img
Loader
Beograd, 29°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Srbija

Otkazi za radnike u „Gruneru“: Na ulicu poslate i samohrane majke

13. мај 2023, 07:25 I.Đ.
Foto: Pixabay/bridgesward
Copied

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić lično se u oktobru 2022. pojavio u pogonu nemačke kompanije u Vlasotincu. Tada je otkrio da je država "Gruneru" dala subvenciju od 3,2 miliona evra, najavivši posao za 200 ljudi

Pre samo nekoliko meseci predsednik Srbije Aleksandar Vučić slavodobitno je u pogonu fabrike „Gruner“ u Vlasotincu istakao kako je „velika stvar za našu zemlju“ što je ova nemačka kompanija baš na našem tlu.

Ne samo što je najavio posao za 200 ljudi te da prosečna plata neće biti manja od 50.000 dinara, već je potvrdio i da je „Gruner“ od Srbije dobio tri miliona evra.

Tako je bilo u oktobru 2022. godine. Realnost na početku maja 2023. potpuno je drugačija. Tridesetak radnika je, prema pisanju portala Nova.rs već „otpalo“, a otkazi se spremaju za još toliko njih. Takođe, oni koji rade imaju u proseku plate oko 40.000 dinara.

Rukovodstvo fabrike Gruner u Vlasotincu obavestilo je svoje radnike da je pala odluka – bez posla ostaje 67 radnika. Oni će, naime, utvrditi koji radnici su višak, te za njih u fabrici više neće biti mesta.

„Gruner“ obećao da pet godina niko neće biti otpušten

Radnici su o ovoj odluci obavešteni preko oglasne table, na koju je okačena službena beleška o utvrđivanju viška radnika.

Kako za “Novu” kaže Jelena Milošević, narodna poslanica iz redova Stranke slobode i pravde (SSP), fabrika Gruner potpisala je sporazum sa opštinom Vlasotince, kojim se obavezala da zaposli 200 radnika. Pored toga, deo ugovora obevazao je Gruner da, u periodu od pet godina, nikoga od tih 200 radnika ne otpusti.

“Ugovor o ustupanju zemljišta Gruneru od opštine Vlasotince potpisan je pre tri godine. Prema tom ugovoru, Gruner je bio u obavezi da zaposli 200 radnika. To nije ispoštovano, radnici su samo premeštani iz pogona u pogon. Takođe, ne sme da bude otpuštanja u roku od pet godina od potpisivanja ugovora, do čega su ostale još dve godine”, kaže Milošević.

Kako sagovornica “Nove” dalje objašnjava, u slučaju kršenja ugovora, Gruner je u obavezi da plati ustupljeno zemljište po tržišnoj ceni.

A ovo nije prvi put da Gruner krši ugovor. Naime, otpuštanja u Gruneru počela su u aprilu. Tada je bez posla ostalo tridesetak radnika. Oni su tada ispričali da su otpušteni “na prevaru i pod ucenama”. Kako su nedavno rekli, niko nije pošteđen – otkaz je dobila i samohrana majka, kao i čovek kojem je ostalo još samo nekoliko dana do invalidske penzije.

Naglasili su da im je “na brzinu podmetnnut” sporazumni prekid ugovora o radu, uz obećanje da će, ako potpišu, na posao biti vraćeni u avgustu. Tek nakon potpisivanja, saznali su da su izgubili i pravo na naknadu Nacionalne službe za zapošljavanje, kao i na otpremnine.

Iz Grunera su tada negirali da je uopšte bilo otkaza, ali da će najverovatnije, usled smanjene potražnje zbog rata u Ukrajini broj zaposlenih biti smanjen.

Tek nakon pisanja medija, na oglasnoj tabli je objavljena odluka da se otpuštenim radnicima isplate “stimulativne otpremnine”.

Vučić se hvalio o subvenciji

Predsednik Srbije u oktobru prošle godine ponosno je istakao, došavši lično u pogon “Grunera” kako je država dala 3,2 miliona evra ovoj kompaniji.

“Ova kompanija uložila je 3,5 miliona evra za novi pogon, a tu su i plate. Posebno sam srećan što sam video mnogo dece koja su izašla iz srednje škole. Ja mislim da je to velika stvar za našu zemlju”, rekao je Vučić na otvaranju pogona.

Ponosno je dodao da su plate u tom kraju sa 238 došle na 437 evra – kao da je 51.000 dinara dovoljno novca za dostojanstven život.

Inače, više bivših radnika Grunera reklo je da su zarađivali oko 40.000 dinara mesečno.

I.Đ./Nova.rs

 

Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com

Tagovi:

Aleksandar Vučić predsednik Srbije fabrika Gruner u Vlasotincu nemačka kompanija Gruner otkazi u Gruneru položaj radnika u srbiji prosečna plata u srbiji
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Protesti

03.јул 2025. N. R. / I. M.

BLOG MUP: Skup podrške uhapšenim studentima u 29. novembra

Studenti u blokadi najavljuju velike akcije nakon prebijanja i privođenja studenata i profesora ispred Pravnog fakulteta u Beogradu

Novi broj „Vremena“

03.јул 2025. R.V.

Narod na barikadama: Goli pendrek i doba otpora

Građani Srbije su svakodnevno na barikadama ne samo uprkos režimskom nasilju – nego baš zbog njega. To je naslovna tema novog broja „Vremena“

Sloboodni univerzitet u Nišu

02.јул 2025. B. B.

Slobodni univerzitet u Nišu poručuje Vučiću da raspiše parlamentarne izbore

„Raspišite vanredne parlamentarne izbore, jer to je jedini način da se obezbedi povratak u institucionalni okvir i normalizuje društveni život“, zatražio je Slobodni univerzitet u Nišu od predsednika Srbije

Stav Evrope prema Srbiji

02.јул 2025. Dragoslav Dedović / DW

Nemački mediji: Hoće li Berlin konačno podržati demokratiju u Srbiji

Nemačka i čitava Evropska unija pomno posmatraju društveno-političku situaciju u našoj zemlji. Deluje da Vučić uskoro može da ostane bez podrške zapada

Sloboda mišljenja

02.јул 2025. M. L. J.

Slučaj autoprevoznika Jaćimovića: Odmazda vlasti i uništavanje života

Slučaj autoprevoznika Milomira Jaćimovića, kojem je vlast uništila posao, je pokazao kako se naprednjaci svete ljudima koji smatraju da im Ustav garantuje pravo da drugačije misle

Komentar

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević

Komentar

Vidovdan 2025. i ujka Albert

Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih

Jelena Jorgačević

Komentar

Igra blokadera i policije

Ako se akcije brzopoteznog postavljanja barikada i blokada istovremeno na mnogo lokacija i povlačenja kada dođe policija nastave, režim je nagrabusio

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure