
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Šef Posmatračke misije OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava Lamberto Zanijer rekao je da su široko rasprostranjeni pritisci na zaposlene u javnom sektoru, zloupotreba državnih resursa i medija negativno uticali na izborni proces u Srbiji
Predstavljajući preliminarne zaključke Posmatračke misije ODIHR-a o lokalnim izborima u Srbiji, Zanijer je na konferenciji za novinare rekao da je izborni dan „generalno protekao glatko“, ali da su posmatrači ODIHR-a u sedam odsto posmatranih biračkih mesta glasanje ocenili negativno, piše RSE.
„Zbog učestalog narušavanja tajnosti glasanja, kao i zbog uređenja samih biračkih mesta. Posmatrači su takođe istakli nekoliko primera ozbiljnih nepravilnosti, uključujući slučajeve kupovine glasova i pritisaka na birače, kao i proceduralne nedostatke kao što je grupno glasanje i glasanje preko punomoćnika“, rekao je Zanijer, a prenela Beta.
Zanijer je dodao da su negativno uticali brojni proceduralni problemi, tvrdnje o pritiscima i kupovini glasova, kao i izolovani slučajevi nasilja.
Naveo je da je poštovana osnovna sloboda izražavanja i okupljanja i da su biračima ponuđene različite političke alternative.
Smanjena konkurentnost na izborima
Istakao je, međutim, da su dominacija vladajuće stranke i fragmentacija opozicije „smanjili konkurentnost na izborima“, prenela je Beta.
„Upotreba različitih imena i brojki za opozicione liste i nekoliko lista sa nazivima koji zvuče slično, koje su navodno proglašene da bi zbunile birače, uticali su na mogućnost birača da donesu u potpunosti informisanu odluku o tome za koga će glasati“, dodao je Zanijer.
On je rekao i da je raznovrsna medijska scena u Srbiji „duboko polarizovana“ i da je uočeno „selektivno medijsko izveštavanje, prilikom kojeg je prednost data temama od državnog značaja u odnosu na lokalna pitanja, čime je ograničena informisanost birača o temama vezanim za lokalne izbore“.
Zanijer je rekao da su mediji javnog servisa primarno bili usmereni na predsednika, vladu i vladajuće stranke, a da su opoziciji omogućili pristup medijima tokom poslednjih deset dana pre izbornog dana.
„Nacionalni privatni pružaoci medijskih usluga u velikoj meri favorizuju javne funkcionere i vladajuće stranke, dok sa druge strane marginalizuju i često u negativnom svetlu izveštavaju o opoziciji“, rekao je.
Nedostatak poverenja u birački spisak
Zanijer je rekao da su mnogi sagovornici posmatrača ODIHR-a iskazali nepoverenje u tačnost Jedinstvenog biračkog spiska, zbog optužbi da se u njemu nalaze preminule osobe i da je vršeno prebacivanje birača radi glasanja uoči prethodnih izbora.
„Uprkos merama koje su uvedene radi otklanjanja zabrinutosti zbog navodnih organizovanih migracija birača na prethodnim izborima, mnogi akteri su smatrali da te mere nisu dovoljne i izrazili su nepoverenje u tačnost biračkog spiska“, naveo je on, a prenela Beta.
Podvukao je i da „još nije uzeto u obzir“ nekoliko ključnih preporuka ODHIR-a, uključujući one koje se odnose na obezbeđivanje ravnopravnih uslova za učešće na izborima, na mere za sprečavanje zloupotrebe administrativnih resursa, za nadzor medija i za finansiranje aktivnosti kampanje.
Dodao je da su Ustavom i zakonom priznate nacionalne manjine i da su predviđene specijalne mere radi obezbeđivanja njihovog političkog učešća i zastupljenosti, ali da zakonom nisu propisani jasni i objektivni kriterijumi na osnovu kojih izborna komisija može odrediti koja izborna lista zaista predstavlja nacionalnu manjinu.
ODIHR: 25 preporuka vlastima Srbije za poboljšanje izbornih uslova
Izbori u Srbiji su održani u 89 gradova i opština, a vladajuća Srpska napredna stranka proglasila je pobedu u većini gradova i opština.
Izbori u Beogradu su 2. juna ponovljeni jer nijedna koalicija nije osvojila većinu da formira vlast.
Nakon izbora u decembru, međunarodni i domaći posmatrači zabeležili su nepravilnosti na izborima. ODIHR je izdao 25 preporuka vlastima Srbije za poboljšanje izbornih uslova.
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve