
Protesti
BLOG MUP: Sinoć privedeno 79 osoba, 1297 legitimisano
Studenti u blokadi najavljuju velike akcije nakon prebijanja i privođenja studenata i profesora ispred Pravnog fakulteta u Beogradu
Po kom osnovu su Stiv Voznijak i njegova supruga Dženet Hil preko noći postali građani Srbije? I zašto je bolje biti "zaslužni stranac" nego Srbin sa Kosova i Metohije
Uoči parlamentarnih i lokalnih izbora 17. decembra građani Srbije postali su američki inženjer računarstva i suosnivač kompanije Epl (Apple) Stiv Voznijak i njegova supruga Dženet Hil.
Predsednik Srbije je u govoru posebno zahvalio Janku Tipsareviću i rekao da se možemo hvaliti „kako je kompjuterski genije Srbin koji će najveći deo života da živi u Americi, ali dolaziće neretko i u svoju Srbiju i mi smo ponosni na to i veoma srećni zbog toga“.
Srbin preko noći
Ali, kako je neko ko ne živi i ne boravi u Srbiji dobio državljanstvo i po kojem osnovu? U konkretnom slučaju – kako su Voznijak i njegova supruga dobili pasoš i tako preko noći postali „Srbi“?
Koordinatorka Programa Azil i migracije Beogradskog centra za ljudska prava Jelena Ilić za „Vreme“ objašnjava da je Voznijak stekao pravo na pasoš Zakonom o državljanstvu koji takvu opciju predviđa za strance čiji bi prijem u državljanstvo predstavljao interes zemlje.
Po sličnom sistemu su ranije pasoše dobijali brojni sportisti, od onih koji su potom nastupali za reprezentaciju Srbije, do onih koji se potom nisu brojali u strance u redovima Crvene zvezde i Partizana.
O prijemu državljanstva iz ovog stava na predlog nadležnog ministarstva odlučuje Vlada Srbije.
Međutim, Ilić smatra da je problematično što se pravi razlozi i motivacija koja stoji iza toga ne moraju objašnjavati, a takođe ni poreklo odluke.
To se lako može tumačiti kao određena zloupotreba imajući u vidu da je ovo jedan od najliberalnijih i najjednostavnijih načina za sticanje državljanstva Srbije.
Pročitajte još Suosnivač „Epla“ pred izbore u Srbiji: Očigledna podrška Vučiću
Može pasoš, ali samo za počasne
Na drugoj strani, Srbi koji žive na teritoriji Kosova pasoš ne mogu da izvade u mestima gde žive već u Beogradu. Pasoš izdaje Koordinaciona uprava, zbog čega, ukoliko žele da putuju u Šengensku zonu, moraju da izvade vizu.
Sanja Sovrlić, novinarka N1 rođena i odrasla na Kosovu, kaže za „Vreme“ da zahtev za izdavanje dokumenata, a kasnije i podizanje pasoša, Srbi sa Kosova obavljaju u Beogradu, u Ljermontovljevoj ulici gde postoji odeljenje za lica sa Kosova i Metohije.
„Evropska komisija je uslovila Srbiju, zbog činjenice da Kosovo nema viznu liberalizaciju, da prekine sa izdavanjem takvih pasoša, što je Srbija i učinila 2009. godine“, ukazuje Sovrlić.
Pasoš za Srbe sa Kosova izgleda isto – ali nema istu vrednost kao ostali.
Azilanti na večnom čekanju
Jelena Ilić pominje i problem ljudi koji su u Srbiji dobili azil. Kaže, Zakon o državljanstvu i dalje nije usklađen sa Ženevskom konvencijom o statusu izbeglica koja garantuje i pravo da se traži i dobije državljanstvo. I to iako je Srbija potpisnica.
Dodaje da često lica koja dugo borave u Srbiji čekaju veoma dugo odgovor na zahtev za državljanstvo i da se u tim slučajevima zakonski rokovi ne poštuju.
I dok počasni stranci dobijaju pasoš na osnovu člana 19 Zakona o državljanstvu Republike Srbije, to jest mahom nepoznatog interesa za Srbiju, Srbi sa Kosova i izbeglice i stranci koji imaju svoje pravo na srpski pasoš ostaju skrajnuti do nekog boljeg sutra.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studenti u blokadi najavljuju velike akcije nakon prebijanja i privođenja studenata i profesora ispred Pravnog fakulteta u Beogradu
Građani Srbije su svakodnevno na barikadama ne samo uprkos režimskom nasilju – nego baš zbog njega. To je naslovna tema novog broja „Vremena“
„Raspišite vanredne parlamentarne izbore, jer to je jedini način da se obezbedi povratak u institucionalni okvir i normalizuje društveni život“, zatražio je Slobodni univerzitet u Nišu od predsednika Srbije
Nemačka i čitava Evropska unija pomno posmatraju društveno-političku situaciju u našoj zemlji. Deluje da Vučić uskoro može da ostane bez podrške zapada
Slučaj autoprevoznika Milomira Jaćimovića, kojem je vlast uništila posao, je pokazao kako se naprednjaci svete ljudima koji smatraju da im Ustav garantuje pravo da drugačije misle
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve