img
Loader
Beograd, 19°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Hapšenja pred 28. jun

Stari scenario: Pritvor „rušiteljima ustavnog poretka“

27. јун 2025, 08:15 T. S.
Palata pravde Foto: Tanjug/Dragan Kujundžić
Viši sud u Beogradu: Pritvor za petoricu osumnjičenih za „rušenje ustavnog poretka“
Copied

Petorici uhapšenih zbog navodnog rušenja ustavnog poretka određen je pritvor do 30 dana, dok je jednom određena mera kućnog pritvora. Među uhapšenima su i opozicionar Ivan Matović i sindikalac i aktivista Novica Antić. Sva šestorica negiraju krivicu, a slučaj prati medijska kampanja slična onoj iz marta ove godine

Petorici osumnjičenih za „rušenje ustavnog poretka“ u Republici Srbiji Viši sud u Beogradu odredio je u petak (27. jun) pritvor do 30 dana.

Jednom od osumnjičenih, Srđanu G, određena je mera kućnog pritvora uz elektronski nadzor, piše portal N1.

Prethodno su u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu u četvrtak saslušani Ivan Matović, Novica Antić, Branko M, Aleksandar I, Vidan K i Srđan G. koji se terete da su pripremali nasilnu promenu vlasti u Republici Srbiji, a dvojica od njih i da su neovlašćeno nosili vatreno oružje.

Svi osumnjičeni negirali su izvršenje krivičnog dela.

Tužilaštvo je nakon saslušanja sudiji za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu predložilo da osumnjičenima odredi pritvor „da ne bi u kratkom vremenskom periodu ponovili krivično delo“.

Šestorici osumnjičenih se na teret stavlja krivično delo Pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije iz člana 320. u vezi krivičnog dela Pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja iz člana 309. Krivičnog zakonika.

Ivan Matović i Branko M. terete se i za krivično delo Nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija iz člana 348. Krivičnog zakonika.

Za šta su optuženi

Kako tvrdi Tužilaštvo, postoje osnovi sumnje da su osumnjičeni 21. juna 2025. godine održali sastanak u jednom hotelu u Kraljevu i „planirali nasilnu promenu vlasti u Republici Srbiji“.

„Oni su dogovarali da se ne vraćaju kući dok ‘ne pobiju ili ne unište’ predstavnike državnih institucija, te najavljivali upotrebu vatrenog oružja, dogovarali napad na pripadnike policije u cilju ražoružavanja istih, te nasilan upad u zgradu Vlade RS i druge institucije, kao i medijske kuće Radio televizija Srbije, Hepi i Informer“, tvrdi Tužilaštvo.

Takođe, prilikom zaustavljanja od strane policijskih službenika 25. juna 2025. godine u vozilu marke „Škoda“ kojim je upravljao Matović, u torbici koja se nalazila na suvozačevom sedištu, pronađen je pištolj marke CZ 765, brušenog serijskog broja, sa okvirom u kojem se nalazilo 7 komada metaka i fabrička kutija sa 25 komada pripadajuće municije, navode oni.

U kući u kojoj boravi Branko M. u Kragujevcu prilikom pretresa je pronađena puška, devet kutija sa ukupno 135 puščanih metaka, kao i još dva puščana metka i dva pištoljska metka.

Medijska hajka

Međutim, hapšenje šestorice osumnjičene za navodno „rušenje ustavnog poretka“ ispraćeno je tabloidnom histerijom. Kao u slučaju aktivista uhapšenih uoči 15. marta, i ovog puta su prorežimske televizije koordinisano objavile snimke kafanskog razgovora osumnjičenih, predstavljajući to kao apsolutni dokaz da su u pitanju nasilnici i teroristi koji su pripremali napad na sopstvenu državu.

„Gotovo identično bilo je i kada je moja mama uhapšena samo dan pred 15. mart“, rekao je za „Vreme“ Milan Čanak, sin Marije Vasić, profesorke sociologije Jovine gimnazije u Novom Sadu uhapšene u akciji uoči 15. marta. „Ovo je apsolutno isti scenario – hapse ljude i blate da bi zastrašili svakoga ko pomisli ko da izađe na Vidovdan na protest. Strah je ono čime Vučić vlada.“

I sada među uhapšenima ima istaknutih imena. Tu su opozicioni odbornik u Kraljevu Ivan Matović, kao i bivši predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić. Antić je u znak protesta zbog privođenja, kako je u četvrtak saopštio njegov advokat Ivan Ninić, stupio u štrajk glađu.

Kako je rekao Ninić, da biste dokazali da je neko vršio krivično delo protiv ustavnog uređenja, morate da pokažete da imaju želju, svest, načine za to, da su na tom sastanku u toj bašti u Kraljevu pravili konkretne dogovore za konkretan događaj.

„A da li vama sadržaj tog razgovora objavljenog upućuje na pripremu nekog krivičnog dela ili na svaki razgovor koji svi mi vodimo u kafićima i kafanama“, upitao je Ninić.

A dok javnost rasptavlja o opravdanosti ovakvih hapšenja, država poručuje – tu nije kraj. Kako je rekla predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, u narednim danima još ljudi završiće iza rešetaka. Isto je poručio i predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević.

Izvori: N1/Vreme

Tagovi:

28. jun Hapšenja Ivan Matović Novica Antić Rušenje ustavnog poretka
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Protesti

17.јул 2025. Marijana Maksimović

Nova taktika protesta: Pod čiji prozor večeras idu Novosađani?

Studenti u blokadi i građani okupljeni u neformalne zborove Novog Sada, nakon poseta Milošu Vučeviću i Žarku Mićinu, i večeras će se pojaviti pred kućom nekog funkcionera. Ko će to biti odlučiće „točak (ne)sreće“, ali su svi izgledi da se radi o Maji Gojković

Demanti Ministarstva finansija

17.јул 2025. R. V.

Leks specijalis se odnosi isključivo na objekte koji se grade u okviru Ekspo kompleksa u Surčinu

Ministarstvo finansija Republike Srbije oštro demantuje navode da se Zakon o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe Ekspo Beograd 2027 odnosi na sve projekte iz programa „Skok u budućnost – Srbija 2027“, kao što su to netačno objavili predstavnici pojedinih političkih stranaka i udruženja građana

Most na Adi

Beogradski mostovi

17.јул 2025. K. S.

Most na Adi: Menjaju se pragovi na tramvajskoj pruzi

Driven pragovi postavljeni na tramvajskim šinama na Mostu na Adi moraju da se menjaju, a kako navode iz Gradskog saobraćajnog preduzeća, tokom radova neće biti obustave saobraćaja

Policija

17.јул 2025. B. B.

CINS: „Šamari, pretnje i ćutanje“: Prekomerno nasilje policije nad građanima na protestima

Na protestima u Srbiji policija je primenila širok spektar prekomernog nasilja među građanima koji čine šamari, udarci i prelomi

Politika

17.јул 2025. I.M.

Istraživanje o izborima: Za studentsku listu 55 odsto građana, Vučić na 42,1 odsto

Da se danas održavaju parlamentarni izbori, listu koju podržavaju studenti izabralo bi 54,8 odsto građana, dok bi lista na čelu sa Aleksandrom Vučićem osvojila 42,1 odsto, pokazuje istraživanje agencije „Sprint Insight“

Komentar

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure