Odmah pošto je u Narodnoh skupštini overena,Vlada Srbije održala je sinoć prvu sednicu u novom mandatu i usvojila rešenja neophodna za funkcionisanje kabineta premijera Miloša Vučevića. Za generalnog sekretara Vlade ponovo je izabran Novak Nedić.
Ovaj izbor ne iznenađuje, s obzirom na to da Nedić ovu funkciju obavlja od 1. maja 2014. godine. Na istu funkciju postavljen je i u Vladi izabranoj 28. oktobra 2020. godine, a i u onoj koja je izabrana dve godine kasnije.
Nedić je takođe član Glavnog i Izvršnog odbora Srpske napredne stranke. Predsednik je Saveta za pravna pitanja SNS-a Beograd, piše Istinomer.
Na čelu kolone naprednjačkih batinaša
U maju 2023. godine, na društenim mrežama je osvanuo snimak koji pokazuje da Nedić predvodi kolonu nabildovanih mladića obučenih u crno kako odlazi sa nekog splava.
Ova grupa je potom bila upućena, kako različiti izvori govore, u okolinu Pančeva da “pomogne” u rasterivanju paora u protestu i da pomogne oko organizacije mitinga Aleksandra Vučića kasnije tog dana.
Zašto je Nedić predvodio ove mladiće i kako se to može opravdati kao deo poslova koje njegova funkcija podrazumeva, do danas nije razjašnjeno.
Niko iz Vlade nije reagovao na ovaj snimak, koji je verovatno napravio neko iz grupe koja je pratila Nedića i “momke u crnim majicama”. Objašnjenja nije bilo, niti se Nedić oglasio tim povodom, čak ni da kaže kako je možda došao da spreči da ta grupa počini neko krivično delo: da ne napada paore, da ne blokira kuće i imanja organizatora protesta ili da ne dovodi na silu ljude na protest u Pančevu.
Nagrada za stranačku poslušnost
U oktobru prošle godine Nedić je zajedno sa Drasgoslavom Bokanom imenovan za novog člana Saveta fakulteta univerziteta u Beogradu.
Nije precizirano zbog čega su tačno njih dvojica tada imenovani, a zakon propisuje da se za članove Saveta fakulteta ispred osnivača, odnosno države, imenuju istaknute ličnosti iz oblasti nauke, privrede i kulture.
Tada se oglasila i Jelena Banjac, predsednica Odbora mladih Pokreta slobodnih građana, koja je izjavila da Bokan i Nedić „reprezentuju najcrnje lice ovog nasilnog režima i da ne smeju da odlučuju o bilo čemu što ima veze sa obrazovanjem i budućim akademskim građankama i građanima“, da oni „nemaju nikakav kredibilitet za obavljanje funkcija za koje su predloženi“.
Ona je tada podsetila da se Nedić godinama unazad dovodi u vezu sa organizovanim kriminalom i kriminalnim grupama.
„Jedini kriterijum za njihov izbor je stranačka pripadnost, odnosno javna i bespogovorna podrška vladajućoj stranci“, od Bokana i Nedića se može očekivati jedino da „u skladu sa njihovim biografijama uvedu mržnju i nasilje na Univerzitet“, zaključila je Banjac.
Veze sa huliganima
Iako se generalni sekretar Vlade uvek držao dalje od očiju javnosti i vrlo retko davao izjave za medije, vremenom su mediji otkrili sumnjive veze Nedića sa navijačkim grupama koje deluju izvan tribina i duboko su upletene u organizovani kriminal.
Nedić je bio član Upravnog odbora FK Partizan do aprila 2014. godine, kada je podneo ostavku.
“Porodica Nedić dugo godina važi za sivu eminenciju fudbalskog kluba Partizan. Potpredsednik FK Partizan do 2016. bio je poznati advokat Vojislav Nedić, otac Novaka Nedića. Vojislav Nedić je bio i predsednik Advokatske komore Beograd, 2010. godine lično Aleksandar Vučić je obelodanio njegovo pristupanje Srpskoj naprednoj stranci”, pisala je Nova pre nekoliko godina.
