img
Loader
Beograd, 19°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Rudarenje litijuma

Podgrevanje projekta „Jadar“: Strategija EU i otpor u Srbiji

06. јун 2025, 17:29 M. S.
Projekat „Jadar“ postao je jedan od strateških projekata EU Foto: FoNet / riotintoserbia.com / Printskrin
Projekat „Jadar“ postao je jedan od strateških projekata EU
Copied

Evropska komisija donela je odluku da projekat „Jadar“ uvrsti u projekte od strateškog značaja. Kakve su reakcije stigle do sada? Šta kaže vlast, šta struka, a šta aktivisti? I koliko se građana Srbije protivi ovom projektu

Na talasu masovnih protesta u Srbiji nedavno je ponovno probuđen i projekat „Jadar“ zbog kog su građani Srbije protestovali godinama. A, jedan od većih protesta protiv rudarenja litijuma bio je 10. avgusta prošle godine kada je na Terazijama bilo najmanje 40.000 ljudi.

Ekološki pokret „Marš sa Drine“ piše da se ovom projektu, a koji je započet maja 2021. godine, do 2025. protivi više od 60 posto građana Srbije. Dodatno, prvog aprila studenti i predstavnici akademske zajednice predali su Delegaciji EU u Srbiji zahtev da Evropska komisija odbaci predlog kompanije Rio Tinto da se Projekat „Jadar“ uvrsti u listu strateških projekata za EU koji se realizuju u trećim zemljama.

Međutim, Evropska komisija je ovaj projekat uvrstila među 13 glavnih projekata od strateškog značaja, od ukupno 49. Ovi projekti nalaze se u okviru Akta o kritičnim sirovinama (CRMA) EU koji prepoznaje strateške sirovine kao ključne za uspeh zelene i digitalne tranzicije i definiše strateške projekte koji doprinose sigurnosti snabdevanja.

Procenjuje se da je za 13 strateških projekata van EU potrebno ukupno kapitalno ulaganje od 5,5 milijardi evra da bi započeli sa radom.

Komisija će takođe ojačati saradnju sa trećim zemljama kako bi se osigurao razvoj tih projekata, posebno kroz strateška partnerstva koja su već zaključena sa nekim od ovih zemalja o lancima vrednosti sirovina.

Protivljenje projektu i dalje snažno

„Mogu oni da stave i uvrste šta god žele na svoje spiskove. Branićemo Jadar, pa makar oni dovezli tamo i tenkove, a ne samo bušilice“, rekla je za FoNet nakon ove odluke predsednica Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) Ljiljana Bralović.

Poručila je da se ekološki aktivisti nisu „raspustili“ i da će uskoro uslediti odgovor.

Ekonomski stručnjaci su za „Danas” naglasili da je ovaj projekat iz ekonomskog ugla apsolutno nepotreban i neprihvatljiv.

Pravnici su dodali da ova odluka nije pravno obavezujuća za Srbiju što znači da ona ne mora da odobri ekspolataciju litijuma. Konačnu odluku o tome da li će se kopati litijum donosi Vlada Srbije u skaldu sa zakonima, rekli su sagovornici „Danasa”.

Dobre/loše vesti za srpske vlasti

Da je svrstavanje projekta „Jadar“ među strateški važne projekte dobra vest rekla je predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić. „To će obezbediti apsolutni maksimum u smislu poštovanja standarda za očuvanje i zaštitu životne sredine“, tvrdi ona.

I dodala je da se pokazalo da nisu tačne tvrdnje „pojedinih medija i stranaka da će Srbija biti evropska kolonija za rudarenje“.

Projekat nezakonit – tvrdi struka

Akademik Slobodan Vukosavić istakao je za N1 da ukoliko se poštuje zakon, projekat „Jadar“ nije moguće ostvariti, te da isti ne može biti na listi strateških projekata.

