U Skupštini Srbije završeni su razgovori vlasti i opozicije o izbornim uslovima. Dogovor ponovo nije postignut. "Oni su odlučili da na te izbore idu - s nama ili bez nas. Žele da mi sednemo i razgovaramo o izbornim uslovima za neke druge izbore", rekao je predsednik stranke SRCE Zdravko Ponoš posle sastanka
Parlamentarne stranke vladajuće većine i opozicije sastale su se u Narodnoj skupštini. To je bio četvrti sastanak o izbornim uslovima i preporukama Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), a završen je posle tri i po sata bez dogovora.
Inače, predsednica Skupštine Ana Brnabić na sastanak je pozvala sve poslaničke grupe, predstavnike organizacija civilnog društva i međunarodne partnere, kako bi se „razgovaralo o daljem radu na ispunjavanju preporuka u cilju unapređenja izbornog procesa u Srbiji“.
Kako su predstavnici opozicije naveli, svi su ostali pri svojim stavovima, odnosno vlast nije prihvatila zahtev za spajanjem i odlaganjem izbora za jesen.
Marinika Tepić: Svi ostali na svojim pozicijama
Potpredsednica Stranke slobode i pravde Marinika i Tepić navela je u obraćanju medijima posle sastanka da se sastanak završio bez dogovora i optužila je predstavnike vlasti da nisu hteli da prihvate zahteve opozicije.
Tepić je najavila da će u petak saopštiti odluku koalicije „Srbija protiv nasilja“ o učestvovanju na beogradskim izborima, i da će ta odluka biti zajednička.
„Praktično, oni (vlast) imaju još dva dana, da vidimo da li će shvatiti ozbiljnost situacije… Odgovornost i krivica je na njihovoj strani, ne na našoj, jer smo mi zaista nadilazeći sve, želeli zbog građana, društva i države da izađemo iz političke krize“, istakla je Tepić.
Ponoš: Vlast odlučna da održi izbore, sa ili bez opozicije
Predsednik stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš neveo je u obraćanju da su im predstavnici vlasti poručili da će se izbori održati i da je vlast namerna da ide na njih, sa opozicijom, ili bez nje.
„Ima jedna stvar, ako tako mogu da kažem, oko koje su se i vlast i opozicija tokom današnjeg razgovora saglasili, a to je da više nema vremena da se poprave izborni uslovi bitno do 2. juna, do momenta dok su raspisani ponovljeni beogradski izbori. Na neki način to je konstatovano u izveštaju koji nam je sinoć je dostavljen od ODIHR koji je hitno tražen, u kome se isto to kaže. Oko toga smo saglasni“, rekao je Ponoš.
„Oni su odlučili da na te izbore idu, sa nama ili bez nas“, dodao je Ponoš.
Dodao je da vlast pokušava da pregovara o izbornim uslovima koji že važiti za neke druge izbore, ne predstojeće, kao i da opozicija to ne prihvata.
„Mi možemo da sačekamo dan ili dva, ali ovo što smo čuli danas nam ne uliva nikakvo poverenje“, zaključio je Ponoš.
Đorđević: Jasno je da vlast negira probleme
Biljana Đorđević iz Zeleno-levog fronta rekla je da se na sastanku razgovaralo o izmenama ustavnog zakona koji je opozicija predložila, uz napomenu da im je danas rečeno kako se ispunjavanju njihovi zahtevi.
„Pretpostavljam da će Ana Brnabić reći da su oni prihvatili naše zahteve, a da mi nećemo ono što smo predložili, pa da to pojasnimo. Naš zahtev je bio komisija za reviziju birački spisak, za koju smo jasno rekli da mora da ima zakonski osnov, njihov predlog je da to bude radna grupa u okviru odbora za pravosuđe i da se njeni zadaci formulišu tek kad se ona obrazuje. Jasno je da oni negiraju da tog problema ima, a mi tvrdimo da ga ima i da postoje brojni dokazi za to“, istakla je Đorđević.
Prethodni sastanak
Podsetimo, na prošlim konsultacijama, održanim 11. aprila, prisutni su bili i ambasador SAD Kristofer Hil i šef Delegacije EU Emanuele Žofre, dok su pokret Ekološki ustanak, koji je deo koalicije „Srbija protiv nasilja“ i koalicija NADA odbili da prisustvuju tom sastanku.
Brnabić je nakon prošlonedeljnog sastanka pozvala učesnike dijaloga da dostave predloge kako da se nastavi sa implementacijom preporuka, navodeći da će sve predloge prihvatiti. Predloge su dostavili i opozicija i nevladine organizacije.
Foto: Sava Radovanović/TanjugOpozicija po četvrti put o izbornim uslovima sa Anom Brnabić
Zahtevi
Opozicija je, između ostalog, tražila da se izmeni zakon tako da građani koji su promenili prebivalište, 12 meseci ne mogu da glasaju na novom, već starom biračkom mestu, zatim formiranje radnog tela koje će pratiti ispunjenje preporuka ODIHR, komisije koja će izvršiti reviziju biračkog spiska, kao i obustavljanje izbornih radnji za beogradske izbore jer pravni okvir za njihovo sprovođenje još uvek nije dogovoren.
Predsednica Skupštine je odbila odlaganje beogradskih izbora, raspisanih za 2. jun, ali navela da prihvata sve ostale zahteve i dodala da će se o njima razgovarati na novom sastanku.
Opozicija je u utorak dostavila novi zahtev, tražeći izmene Ustavnog zakona kako bi beogradski i svi lokalni izbori bili održani na jesen, uz navode da novi zahtev dolazi jer nema vremena da sve preporuke ODIHR budu ispunjene do 2. juna, što je Brnabić odbila, uz tvrdnju da je takav zahtev protivustavan.
Predstavnici koalicije „Srbija protiv nasilja“ najavili su da bi do petka trebalo da donesu konačnu odluku o učešću na predstojećim beogradskim izborima.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Najavljenji skup SNS u Jagodini pokazuje da je vlast iscrpila gotovo sve metode kojima bi mogla da suzbije nezadovoljstvo u Srbiji, rekao je za „Vreme“ Dragan Popović iz Centra za praktičnu politiku
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić upozorila je da nastavak blokada fakulteta ima „tri pretnje“ i da je „medeni mesec prošao“, jer „dolazi trenutak da se prekinu šanse da se ispravi ovo“
Udruženje „Moja Srbija“ upozorava da bi ukidanje vaučera za odmor u Srbiji ozbiljno ugrozilo razvoj domaćeg turizma i dovelo do pada prihoda ugostitelja i hotelijera, „što bi nas vratilo na stanje od pre deset godina, kada je izdavanje smeštaja bilo sporedna delatnost“
Novinarka „Večernjih novosti“ Vojislava Crnjanski Spasojević dobila je otkaz nakon što je objavila fotografiju na Instagramu sa protesta ispred Pravnog fakulteta. Da li je ovo početak otpuštanja neposlušnih? I da li je ovo dokaz da novinare špijuniraju
Korišćenje u dnevnopolitičke svrhe mogućnosti atentata na predsednika države – posebno u zemlji gde je pre četvrt veka mučki ubijen premijer – krajnje je opasno i neodgovorno
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!