Njegov dolazak u Partizan poklapa se sa periodom kada je navijačka grupa Janjičari, koju je predvodio osuđeni kriminalac Aleksandar Stanković, nasilno preuzela tribine.
Stanković poznat pod nadimkom Sale Mutavi u međuvremenu je ubijen. Bivši potpredsednik FK Partizan Vladimir Vuletić izjavio je da je iza te navijačke grupe stajao upravo Novak Nedić.
U jednom trenutku 2019. učlanio se u FK “Crvena Zvezda”, a zatim se iščlanio pod pritiskom navijača. U julu te godine snimljen je u avionu kojim je “Crvena Zvezda” putovala u Helsinki na utakmicu kvalifikacija za Ligu šampiona.
Iz “Crvene Zvezde” su saopštili da se Nedić samonicijativno učlanio u klub, kao i da više nije njihov član.
Na strelištu sa Belivukom
KRIK je pisao da je Nedić sa pripadnikom Žandarmerije Nenadom Vučkovićem Vučkom i članovima kriminalne grupe koristio vojno strelište gde je uvežbavao gađanje.
Krivičnu prijavu protiv dvojice generala koji su im to omogućili podneo je Vojni sindikat Srbije, ali je prijava zbog nestalih dokaza odbačena.
“Kriminalcima Aleksandru Stankoviću zvanom Sale Mutavi, njegovoj desnoj ruci Veljku Belivuku poznatom kao Velja Nevolja, pripadniku Žandarmerije Nenadu Vučkoviću Vučku i generalnom sekretaru Vlade Srbije Novaku Nediću omogućeno je da od februara do juna 2016. godine koriste strelište, naoružanje i municiju Vojske Srbije kako bi uvežbavali gađanje iz vatrenog oružja”, naveo je Vojni sindikat Srbije u krivičnoj prijavi koju je u februaru prošle godine dostavio Tužilaštvu.
U prijavi se navodi da su brigadni general Zoran Veličković i potpukovnik Dejan Nikolić zloupotrebili položaj i omogućili navedenim osobama da van radnog vremena koriste vojno strelište u kasarni “Rastko Nemanjić” u Pančevu, stoji u tekstu iz 2018. godine.
Optužbe za seksualno uznemiravanje
Nedugo nakon što je prvi put postavljen na poziciju generalnog sekretara Vlade, „Blic“ je pisao o tome kako ga je tadašnja funkcionerka Komisije za hartije od vrednosti L.J. optužila za seksualno uznemiravanje.
Pismo svojim saradnicima, do kojeg je došao “Blic”, L. J. je poslala neposredno pre sednice na kojoj je trebalo da bude razmatrano njeno razrešenje. Ona je tom prilikom priznala da je Nedić “politički lobirao prilikom njenog imenovanja”.
„Jedini razlog za moje razrešenje je pritisak Novaka Nedića. Od kako sam postavljena na mesto sekretara komisije, on me je seksualno uznemiravao i pritiskao da stupim u odnose sa njim”, napisala je L. J.
Ona je dodala da joj je konstantno prećeno, kako njoj, tako i članovima njene porodice.
Njene navode potvrdio je i Zoran Ćirović, tadašnji predsednik Komisije za hartije od vrednosti.
Nedić je, međutim, ove navode oštro poricao. Tvrdio je da su optužbe L. J. neisinite i da “neko želi da mu naškodi”.
Kasnije je Zoran Ćirović priznao da povodom Nedićevog mobinga i seksualnog uznemiravanja ništa nije uradio.
“To je bilo irelevantno, jer je ona ostala na svom radnom mestu. Nisam mogao ništa da preduzmem, jer Nedić nije bio zaposlen u komisiji. Postupak ne može da se pokrene ukoliko se ne radi o zaposlenima istog kolektiva”, objasnio je Ćirović i time stavio tačku na priču o Nedićevom mobingu.