
Građevinarstvo
Kinezi koji su gradili srušeni soliter u Bangkoku, radili i na srušenoj nadstrešnici u Novom Sadu
Isti kineski izvođač stoji iza radova na srušenom soliteru u Bangkoku i rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu
Danas se u Beogradu na velika vrata lansira projekat „Jadar“ kome podršku daju Evropska unija i Nemačka. Poseta kancelara Olafa Šolca prolazi u duhu dobrodošlice, bez ikakvog građanskog otpora, protesta ili ne daj bože pobune
Kako bi prošao svako kome bi palo na pamet da remeti mir i duh dobrodošlice uvaženoj političko/privrednoj delegaciji iz Evropske unije i Nemačke prošao bi kao jedna nesrećna žena koja se previše približila Palati Srbija jer se žurila na posao: nervozni, mladi policijci su je oborili na zemlju, bili prekomerno grubi, oduzeli joj mobilni telefon, strpali u policijski auto i odvezli u nepoznatom pravcu. Sve je snimila kamera televizije N1.
Za neku veću akciju u blokiranom području nije, međutim, bilo nikakve potrebe. Od građana koji se protive rudarenju litijuma ni traga, ni glasa. Niko ih i nije ni pozvao na neki protest, da se bar kancelaru Šolcu stavi do znanja da nisu svi srećni zbog onoga po šta je došao.
Savina poruka Šolcu
Nedavno zbog blokade pruge kod Loznice hapšeni aktivista udruženja „Ne davimo Jadar“ Zlatko Kokanović ranije je rekao da oni neće dolaziti u Beograd za vreme posete Šolca jer „neće da se ganjaju sa policiojom“.
Nekolicina pripadnika Pokreta Kreni – promeni sazvala je ispred Palate Srbija susret sa novinarima u 8 časova prilikom koga je Savo Manojlović „poručio“ nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da „ostavi litijum i demokratiju, a da nosi predsednika Srbije Aleksandra Vučića i stabilokratiju“. Nije poznato da li je poruka stigla do Šolca.
Rekao je Manojlović i da najavljeno iskopavanje litijuma u Srbiji „krši standarde demokratije i evropskih vrednosti“, da je to „koncept protiv koga ustajemo i kršenje ustavnog poretka i pokušaj državnog udara”. Nekoliko desetina prisutnih živo je odobravala njegove reči.
Onda je zapretio da će ukoliko dođe do nemira i građanske neposlušnosti, to biti odgovornost vlasti, te da je današnje potpisivanje memoranduma “guranje prsta u oko” ljudima koji se bore da očuvaju reke jer je voda strateška sirovina koja bi mogla da spase Srbiju.
„Smrtna kazna“ za Dolinu Jadra
U 9 sati se pojavio i Aleksandar Jovanović Ćuta koji je takođe sazvao konferenciju za novinare na sigurnoj distanci od mesta na kome će biti potpisan Memorandum o razumevanju između EU i Srbije o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima.
Njegovo potpisivanje je „smrtna kazna za našu čarobnu dolinu Jadra“, plodnu zemlju koju će natopiti sumporna kiselina, rekao je Ćuta malo dalje od policajaca koji su mu bili preprečili put do Palate Srbija. Nisu pale teške reči niti je došlo do koškanja.
Zatim su se svi razišli.
Za predsednika Srbije Aleksandra Vučića je bilo veoma važno da se tokom gostovanja visokih zvaničnika u Beogradu ne vidi ni „o“ od nekakvog narodnog otpora rudarenju litijuma koje on predstavlja kao istorijsku razvojnu šansu Srbije, da bi nešto moglo da dovede u pitanje njegovo litijumsko obećanje.
Prema istraživanju Nove srpske političke misli 55 odsto građana Srbije se protivi projektu „Jadar“. Ispitivanje javnog mnjenja nije postavilo pitanje koliko njih bi bilo spremno da nešto konkretno uradi protiv toga.
Isti kineski izvođač stoji iza radova na srušenom soliteru u Bangkoku i rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu
Ruski operativci su navodno već stigli u Srbiju, dok američki FBI u odgovoru za „Vreme“ niti potvrđuje niti demantuje da je uključen u istragu huka i stampeda u Kralja Milana
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u ponedeljak (31. mart) da u sredu (2. april) počinju konsultacije o novoj Vladi i rekao da se pet ili šest lista prijavilo da dođe na razgovor
Povodom napada na dekanku niškog Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović i u znak podrške univerzitetskoj zajednici, protesti u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Kragujevcu
Članovi Saveta Univerziteta u Beogradu najoštrije osuđuju izjave nosilaca javnih funkcija kojima se poziva na hapšenje rektora tog Univerziteta Vladana Đokića, kao i neprimeren i socijalno neprihvatljiv pritisak na akademsku zajednicu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve