Pod jakom kišom i uprkos upozorenjima RHMZ-a i MUP-a da se sprema oluja „opasna po bezbednost ljudi“, protest „Odbranimo univerzitete“ održan je u petak (23. maj) ispred zgrade Vlade Srbije u Beogradu.
Organizatori protesta bili su Studenti u blokadi, inicijativa Udružena prosveta Srbije i inicijativa Pobunjeni univerzitet.
Blokirana je raskrsnica kod zgrade Vlade, a sa bine su se obratili profesorka na Filozofskom fakultetu Marija Babović, studentkinja Fakulteta političkih nauka i profesorka prava u penziji Vesna Rakić Vodinelić.
Profesori, nastavnici i saradnici zatražili su raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, kao i ukidanje uredbe o obračunu plate nastavnika, raspuštanje radne grupe za izradu novog Zakona o visokom obrazovanju i odustajanje od „komercijalizacije i vaučerizacije“ obrazovanja.
Okupljeni su zatražili i prekid pritisaka i zastraživanja zaposlenih i studenata uz poruku da su izbori najbolji način za miran demokratski izlaz iz krize.
Peticija za odbranu visokog obrazovanja
Uoči protesta je delegacija profesora i istraživača sa više univerziteta u Srbiji predala akademsku akademsku peticiju kojom se traži raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Peticijom, u koju je FoNet imao uvid, se od svih nadležnih insitutucija Srbije traži da savesno i odgovorno obavljaju svoj posao i omoguće fer i poštene izbore.
Šef delegacije Akademskog plenuma Dražen Marić izjavio je da se – iako je izražena želja da peticiju prime i premijer Đuro Macut i predsednik Aleksandar Vučić – to nije desilo.
„Mi smo uputili poziv, ali možemo da razumemo njihovu zauzetost za ovaj dan, s obzirom da je danas protest ispred Vlade Srbije u vezi sa formiranjem radne grupe koja treba da raspiše nov predlog zakona o visokom obrazovanju“, rekao je Marić.
On je ocenio da je protest „Odbranimo univerzitete“ jasna poruka režimu šta je problem, da se on mora rešiti, ali ne represijom, nego da demokratski i transparentan način.
Raspisivanje izbora u ponedeljak – najracionalnija odluka
Marić je objasnio da je peticija osmišljena kao znak podrške aritkulaciji zahteva studenata u blokadi visokoškolskih ustanova, naglasivši i da je krajnji epilog društveno političke krize upravo raspispivanje izbora.
On očekuje da će Macut i Vučić što pre odgovoriti na peticiju i izbore raspisati u ponedeljak, što bi – kako je ocenio – bila najracionalnija odluka.
Profesor Univerziteta u Nišu Ranko Dragović rekao je da je peticija predata u ime članova akademske zajednice, ali da oni neće biti akteri predstojećih izbora.
Dragović je naveo da su izbori „nasušna potreba društva“, zato što su se stvari mnogo promenile, i da se u zemlji već šest meseci održavaju protesti zbog nesreće prourokovane korupcijom. On je naveo da je potebno da izborima dođe nova vlada, koja će osloboditi institucije
Preko 1.500 potpisa
Peticija za odbranu visokog obrazovanja prikupila je više od 1.500 potpisa, a pokrenuta je 18. maja, nakon formiranja Radne grupe za analizu trenutnog stanja finansiranja i preformansi visokog obrazovanja u Republici Srbiji i za izradu Nacrta zakona o visokom obrazovanju.
Peticiju su pokrenuli Pobunjeni univerzitet Beograd, Slobodni univerzitet Kragujevac, Slobodan univerzitet Novi Sad, Slobodni univerzitet Niš, Forum Univerziteta umetnosti u Beogradu, Slobodni Državni univerzitet Novi Pazar, Proaktiv Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici.
U njoj ovi kolektivi izahtevaju ispunjenje studentskih zahteva, uključujući raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora, prekid političkih pritisaka na univerzitete, prekid rada na novom zakonu koji po njima obesmišljava autonomiju univerziteta i oslobađanje „političkih zatvorenika“.
„Izražavamo duboku zabrinutost zbog informacija da se priprema donošenje novog Zakona o visokom obrazovanju, u izuzetno kratkom roku, a koji bi – ukoliko bude usvojen – doveo do trajne i nepovratne erozije javnog visokog obrazovanja. Ovaj Zakon predstavlja fundamentalni napad na autonomiju univerziteta, akademske standarde i javnu funkciju visokoškolskih ustanova. U pitanju nije reforma, već demontaža – radikalno menjanje uloga fakulteta i profesora, njihovo svođenje na „ponuđače usluga“ u sistemu koji se otvara ka potpunoj tržišnoj logici i komercijalizaciji obrazovanja“, navodi se u tekstu peticije.
„Svako insistiranje na nelegalnoj i nelegitimnoj onlajn nastavi, koja nema uporište u zakonima ni podršku studenata u blokadi, vidimo kao poslednji pokušaj vlasti da uruši sistem visokog obrazovanja“, navodi se.