, predsednik Udruženja pacijenata Srbije, kaže da je ova odluka, iako podržavaju rad ministarke zdravlja i da sa njom i njenim saradnicima imaju vrlo dobru komunikaciju, besmislena.
„Ova odluka me podseća na odluku da se pregledi ne zakazuju od prvog do petog, nego celog meseca. Zvuči dobro, a u suštini je potpuno besmisleno. Kao što ništa nismo dobili promenom termina zakazivanja specijalističkih pregleda, tako se ništa neće promeniti ni sa ovom poslednjom odlukom“, kaže Pilipović za portal „Vremena“.
Odmah da kažem, dve grupe najtežih pacijenata su izuzete, kardiovaskularni pacijenti koji se oporavljaju od operacija i onkološki pacijenti. Međutim, čuo sam da je obrazloženje donošenja jedne ovakve odluke to da se „privreda“ žalila na zloupotrebu bolovanja.
„Valja reći da kod privatnih poslodavaca zloupotrebe bolovanja nema, naprotiv, često nam se događa da ljudi rade ozbiljno bolesni jer ne smeju da odu na bolovanje. Ili neko možda misli da u ozloglašenoj korejskoj Juri postoji zloupotreba bolovanja?
Sa druge strane, javna je tajna da u javnom sektoru, koji svi mi plaćamo, postoji ogroman broj partijskih sinekurista koji ne rade ništa, a primaju platu. Interesuje me da li se „privreda“ žalila na to. Nadalje, mi znamo veoma dobro da u zdravstvu imamo, godinama unazad, veliki broj nemedicinskih radnika koji su višak i ne rade ništa, a hroničan nedostatak zdravstvenih radnika, i lekara i sestara i svih ostalih,“ nastavlja Pilipović.
On takođe kaže da „mi imamo mnogo veće probleme u zdravstvenom sistemu: poslednji smo u Evropi po izdvajanju za lekove, transplantacija postoji samo u tragovima, lekari u primarnoj zdravstvenoj zaštiti su svedeni na pisare, korupcija je bukvalno ozakonjena, potpuno je nerešen odnos državnog i privatnog zdravstva…“
Pilipović kaže da je veoma važno reći da dr Danica Grujičić i dr Sanja Radojević Škodrić, direktorka RFZO-a, razumeju probleme pacijenata i da bi želele da urade više ali je odluka državnog vrha da novac ulažu u neke druge oblasti.
„Mislim da bi mnogo važnije od ovakvih odluka bilo da nađemo načina da objasnimo predsedniku Aleksandru Vučiću i premijerki Ani Brnabić koliko je važno ulaganje u zdravstvo, kao i da zamolimo njegovu svetost, patrijarha Porfirija, da crkva da svoj doprinos kod transplantacije organa, kao što se to desilo u Hrvatskoj.“
Za dobrobit pacijenata bi najbolje bilo da se celo društvo promeni, i da budemo društvo socijalne pravde, a ne društvo ogromnih nejednakosti, da budemo pravna a ne banditska država i da svi budemo mnogo pošteniji. Znam da to nije realno. U ovakvom društvu, oni koji zloupotrebljavaju bolovanja, uvek će naći način da to učine, pa makar i posle dva dana morali na komisiju. Najveći problem sa tim komisijama imaju pošteni pacijenti, jer u komisijama sede lekari koji se igraju policajaca.
„Kada bi predsednik Vučić u ovom trenutku pozvao mene, a znam da neće, i pitao šta bismo mi voleli da se promeni u zdravstvu, ja bih na keca predložio više novca za inovativne terapije, državnu kampanju za transplantaciju organa, dijalog svih relevantnih faktora za reformu primarne zdravstvene zaštite, uključujući lekare koji rade u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, početak ozbiljnog dijaloga sa privatnim sektorom, mnogo ozbiljniju podršku ministarki Grujičić i njenom timu, ali pre svega da shvate da ulaganje u zdravstvo nije trošak nego ulaganje u budućnost ovog društva“, zaključuje Pilipović.
Udruženi sindikati Sloga osudili najavu izmena
Udruženi sindikati Sloga osudili su u ponedeljak najavu ministarke zdravlja Danice Grujičić o predlogu izmena Zakona o zdravstvenom osiguranju, piše Fonet.
Takva promena amortizuje katastrofalno stanje u zdravstvu, koje je na ivici kolapsa. Nedostatak lekara, medicinskih sestara, tehničkog i medicinskog osoblja, kao i tehničkih kapaciteta, čini takvu odluku ne samo nepromišljenom, već i potencijalno opasnom, navodi Sloga.
Taj ocenjuje da se, u vreme kada je hitno potrebno ulaganje u zdravstveni sistem i kada se traži strategija za dugoročno rešavanje problema, umesto toga donose zakoni u korist poslodavaca, a na štetu pacijenata i zaposlenih u zdravstvu.
Takva izmena se čini kao pokušaj obeshrabrivanja bolesnih da se leče i idu na bolovanje, umesto da se pruži podrška i omogući adekvatna nega, konstatuje Sloga.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com