„Advokati kojima treba verovati i koji sarađuju sa pokretom ‘Marš sa Drine’ govore da projekat ‘Jadar’ nije u skladu sa evropskim aktom o kritičnim mineralima“, rekao je Vukosavić, ali da nije u skladu ni sa evropskim „Green Deal-om”.

Evropski zeleni dogovor odnosno „Green Deal“ ima za cilj stvaranje klimatski neutralne evrope do 2050. godine. On predstavlja plan akcija kojima će se povećati efikasnost korišćenja resursa prelaskom na čistu, cirkularnu ekonomiju, a potom i zaustaviti klimatske promene, smanjiti zagađenje i očuvati biodiverzitet.

Profesor Šumarskog fakulteta u Beogradu Ratko Ristić, koautor rada „Uticaj istražnih aktivnosti potencijalnog rudnika litijuma na životnu sredinu u zapadnoj Srbiji“, ranije je rekao da je zaključak ovog rada da je projekat „Jadar“ jako opasan po životnu sredinu.

„Već u fazi istraživanja jasno da će biti ugroženi biodiverzitet i najkvalitetnije podzemne vode Podrinja, da su predviđene deponije stalan izvor velikog rizika od curenja toksičnih i kancerogenih materija i da sve to ima jako veliki uticaj na lokalno stanovništvo. Taj projekat predstavlja paradigmu neodgovornog, nedržavnog i nepatriotskog postupanja aktuelne Vlade koja ne radi u interesu sopstvenog naroda, nego u interesu multnacionalne korporacije”, objašnjavao je Ristić.

Vukosavić je rekao da ćemo videti kako će Evropska komisija reagovati na pravnu intervenciju advokata. „U krajnjoj liniji tu je i Evropski sud. Ako se poštuje zakon, nemamo se čega bojati, projekat ‘Jadar’ ne može da prođe“, zaključio je on.

Izvor: Danas/N1/Vreme

Tagovi:

Projekat Jadar Rio Tinto Rudarenje litijuma
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Evropska demokratska partija

17.јул 2025. B. B.

Evropske demokrate: Gaženje studenata automobilom je legalno u Srbiji?

Najava Aleksandra Vučića da će pomilovati devojku koja je automobilom udarila studentkinju je „opasna poruka da se nasilje nad mirnim demonstrantima nagrađuje“, saopštila je Evropska demokratska partija

Protesti

17.јул 2025. Marijana Maksimović

Nova taktika protesta: Pod čiji prozor večeras idu Novosađani?

Studenti u blokadi i građani okupljeni u neformalne zborove Novog Sada, nakon poseta Milošu Vučeviću i Žarku Mićinu, i večeras će se pojaviti pred kućom nekog funkcionera. Ko će to biti odlučiće „točak (ne)sreće“, ali su svi izgledi da se radi o Maji Gojković

Demanti Ministarstva finansija

17.јул 2025. R. V.

Leks specijalis se odnosi isključivo na objekte koji se grade u okviru Ekspo kompleksa u Surčinu

Ministarstvo finansija Republike Srbije oštro demantuje navode da se Zakon o posebnim postupcima radi realizacije međunarodne specijalizovane izložbe Ekspo Beograd 2027 odnosi na sve projekte iz programa „Skok u budućnost – Srbija 2027“, kao što su to netačno objavili predstavnici pojedinih političkih stranaka i udruženja građana

Most na Adi

Beogradski mostovi

17.јул 2025. K. S.

Most na Adi: Menjaju se pragovi na tramvajskoj pruzi

Driven pragovi postavljeni na tramvajskim šinama na Mostu na Adi moraju da se menjaju, a kako navode iz Gradskog saobraćajnog preduzeća, tokom radova neće biti obustave saobraćaja

Policija

17.јул 2025. B. B.

CINS: „Šamari, pretnje i ćutanje“: Prekomerno nasilje policije nad građanima na protestima

Na protestima u Srbiji policija je primenila širok spektar prekomernog nasilja među građanima koji čine šamari, udarci i prelomi

Komentar

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure